ליברמן הורה לעצור את הפרטת תעש: "כל עוד אורי יוגב מעורב - אין לי ביטחון שמדובר בתהליך נקי ולא מזוהם"

שר הביטחון בוועדת החוץ והביטחון על עיכוב מינויו של יאיר שמיר לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית: "המשך ההתנהלות המופקרת, שכל תכליתה לפגוע באיתנות הכלכלית של תע"א"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים40

"הורתי לעצור את הפרטת תעש בשל מעורבות אורי יוגב בתהליך". כך הודיע בצהריים שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בוועדת החוץ והביטחון.

בדיון שקיימה הוועדה בראשותו של ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), הבהיר ליברמן כי  "כל עוד אורי יוגב מעורב בתהליך הפרטת תעש, אין לי ביטחון שמדובר בתהליך נקי ולא מזוהם, לכן הוריתי לעצור את תהליך ההפרטה עד לבחינה מחדש של כל העניין".

לגבי מינויו של יאיר שמיר לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית, אמר ליברמן כי "עיכוב המינוי הוא המשך ההתנהלות המופקרת, שכל תכליתה לפגוע באיתנות הכלכלית של תע"א, למנוע ממנה לחזור לפעילות סדירה ואף  להביא אותה לפשיטת רגל, על מנת להפריט אותה בהמשך. אורי יוגב הוא הממונה על החברות הממשלתיות כבר כמעט 4 שנים והוא נושא באחריות אישית לפגיעה באחת מתעשיות הפאר של מדינת ישראל. הוא מסכן את פרנסתם של כ-100 אלף איש שמתפרנסים באופן ישיר ועקיף מהתעשייה האווירית".

שמיר כיהן בעבר בהתנדבות כיו''ר תע''א ולאחר פנייה של ליברמן אליו ביוני 2016 הביע נכונות לחזור לתפקיד בהתנדבות. תע''א מנוהלת ללא יו''ר מספטמבר 2016 ומצבה העסקי נחשב בעייתי בהעדר חוזי ענק בשנים האחרונות. בחברה מקווים, כי ביקור ראש ממשלת הודו בישראל, המתוכנן לאמצע השנה, יביא לאישור סופי של חוזה ענק מול הצבא ההודי.

העיכוב במינוי שמיר נובע מהתנגדות בוועדת המינויים וברשות החברות הממשלתיות שבראשות אורי יוגב. על פי ההערכות בקרב גורמים המקורבים לתהליך המינוי, יוגב מעוניין לקדם את הפרטת תעש, אולם מעכב את מינוי שמיר בשל קשריו בעבר עם מי שמכהן כיום כשר הרווחה, חיים כץ. בכהונתו הקודמת כיו''ר ועד עובדי תע''א, כולל בתקופת כהונת שמיר כיו''ר, בלם כץ רפורמות מבניות בחברה, ונקלע למערכת יחסים עכורה עם יוגב. המקורבים העריכו, כי מהלכו של ליברמן לעצירת מכרז תעש הוא מהלך תגובה לעצירת מינוי שמיר.

לדבריהם, שמיר מקבל שאלות מועדת המינויים על התנהלותו בעבר כיו''ר תע''א, הוא משיב עליהן ומקבל שאלות חדשות. העיכוב בתהליך נובע בין השאר מכך, שכשהוא נשאל על אירועים מלפני עשור, הוא מבקש את הפרוטוקולים הרלוונטים, ולוקח זמן עד שהוא מקבל אותם. המקורות תיארו את השאלות כ"קטנוניות".

הפרטת תעש מתעכבת מעל שנה. תחילה, התעכבה ביוזמת ראשי משרד האוצר עד לבדיקת מבקר המדינה לגבי התנהלות המיכרז והעובדה שאלביט נשארה מתמודדת יחידה. לאחר מכן, מונתה ועדה בראשות עמידרור לבחון את המשמעות של אלביט כמתמודדת יחידה מול משרד הביטחון. הועדה טרם הגישה מסקנותיה.

ליברמן בוועדת חוץ וביטחון, הבוקר
ליברמן בוועדת חוץ וביטחון, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker