בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה: מינויו של אמנון בן עמי למנכ"ל קק"ל הוקפא

הדו"ח, שצפוי להתפרסם במאי, גרם להקפאת קידום מינויו של אמנון בן עמי עד לעריכת בדיקה בעניין על ידי היועץ המשפטי של דירקטוריון קק"ל ■ גורמים בדירקטוריון: "הזוי שחברי הדירקטוריון לא עודכנו מראש על הדו"ח, הליכי הבחירה של המנכ"ל בעייתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמנון בן עמי
אמנון בן עמיצילום: תומר אפלבאום

דו"ח חמור של מבקר המדינה על רשות האוכלוסין שצפוי להתפרסם במאי 2017 גרם להקפאת קידום מינויו של אמנון בן עמי למנכ"ל קק"ל עד לעריכת בדיקה בעניין על ידי היועץ המשפטי של דירקטוריון קק"ל, השופט בדימוס ספי אלון. רשות האוכלוסין אישרה את קיומו של הדו"ח שיתפרסם רק בחודש מאי.

הדו"ח על רשות האוכלוסין נכלל בדו"ח הביקורת השנתי שהועבר לממשלה ב-15 בפברואר 2017 לצורך מתן תגובותיה. הדו"ח מעביר ביקורת חריפה על סוגיית מתן מעמד אזרחי בישראל לזרים. בתקופה הזו נוהלה רשות האוכלוסין על ידי אמנון בן עמי  (שכיהן בתפקיד עד סוף דצמבר 2016) והנושא טופל על ידי שני סמנכ"לים שעסקו באופן ספציפי בעניין. עם זאת, אין בדו"ח המלצות אישיות לגבי בן עמי.

בין חוסר תשומת לב לריקבון: כך עשו בכירי קק"ל שימוש במאות מיליוני שקלים כאילו היו שלהם

קק"ל שילמה דמי חסות לארגון פשע בצפון במשך שלוש שנים

חברת דירקטוריון קק"ל, נעמה שולץ (יש עתיד), שלחה היום (א') דואר אלקטרוני אל חברי דירקטוריון קק"ל שבו ביקשה לדעת האם המידע על דו"ח מבקר המדינה על רשות האוכלוסין שהוגש לממשלה לפני שבועיים הובא לידיעת "ועדת האיתור" והאם הוועדה מכירה שיש דו"ח מבקר בעניין.

שולץ הביעה חשש שקק"ל תינזק "ממינויו של אדם אשר יש רבב בעניינו ובעניין הארגון שניהל". כזכור, שולץ פעלה להדחתו של המנכ"ל הקודם מאיר שפיגלר.

 יו"ר קק"ל, דני עטר
יו"ר קק"ל, דני עטרצילום: אייל טואג

היום בן עמי הוא ראש הוועדה הקרואה בתל מונד, וממתין להחלטת ועדת האיתור הפועלת בקק"ל. הוועדה אמורה היתה לדון היום (א') במינויו לתפקיד כמנכ"ל קק"ל אך אמש נדחתה הישיבה.

כפי שנחשף בשבוע שעבר, נותר בן עמי, מועמדו המועדף של היו"ר דני עטר, בודד במערכה לאחר שמועמד נוסף הודיע כי הוא מסיר את מועמדותו. מינוי בן עמי עלול להביך את קק"ל כשיתפרסם הדו"ח. אמנון בן עמי הוא אחיה של מיכל כהן , מנכ"לית משרד החינוך הפורשת.

גורם בדירקטוריון קק"ל ששמע על כך שמבקר המדינה גיבש דו"ח על רשות האוכלוסין הביע תרעומת על כך שלחברי הדירקטוריון כלל לא נמסר על קיומו של הדו"ח. "זה הזוי שחברי הדירקטוריון לא עודכנו מראש על הדו"ח יש פגם בכך ש'וועדת האיתור' ודירקטוריון קק"ל ידונו ויאשרו את המינוי בטרם פירסומו של דו"ח הבקורת".

גורם אחר בקק"ל אמר כי "קק"ל עשויה להביך את עצמה במינויו של בן עמי כמנכ"ל הארגון, לאחר שיתפרסם הדו"ח הזה. מן הראוי שלא למנות את בן עמי בטרם יפורסם הדו"ח".

חברת דירקטוריון קק"ל, נעמה שולץ
חברת דירקטוריון קק"ל, נעמה שולץצילום: עופר וקנין

הוא הוסיף כי "הליכי הבחירה של מנכ"ל קק"ל בעייתים". קצת מוזר שמבין 32 מועמדים לתפקיד רק שניים מהם (בן עמי ואלכס חפץ המשמש כיום כמנכ"ל בפועל של קק"ל, וכמנכ"ל 'הימונתא' חברת הבת של קק"ל העוסקת בדיור) הגיעו לשלב הסופי. שניהם עברו מבחנים בחברת השמה.

חבר בדירקטוריון קק"ל טען בסוף בשבוע כי המינוי נועד כדי לשמר את כוחו של עטר". גורמים בקק"ל טענו כי "מצד אחד הוא הכריז על מהפכת שקיפות ומפרסם בעיתונים מודעות של "קול קורא" הקורא למוסדות לפנות לקבלת תמיכה מהארגון אך מצד שני  עטר דואג לאייש משרות בכירות בקק"ל במינויים שיהיו חייבים לו".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הורה בשבוע שעבר לועדת גילאור לבחינת מינויים בשירות הציבורי להקפיא את ההליכים למינויו של מאיר שפיגלר כמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי.

מנדלבליט נהג כך בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה על קק"ל שפורסמו באחרונה. שפיגלר כיהן בשנים האחרונות כמנכ"ל קק"ל. לנוכח המקרה של שפיגלר נשאלת השאלה האם עטר המרבה להתהדר בשקיפות ובתהליכי ניקיון האורוות יעכב את מינויו של בן עמי.

אמנון בן עמי סירב להגיב.

טרם התקבלה תגובתו של יו"ר קק"ל דני עטר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker