"קארה, מדורג, פוני - היו פה הרבה תספורות, אבל מקרה כמו פישמן עוד לא היה לנו"

הכנסת תקים בקרוב ועדה משותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הכספים, בראשות ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), שתבחן את אופן מתן האשראי על ידי הבנקים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ח"כ איילת נחמיאס ורבין
ח"כ איילת נחמיאס ורביןצילום: אוליבייה פיטוסי

הכנסת תקים בקרוב ועדה משותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הכספים, בראשות ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), שתבחן את אופן מתן האשראי על ידי הבנקים.  מסקנות הוועדה יוגשו תוך 6 חודשים. כך סיכמו יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), ונחמיאס ורבין.

נחמיאס ורבין העלתה במליאה הצעה להקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת התנהגות הבנקים במתן האשראי לאליעזר פישמן. הקואליציה התנגדה, וביטן הציע להקים ועדה משותפת לבדיקת רחבה של כלל חלוקת האשראי על ידי הבנקים. ההצעה זכתה להסכמתו של יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד).

בנאומה במליאת הכנסת אמרה נחמיאס ורבין כי "בחודש האחרון לא עובר שבוע בלי שפישמן - פעם איש העסקים החזק במשק וכיום פושט רגל שחייב מיליארדי שקלים לבנקים - אינו מתנוסס בכותרות הראשיות של כלי התקשורת. בשנים האחרונות זה כבר קרה לנו הרבה, "תספורות" – קארה, מדורג, פוני, אבל כזה קצוץ עוד לא היה לנו. לפני פישמן היה לנו את נוחי דנקנר, מוטי זיסר, עידן עופר, לב לבייב, יצחק תשובה. לכל איש יש חוב. רק שלמי שחייב 50,000  שקל בדרך כלל אין שם ואין פנים".

ורבין שאלה "מדוע אחרי המיליארד הראשון הם לא נעצרו, אחרי המיליארד השני גם לא, ומה קרה אחרי המיליארד השלישי? מדי בוקר אנחנו נחשפים לבקשות שונות של כונס הנכסים, עו"ד בנקל, המצביעות לפחות לכאורה על הברחת נכסים שיטתית באמצעות הילדים. גם לזה יש שם נהדר - 'דיספוזיציה'. הכל כדי לבלבל את השומע עם העובדה הפשוטה שמישהו כאן נתן כסף ללא שליטה וזה נעצר לא בגלל הבנקים - אלא בגלל פנייתה של רשות המיסים שהתעוררה. (הבנקים) האמינו לו. חוב המיליארד החמישי כבר יכול היה להיווצר גם הוא".

אליעזר פישמן
אליעזר פישמן (ארכיון) צילום: עופר וקנין

"הכנסת חייבת לפעול להפסקת מתן 'אשראי ללא תחתית'. הפיקוח על מתן האשראי חייב להיות הרבה יותר הדוק, וצריך לומר גם שטייקונים שקיבלו בעבר תספורת להמשיך ולמשוך את הכסף מהבנקים יוכלו אולי לקבל אשראי בעתיד - אבל בתנאים קשים יותר. אנחנו חייבים לדרוש מבנק ישראל פיקוח צמוד יותר על התנהלות הבנקים".

"המקרה של פישמן הוא תמרור אזהרה נוסף וענק שניצב בפני הבנקים", הוסיפה ורבין, "ולצערי עדיין אינני רואה את אותותיו כפי שלדעתי חייב להיות. ה'נוהל' שנקבע הוא גרוע: בעל שליטה שנכשל, שהשמיד ערך לבעלי איגרות החוב ובעלי המניות, לא מתכוון להביא גרוש מהבית. הוא מקבל דחיית חובות בלי פיצוי כלכלי ומבלי לוותר על דבר במונחי שליטה - בנימוק שאולי הוא יצליח בעוד כחודשיים לשכנע אדם להזרים הון לחברה. הדבר שהוא המתסכל ביותר, שכיום המוסדיים רצים לתת כספים ציבוריים לאנשי עסקים שכבר עשו תספורות ענקיות לציבור (יצחק תשובה, למשל - צ.ז), וגם כיום הבנקים לא תמיד מתאמצים לגבות את החובות של פושטי הרגל הגדולים (למשל, נוחי דנקנר ואליעזר פישמן - צ.ז)".

"למרות כל מה שאמרתי, פישמן הוא לא הסיפור", סיכמה ורבין. "הסיפור הוא אלה שהמשיכו לתת לו את הכסף, אלה שאמורים לגבות ממנו את החוב ואלה שאחראים לכשל המערכתי שעדיין לא טופל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker