הנשיא ריבלין: "החברה הישראלית זקוקה לשיח משמעותי, אמיץ וכן עם החברה החרדית"

לדברי הנשיא, "כיום ברור שאחד ממנופי הצמיחה המשמעותיים של כלכלת ישראל הוא שילובם של חלקים מהחברה החרדית בשוק העבודה"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא המדינה, ראובן ריבלין
נשיא המדינה, ראובן ריבליןצילום: מארק ניימן / לע"מ

"בישראל, כלכלה זאת לא רק שאלה של צמיחה, זאת שאלה של יכולת לשרוד. החברה הישראלית זקוקה לשיח משמעותי, אמיץ וכן עם החברה החרדית ועם עצמה" — כך אמר אתמול (ד') נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בכנס השנתי של המכון החרדי למחקרי מדיניות בירושלים.

לדברי ריבלין, "מי שיתעלם מהמציאות ולא ייערך נכונה לשינויים הנדרשים ולחיבור הנכון עם החברה החרדית, יגביר את העוני, הדלות ואת תשלומי הרווחה וירחיב את מעגל האוכלוסיות שחשות מודרות. את המחיר נשלם בעתיד כולנו - כלכלית וביטחונית".

בפתח דבריו סיפר הנשיא לנוכחים על ויכוח שהתחולל בין אביו, פרופ' יוסף יואל ריבלין, שראה באנשי היישוב הישן יזמים פעילים שיצאו מהחומות, לבין דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של ישראל, שראה בהם פרזיטים. ריבלין ציין כי "אני רואה בכם את ממשיכי דרכם של מחדשי היישוב בירושלים. גם אתם לא נותנים לתווים ולתגיות להשפיע עליכם. אתם לא מוותרים על הזהות שלכם, ועם זאת אתם יודעים להיות פורצי חומות, מרחיבי גבול ירושלים.

"פעם בנו שכונות, כיום מפתחים אפליקציות, כותבים מחקרי מדיניות, מתכנתים ומתכננים ערים. מה שנדרש הן אותן תכונות: יזמות, מקוריות, מסירות, חשיבה לטווח רחוק, עומק ויצירתיות". הנשיא הדגיש כי "אני מאלה התומכים בכך שמדינת ישראל תאפשר למי שמבקש ללמוד — לשבת ולעסוק בתורה. בעיני, זכותה של המדינה להחזיק את לומדי התורה היא חלק מכוחה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי. יחד עם זה, ברור שצריך להביט קדימה לתכנן מדיניות".

לדברי ריבלין, "הציבור החרדי הוא לא מיעוט. אנחנו ארבע קבוצות - חילוניים, חרדים, דתיים לאומיים וערבים שמשתווים בהדרגה זה לזה בגודלם. האחריות מוטלת לא רק על כתפי קבוצה אחת או קבוצה אחרת, אלא על כתפי כולנו. כיום ברור שאחד ממנופי הצמיחה המשמעותיים של כלכלת ישראל הוא שילובם של חלקים מהחברה החרדית בשוק העבודה. החברה הישראלית זקוקה לשיח משמעותי, אמיץ וכן עם החברה החרדית ועם עצמה. ואתם, עם המחקרים החשובים שלכם, מאפשרים את קיומו של השיח הזה כשיח אמיץ ומקצועי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום