"המעבר לשירות דיגיטלי בבנקים עלול לפגוע בעיקר באוכלוסייה הוותיקה"

מרכז המחקר והמידע של הכנסת מתריע כי קשישים מתקשים בשימוש בשירותים מקוונים, כגון פנייה לרופא וגישה לחשבון הבנק ■ הנתונים יוצגו היום בכנס של השדולה לאזרחים ותיקים שייערך בכנסת ■ ח"כ שמולי: "להותרת אוכלוסיות חלשות מאחור יש מחיר כבד"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ איציק שמולי
ח"כ איציק שמוליצילום: מיכל פתאל

שיעור זימוני תורים לרופא משפחה ב-2016 באמצעות אתר שירותי בריאות כללית בקרב בני 65 ויותר הוא כ-20%, לעומת יותר מ-30% בקרב שכבות הגיל הצעיר יותר - כך עולה מנתוני הקופה שכלולים במסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, העוסק בשירותים דיגיטליים לאוכלוסייה הוותיקה. המסמך יוצג היום בכינוס מיוחד של השדולה לאזרחים ותיקים בנושא שירותים דיגיטליים לאזרחים ותיקים.

הח"כים שעומדים בראשות השדולה הם איציק שמולי (המחנה הציוני), נחמן שי (המחנה הציוני), יואב קיש (ליכוד) וטלי פלוסקוב (כולנו). בין המשתתפים בכינוס יהיו השרים אריה דרעי ואלי כהן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מנכ"ל הדואר ונציגים בכירים של הביטוח הלאומי, קופות החולים והבנקים.

עוד עולה מהנתונים כי "בשירותי בריאות כללית השימוש בהגשת בקשות למרפאה באמצעות דואר אלקטרוני בקרב בני 65 ומעלה הוא כ-15% מכלל דפוסי הפנייה. דפוסי שירות שכוללים פנייה טלפונית או הגעה למרפאה הם חלק הארי, כ-85% מן הפניות בערוצים האלה. השימוש בשירותי אינטרנט מהמרפאה בקרב שכבות הגיל האחרות הוא כ-20%, כלומר 5% יותר מאשר בקרב בני 65 ומעלה".

עוד מתברר, כי פנייה באינטרנט עבור בדיקות תקופתיות בכללית לבני 65 ומעלה מגיעה ל-14%, פנייה לקבלת סיכום מידע רפואי מגיעה ל-13%, איחוד וחידוש מרשמים קבועים - 15% ופנייה לבדיקות לפני ניתוח - 22%.

לפי נתוני מכבי שירותי בריאות, "האוכלוסייה הוותיקה משתמשת בשירותי האונליין באתר בהיקפים דומים לאלה של האוכלוסייה הצעירה יותר. עם זאת, בקרב בני 85 ומעלה יש ירידה קלה בשיעור השימוש". במכבי מעריכים כי הירידה בקרב קבוצה זו היא קלה בלבד בשל סיוע של בני משפחה אחרים לקשישים.

שלהבת כהן צדקה, סגנית מנהל המחלקה לקשרי ממשל במכבי, ציינה במכתבה למרכז המחקר והמידע כי "בשל העובדה ששיעור השימוש של הקשישים באפליקציה בסלולרי נמוך יותר משיעור השימוש שלהם במחשב שולחני, מכבי מציעה כל שירות דיגיטלי חדש גם באינטרנט וגם באפליקציה".

לפי נציגי מאוחדת, "בשירותים הדיגיטליים של הקופה אין התייחסות נפרדת לאזרחים ותיקים, אך להבנתנו הם מתאימים גם לשימושם. הקופה אינה עוסקת כיום בהתאמה של שירותים דיגיטליים באופן מובהק לאוכלוסייה זו".

מתשובת הפיקוח על הבנקים למרכז המחקר והמידע של הכנסת, בעניין השירותים הדיגיטלים של הבנקים לאוכלוסייה הוותיקה, עולה כי "הפיקוח על הבנקים והבנקים עצמם מודעים לכך כי למעבר לערוצים דיגיטליים עשוי להיות השלכות שליליות על קבוצות מסוימות, וכי יחידת הפיקוח על הבנקים פועלת כדי לפקח על פעולות לסגירת סניפים ולצמצם פגיעה אפשרית בלקוחות.

"עם זאת, נראה כי אין התייחסות מובחנת לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים במונחים של שירותים דיגיטליים מותאמים, ואוכלוסייה זו זוכה לטיפול דומה לאוכלוסיות אחרות, בהן אנשים עם מוגבלות, בהתאם לחוק הנגישות. יצוין כי נראה שהפיקוח על הבנקים מנסה לאמוד את סוגיית הפער הדיגיטלי בהקשר לבנקאות דיגיטלית וביחס לקבוצות אוכלוסייה שונות ובהן קשישים".

המעבר לאינטרנט - חרב פיפיות

רועי גולדשמידט, שערך את המחקר עבור מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ציין כי המעבר לשירות דיגיטלי הוא בבחינת חרב פיפיות: מצד אחד הוא מקל על אזרחים ותיקים לקבל שירותים מסוימים, אולם מצד שני, "הדרה מן המרחב הדיגיטלי, עקב חוסר יכולת לעשות שימוש בטכנולוגיה או בשל חסמים אחרים, עשויה להשפיע לשלילה".

על פי גולדשמידט, "בהינתן קיומו של פער דיגיטלי מבוסס גיל, וכן פער דיגיטלי בקרב אוכלוסיית האזרחים הוותיקים עצמה, ניתן לדבר על שני פתרונות עיקריים: צמצום הפער הדיגיטלי, באמצעות הקניית כלים ותוכניות למידה, לשם שיפור האוריינות הדיגיטלית ומיומנות השימוש באינטרנט ובפרט בשירותים השונים לאזרח, וקידומן של סביבות דיגיטליות ייעודיות לאזרחים ותיקים.

"עם זאת, נראה שלשאלה האם ליצור התאמה לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים באופן נפרד וייעודי, או כחלק מתהליכי הנגשה נרחבים המופנים כלפי אוכלוסיות אנשים עם מוגבלויות - אין תשובה חד־משמעית".

יו"ר שדולת הגמלאים, ח"כ שמולי אמר בתגובה: "החברה שועטת קדימה גם מבחינה טכנולוגית והמחיר של הותרת אוכלוסיות חלשות מאחור הוא כבד. למרבה הצער בניגוד לתמיכה הרחבה שחלק ממדינות העולם מספקות למבוגרים כדי להתגבר על הפער הטכנולוגי - בישראל יש במקרה הטוב אוסף אקלקטי של פרויקטים שאין ביניהם קו מחבר ובמקרה השכיח יותר חוסר מוחלט של תשומת לב".

ח"כ נחמן שי, שמכהן אף הוא כיו"ר שדולת הגימלאים, הוסיף: "הפער הדיגיטלי משאיר את האזרחים הוותיקים מאחור. חוסר המיומנות והקושי להשתלב בעידן האינטרנט מדגיש את בדידותם. אני דורש כי המדינה תפתח באופן מידי תכניות הכשרה ולימוד למיליון אזרחיה הוותיקים. זהו אתגר ראשון במעלה שיחבר את הציבור הזה למעגלי חיים חיוניים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker