היועץ המשפטי לממשלה הקפיא את מינויו של שפיגלר כמנכ"ל הביטוח הלאומי

בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדיה על קק"ל, ביקש מנדלבליט לערוך בדיקה פרטנית ■ שפיגלר: "במשך שנים התנהלה קק"ל על ידי הדרג הנבחר, ולא הדרג המקצועי. אי אפשר לשנות הכל ברגע אחד - לוקח זמן להטמיע תהליכים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הקפיא את מינויו של מאיר שפיגלר כמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. מנדלבליט פנה אל ועדת גילאור לבחינת מינויים בשירות הציבורי, הדנה במינויו של שפיגלר, וביקש לעצור בשלב זה את אישור המינוי, עד לעריכת בדיקה בעניין על ידיו.

פנייתו של מנדלבליט באה בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה על קק"ל. המבקר, יוסף שפירא, העביר לפני חודש את דו"ח הביקורת על קק"ל לוועדה לבחינת מינויים בחברות ממשלתיות, בראשות השופטת בדימוס בלהה גילאור.

ועדת גילאור החלה לפני כשבועיים לדון במינויו של שפיגלר כמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, והיא העבירה את ממצאי דו"ח מבקר המדינה אל ועדת האיתור לבחירת מנכ"ל של מועצת המוסד לביטוח לאומי, בבקשה שתבחן את ממצאי הדו"ח. למרות זאת, ועדת האיתור תומכת במינויו של שפיגלר, ושר הרווחה חיים כץ מבקש למנותו לתפקיד.

המבקר הסב את תשומת ליבו של היועץ המשפטי לגבי פתיחתה של חקירה בשני פרקים בדו"ח על קק"ל. האחד - הקמת גן בבית החולים איכילוב בתל אביב, והשני - התקשרות עם פארק אריאל שרון.

בהופיעו בוועדה לענייני ביקורת המדינה לפני חודש, אמר שפיגלר כי "ההחלטות בקק"ל נקבעו על ידי שני היו"רים דאז, אפי שטנצלר ואלי אפללו", וכי למעשה, מאז שנכנס לתפקידו ביוני 2013, מילא אחר הוראותיהם.

שפיגלר הוסיף כי "נכנסתי לתפקיד מנכ"ל קק"ל באופן מלא ביוני 2013. לוקח זמן להכיר המערכת. תוך פרק זמן קצר עשיתי כל שלאל ידי כדי לשנות סדרי בראשית בהתנהלות השוטפת של קק"ל. למשל, הפרדה בין הדרג הפוליטי לדרג המקצועי. במשך עשרות שנים התנהלה קק"ל על ידי הדרג הנבחר, פעלנו כעת כדי ליצור את ההפרדה. אי אפשר לשנות הכל ברגע אחד - לוקח זמן להטמיע תהליכים. חלק בוצעו בעבר וחלק מבוצעים היום".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר ועדת הביקורת, שאלה בדיון את שפיגלר לגבי התחייבותו להגדלת המימון של קק"ל להקמת גן דנה, לילדים חולי סרטן, בבית החולים איכילוב. שפיגלר השיב כי "למיטב זכרוני ההחלטה הזו התקבלה בשנת 2013. ההחלטות בדבר פרויקטים התקבלו, לצערי הרב, באופן שאולי היושב במרומים יודע איך - אני לא יודע. אחרי ה-10 לפברואר 2014, כשנחשפתי לראשונה, והייתי אחד מיני רבים בוועדת פרויקטים עליונה א', לא הייתי מעורב במישרין או בעקיפין בסדר היום ובקבלת ההחלטות בענין הפרויקטים.

"הבעתי את מורת רוחי על כך שהדבר לא צריך להתנהל בצורה כזו, וכי הגורמים הנבחרים לא צריכים לשבת בועדת פרוייקטים עליונה, אלא שההחלטות צריכות להתקבל על ידי גורמים מקצועיים שבוחנים ובודקים את הפרויקטים".

אלהרר הקשתה על שפיגלר, וציינה כי לפי דו"ח הביקורת, באוקטובר 2013 שלח התחייבות נוספת למנהל בית חולים איכילוב, והודיע כי לנוכח ההחלטה להרחיב את תחולת הפרויקט, הוחלט בקק"ל להוסיף 300 אלף שקל, כך שתקציב הפרויקט יעמוד על 5.4 מיליון שקל.

שפיגלר השיב כי "נתתי תשובה מפורטת למבקר המדינה. התוספת של 300 אלף שקל התקבלה לאחר הנחיה מפורשת של יו"ר קק"ל דאז, ונעשתה באמצעות מפ"ק (מנהלת פיתוח קרקע), בתיאום מוחלט עם מנהל מפ"ק דאז ומנהל מרחב מרכז בקק"ל. לא היה מישהו שלא היה מכותב. זה היה בתחילת דרכי. מאז אותו מכתב, לא יצא תחת חתימתי בפרויקט כלשהו מכתב שאני חתום עליו, ושלא נעשה בתיאום עם ועדת פרויקטים עליונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker