בעקבות התנגדות בעלי הקרקע: חוק שדה דב יגיע להכרעה בכנסת

עקב התעקשות בעלי הקרקע על פינוי השדה האזרחי החודש הבא, הצעת חוק שדה דב ביוזמת חברי הכנסת איציק שמולי ובצלאל סמוטריץ' ובתמיכת מעל ל-70 ח"כים מכל הסיעות תידון מחר (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב
שדה דבצילום: דודו בכר

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לאשר מחר (א') הצעת חוק, לפיה הפעילות של שדה התעופה שדה דוב כשדה האזרחי תועבר לתוך השדה הצבאי עד לפינויו הצפוי בשנת 2019, כשבמקביל יואצו הליכי התכנון לבניה במקום. ההצעה תידון בוועדת שרים פעם נוספת, זאת בעקבות התנגדות בעלי הקרקע להגיע לפשרה שהוצעה על ידי הממשלה. על ההצעה, אותה יזמו חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), חתומים מעל ל-70 ח"כים מכלל הסיעות.

ההצעה מבקשת לעגן את מעמד שדה התעופה דב הוז והמשך פעילותו כשדה תעופה אזרחי, עד להפסקת הפעילות הצבאית בשדה התעופה בשנת 2019, זאת על מנת למנוע את הפגיעה הקשה הצפויה מבחינה תיירותית, כלכלית ורפואית בעיר אילת ובתושביה.

על פי הצעת החוק, הוצאת שדה התעופה האזרחי תידחה מהמועד הנוכחי, אפריל 2017, לאחר שלא הוקמה חלופה נאותה לקליטת פעילת התעופה האזרחית משדה התעופה שדה דב, כפי שקבעה החלטת ממשלה בעבר. על פי החלטת הממשלה מ-28 באוקטובר 2012, אז הוחלט על פינוי שדה התעופה, הונחה משרד התחבורה לקדם חלופה אחרת לשדה התעופה האזרחי, על מנת שלא לנתק את העיר אילת ממרכז הארץ.

במצב הנוכחי, בו עלול להיסגר שדה התעופה האזרחי בעוד כחודש, תתקיים פגיעה קשה בעיר אילת ובתושביה מבחינה תיירותית, כאשר כמות הטיסות הנכנסות תפחת ותביא לפגיעה כלכלית בבתי המלון ובעיר עצמה. זאת ועוד, עצירת אחד מערוצי התחבורה העיקריים לעיר וממנה, תפגע אף מבחינה בריאותית בתושבי העיר הנאלצים להגיע למרכז הארץ עבור חלק מהבדיקות והטיפולים הרפואיים ותנתק את העיר מהשירותים שלא קיימים בעיר עצמה. מההחלטה צפויה פגיעה גם בתעופה האזרחית הפנימית של ישראל, שכן ההערכה היא כי שדות התעופה במחניים ובחיפה לא יוכלו להמשיך את פעילותם הסדירה עם סגירתו של שדה דב - מאחר ונמל התעופה בן גוריון אינו ערוך לקלוט פעילות מסוג זה. 

הצעת החוק אינה סותרת את האפשרות להתחיל לקדם את הליכי התכנון ובדיקת הקרקע בשדה, כך שטרמינל הנוסעים יועתק כמה עשרות מטרים מערבה והעבודות יחלו ממערב למזרח במקום להפך. עם זאת, בעלי הקרקע ניסו להכשיל את הצעת הפשרה בשבועות האחרונים והתנגדו לביצוע שינויים קטנים הנדרשים בשטח (כמו למשל סלילת כביש גישה למיקומו של הטרמינל החדש) ועמדו על האופציה של פינוי מוחלט. יודגש כי כל זמן שפעילות השדה הצבאי במקום נמשכת, בעלי הקניין אינם יכולים להתחיל לבנות בשטח השדה מאומה (גם לא על חלקם שלהם).

שמולי אמר כי "אין שום טעם להתעקשות הדווקנית של בעלי הקרקע מכיוון שהפשרה שהונחה על השולחן מאפשרת מצב של זה נהנה וזה לא חסר. כרגע, בגלל המשך הפעילות הצבאית, הם לא מסוגלים לקבל שם אישור לבנות אפילו בוטקה, שלא לדבר על מגדלים. בהצעת הפשרה גם נותרת לבינתיים הפעילות האזרחית וגם הם מתחילים לקדם את הליכי התכנון לטובת מימוש הקניין. אם הם מתעקשים לסרב לזה ודוחקים אותנו לבחירה בין מעגן היאכטות הפרטי שלהם לבין החולים האונקולוגיים מאילת שנוחתים כל יום בשדה דב בדרכם לאיכילוב- ברור במה תבחר הכנסת והממשלה. במשמרת שלנו לא יהיה גזר דין מוות לאילת ולפריפריה".

סמוטריץ' הוסיף כי "לצערי, אנשי הגוש הגדול ממשיכים להתעקש ולהתנגד למהלך ללא שום סיבה מוצדקת ודוחקים את כולנו לחקיקה. אין טיפת היגיון לסגור את השדה ולפגוע בפריפריה בעוד השדה הצבאי ממשיך לפעול. אנחנו פועלים למען השארת השדה ביחד עם מעל 70 חברי כנסת שלא ייתנו לעוול הזה לקרות. סגירת שדה דב תהווה פגיעה אנושה בתיירות, בתעשייה ובתושבי אילת, תביא לצמצום משמעותי של מספר הטיסות, ותנתק את אילת מהמרכז. בנוסף, זה יסתום את הגולל על כלל הטיסות לפריפריה כיון שאין חברת תעופה שתמשך להחזיק את המטוסים הקלים- הפנים ארציים ללא קו שדה דב אילת ולא ניתן לזה לקרות. ח"כ שמולי ואני נמשיך ללחוץ כדי למנוע את הפגיעה בתושבי הפריפריה, אם בהדברות מה טוב, אם לא, נמשיך בחקיקה עד שנצליח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker