פרסום ראשון

אמנון בן עמי צפוי להתמנות כמנכ"ל קק"ל

יו"ר קק"ל דני עטר, הלוחץ למינויו של בן עמי, מתכוון לקדם בימים הקרובים את אישור המינוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אמנון בן עמי
אמנון בן עמיצילום: תומר אפלבאום

אמנון בן עמי צפוי להתמנות בקרוב לתפקיד מנכ"ל קק"ל - כך נודע ל-TheMarker. בנוסף, שנתיים בלבד לאחר מינוי ועדת הביקורת החיצונית, כבר מתכוונים בקק"ל להחליף את חבריה.

מבין כל המועמדים לתפקיד מנכ"ל קק"ל הגיעו לשלב האחרון בן עמי ומנכ"ל "הימונתא", אלכס חפץ. חפץ הסיר ברגע האחרון את מועמדותו לתפקיד, אף שעבר באחרונה את מבחני ההתאמה במכון השמה. גורמים בקק"ל אמרו כי עטר נפגש השבוע עם חפץ והודיע לו שלא ימנה אותו כמנכ"ל. על כן, בן עמי נותר המועמד היחיד למשרה.

יו"ר קק"ל דני עטר, הלוחץ למינויו של בן עמי, מתכוון לקדם בימים הקרובים את אישור המינוי ולכנס את ועדת האיתור. גורמים בקק"ל הסבירו כי עטר פועל לגייס רוב בוועדה האיתור" ולפי הערכות הוא יוכל לעשות זאת. עם זאת, גם אם לא יהיה רוב למינוי, הוא יוגש לאישור הדירקטוריון, שם צפוי רוב.

אמנון בן עמי, ששימש עד סוף דצמבר 2016 כראש רשות האוכלוסין, מכהן כיום כראש הוועדה הקרואה של משרד הפנים במועצת תל מונד. בן עמי עבד בשירות המדינה במשך כ-30 שנה, במהלכן מילא תפקידים בשישה משרדי ממשלה, תחת 12 שרים. כמו כן, הוא מחזיק בתואר שני במינהל ציבורי. הוא נחשב מינוי מקצועי וזכה להערכה על הרפורמות שהנהיג בתפקידו האחרונים בממשלה.

כפי שנחשף לפני שבועיים ב-TheMarker, חילוקי דעות בוועדת האיתור לבחירת מנכ"ל לארגון מנעו באחרונה את קבלת ההחלטה על מינויו של בן עמי. בדירקטוריון הארגון דרשו למנות את חפץ. בן עמי וחפץ הופיעו לפני כשלושה שבועות בפני ועדת האיתור. חפץ מונה בסוף 2016 כמנכ"ל בפועל של קק"ל לאחר פרישתו של מאיר שפיגלר. שפיגלר מיועד להתמנות כמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. ועדת גילאור למינויים בחברות ותאגידים ממשלתיים עשויה לדון בישיבתה הבאה. לTheMarker נודע כי השר חיים כץ נחוש בדעתו להעביר את המינוי.

מקקל נמסר: "יו"ר קק"ל מיד עם כניסתו לתפקיד, הנחה כי מינוי בעל תפקידים בקק"ל יבוצע על פי פרמטרים מקצועיים, בהליכים מכרזים, סדורים ושקופים. זהו חלק מרכזי במהפכת השקיפות בקק"ל בהובלת היו"ר וההנהלה הנוכחיים. לאחרונה מונו מספר בעלי תפקידים ובהם השופט בדימוס יוסף (ספי) אלון לסמכות המשפטית העליונה בארגון. השופט בדימוס ספי אלון שימש במהלך השנים כנשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, כנשיא בפועל של בית משפט השלום מחוז הדרום, וכשופט בפועל בבית המשפט העליון.. בהליך בחירת המנכ׳ל שצפוי להסתיים בזמן  הקרוב הנחה יו׳ר קק"ל שלא ימונה אדם בעל זיקה פוליטית, אלא איש מקצוע עם ניסיון ועשייה מוכחים".

בנוסף עומדת קק"ל, ככל הנראה, ורק שנתיים לאחר שמונתה, "לרענן"  את הרכב ועדת הביקורת החיצונית בראשות השופט  בדימוס אורי שטרוזמן. במכתב ששלח חבר דירקטוריון קק"ל, חיים כהן, אל היו"ר עטר הוא כתב כך: "במהלך ישיבת הדירקטוריון האחרונה נשמעו קולות מבקרים את התנהלות ועדת הביקורת החיצונית, בין היתר גרירת הרגליים בנושא מינוי מבקר פנים, וכן בנוגע להרכב הוועדה. קולות אלה מצטרפים לקולות וביקורות הנשמעות חדשות לבקרים מגורמים שונים ומגוונים אודות הועדה או מי מחבריה. אני מאמין כי בחלוף שנתיים ממינויה יש מקום לרענן את שורותיה, להוסיף ולהחליף את נציגיה, אשר ישקפו את מגוון תחומי העשיה בקק"ל".

כיוון שהאסיפה הכללית של קק"ל היא זו שמחליטה מה יהיה הרכב ועדת הביקורת החיצונית, מבקש כהן דיון בנושא באסיפה הכללית. הוא גם מוסיף כי לדעתו, אין צורך להחליף את כל חברי הוועדה אלא להאריך את כהונתם של מספר חברים כדי לשמור על רציפות.

חבר הדירקטוריון כהן גם עומד בראש ועדה שהוקמה לבדיקת שיתוף פעולה עם מוזיאון הסובלנות. היו"ר דני עטר מעוניין מאוד בשיתוף הפעולה הזה, אלא שלא ברור מה הקשר בין הנושא לנושאים בהם אמורה  קק"ל לטפל. לצורך הנושא הוקמה ועדה שאמורה לקבל את אישורו של הדירקטוריון לתמיכת קק"ל, לאחר שתשכנע כי זה אכן נחוץ. המתנגדים אגב, טוענים כי את הכסף הזה יש לשריין להקמת מוזיאון התיישבות.

דיון קשה נוסף שעולה בדירקטוריון הוא קריטריונים ברורים לשיתופי פעולה ותמיכות בעמותות. כרגע אין כל התקשרות מחייבת עם אף עמותה למעט אחת, כיוון שכולן נגמרו ב-2016. כרגע אין כל נוהל תמיכה וזו ניתנת ללא קול קורא או מכרז. מספר חברי דירקטוריון דורשים לייצר סדר עדיפויות ובעיקר מדיניות שתאפשר בחירה מושכלת של תמיכות ושיתופי פעולה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker