כחלון התקפל: הממשלה תעביר לירושלים תוספת של 700 מיליון שקל

צוות ממשלתי יקבע את נוסחת תוספות התקציב הממשלתי לעיר הבירה בשנים הבאות ■ ברקת: "השבתת העיר הוכיחה את עצמה"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ירושלמים צועדים בין ערימות אשפה במהלך השביתה בעיר בינואר
ירושלמים צועדים בין ערימות אשפה במהלך השביתה בעיר בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי

עיריית ירושלים תקבל השנה מהמדינה 700 מיליון שקל תוספת לתקציבה הרגיל של העיר - 175 מיליון שקל יותר מהצעת האוצר המקורית. כך קבע היום (ה')  צוות ממשלתי, שמינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפני כחודש, בראשות מנכ"ל משרדו, אלי גרונר.

העיריה דרשה תוספת ממשלתית של 800 מיליון שקל לתקציבה ב-2017. שר האוצר ומשרדו התעקשו על תוספת של 525 מיליון שקל בלבד. בשל הפערים הגדולים, השבית לאחרונה ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, חלק מהשירותים בעיר. בעקבות ההשבתה הקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צוות בראשות מנכ"ל משרדו, לפתרון בעיית התקציב של ירושלים.

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

ראש העיר ירושלים ברקת אמר היום ל-TheMarker כי החלטת הצוות בראשות גרונר לסייע ירושלים ב-700 מיליון שקל, היא בבחינת ניצחון חשוב לירושלים ולתושביה. הסיוע הממשלתי יתווסף לתקציב הרגיל של ירושלים העומד השנה על כ-5.5 מיליארד שקל.

הסיוע המקורי של הממשלה לירושלים השנה אמור היה, כאמור, להיות 525 מיליון שקל. תוספת 175 מיליון שקל, לפי החלטת הצוות בראשות גרונר, תבוא משורה של משרדים ממשלתיים: המשרד לעניני ירושלים בראשות השר זאב אלקין יעביר לעיריית ירושלים 25 מיליון שקל (מיועדים למזרח ירושלים), מקורות האוצר יעבירו לעירייה עוד 50 מיליון שקל, שאר משרדי הממשלה יעבירו בסך הכול 75 מיליון שקל, ומקורות המוגדרים "אחרים" יעבירו עוד 25 מיליון שקל.

ניר ברקת. הפך את הבירה לפח זבל אחד גדול
ניר ברקת. הפך את הבירה לפח זבל אחד גדולצילום: עופר וקנין

העברת 175 מיליון השקל הנוספים התאפשרה לאור התגייסות משרדי הממשלה להגדלת התמיכה בעיר. בימים האחרונים התנהלו דיונים מרתוניים בנושא, בהובלת גרונר, עם משרדי הפנים, החינוך, הבריאות, ירושלים, הרווחה, התרבות והספורט והתיירות, ואלה הסכימו להגדיל את הסיוע לירושלים, כל משרד בעשרות מיליוני שקלים בודדים.

האוצר דרש במסגרת הגדלת הסיוע לירושלים מינוי חשב מלווה לעיריית ירושלים. גרונר הנחה במסגרת ההסכמות על הקמת צוות מקצועי, בראשות מנכ"ל משרד הפנים, ובהשתתפות נציגים של משרדי רה"מ, האוצר וירושלים, שמתפקידו לגבש מתווה רב שנתי לסיוע קבוע לירושלים, במסגרת מענק הבירה. הצוות יציג את המלצותיו עד ליום ירושלים (24 במאי).

נקבע גם כי ראש העיר ירושלים יציג תב"א מאושר, עד ה-15 במארס, לאזור גבעת שאול ד', בכניסה המערבית לירושלים, המיועד לשמש לתעשיית הייטק. נקבע גם כי משרד הפנים יפעל לגיוס כמיליארד שקל בשנים הקרובות לבניית 1,000 כיתות חדשות בעיר (בירושלים חסרות 2000 כיתות).

גרונר אמר היום, "ירושלים היא עיר בעלת מעמד סמלי מיוחד שאין עליו עוררין. התקציב נועד כדי לחזק את ירושלים, לא רק כבירת העם היהודי, אלא כמוקד ציוני שתושביו מעוניינים להישאר בו ולהתפתח בו. כל הממשלה מחויבת למשימה הזו".

זאב אלקין ציין, "ירושלים זקוקה לחיזוקים רבים במגוון תחומים על מנת להביא לידי ביטוי את מעמדה כעיר הבירה של מדינת ישראל. מדובר בתקציב אסטרטגי שיצעיד את ירושלים צעד אחד קדימה ואני כולי תקווה שזהו רק הצעד הראשון ברשימת צעדים שנוביל יחד על מנת לחזק את חוסנה הכלכלי ובתוך כך את חוסנה הלאומי של ירושלים".

ברקת אמר, "אני שמח שהצלחנו יחדיו להוביל מהלך שהביא את בעיית התקציב של ירושלים לשולחנה של הממשלה בהובלתו של ראש הממשלה. הסכם זה הוא ניצחון גדול עבור ירושלים. הממשלה הכירה בעמדתי שיש לסגור את הפער התקציבי שלנו. הודות להסכם זה, חסכנו את הכאב של פיטורי אלפי עובדים. נוכל להמשיך ולדאוג ליותר חינוך, ליותר ניקיון, ליותר תרבות ויותר רווחה ומקומות תעסוקה. להצלחה הזו שותפים ארגון ההורים, ההסתדרות וארגוני העובדים, המנהלים הקהילתיים וכל אוהבי ירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker