מיהם ששת חברי הכנסת שהחליטו לוותר על עדכון שכרם?

יתר 83 הח"כים שאינם שרים או סגני שרים קיבלו במשכורת ינואר העלאה של 907 שקל ל41,432 שקל ברוטו בחודש ■ המוותרים על העלאה היו חברי הכנסת דוד ביטן, דודי אמסלם, מיקי לוי, איילת ורבין נחמיאס, רויטל סויד ואלי כהן

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ איילת נחמיאס ורבין
ח"כ איילת נחמיאס ורביןצילום: אוליבייה פיטוסי

רק שישה חברי כנסת החליטו באחרונה לוותר על עדכון שכר חודשי של 907 שקל ב-2017. שכרם של יתר 83 חברי הכנסת המכהנים שאינם שרים או סגני שרים הועלה ב-2.2%, מ-40,525 שקל ל-41,432 שקל ברוטו בחודש. הגידול אינו חל על תוספת יוקר של 3,408 שקל שכלולה בשכרם.

חברי הכנסת שוויתרו על העדכון הם יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד), יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם (הליכוד), ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) וח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני).

ח"כ אלי כהן (כולנו) הודיע אף הוא בחודש שעבר שהוא מוותר על עדכון השכר, אך הוא מונה ב-23 בינואר 2017 לשר הכלכלה והתעשייה. לפיכך הוויתור חל רק על משכורת ינואר 2017 בהיותו חבר כנסת. החל ממינויו הוא מקבל משכורת של שר, שהעדכון לא חל עליה.

חברי הכנסת התבקשו להודיע לחשב הכנסת, חיים אבידור, אם הם רוצים לוותר על התוספת לשכרם ל-2017. זאת, בעקבות חוק מיוחד שהתקבל אשתקד ביוזמתו של ביטן, אז יו"ר ועדת הכנסת, שאיפשר לחברי הכנסת לוותר על העדכון בשכרם. לפני חקיקתו, לא יכלו חברי הכנסת לוותר על העדכון כלל, אלא לכל היותר לתרום אותו למטרה לפי בחירתם.

חברי הכנסת של מפלגת "יש עתיד" (למעט מיקי לוי שהודיע שיוותר על העדכון) הודיעו כי יתרמו את התוספת לשכרם ב-2017 כפי שנהגו ב-2016. הם לא הודיעו לאיזו מטרה תרם כל אחד ואחת מהם את התוספת לשכר. ב-2016 ויתרו 32 חברי כנסת על עדכון שכרם.

שכר חברי הכנסת בישראל - כמו גם שכרם של נשיא המדינה והשופטים - מתעדכן מדי שנה במשכורת ינואר בגובה עליית השכר הממוצע במשק בשנה הקודמת.

לעומתם, שכרם של ראש הממשלה, השרים וסגני השרים מתעדכן מדי שנה במשכורת ינואר בהתאם לעלייה במדד המחירים לצרכן. בשנים האחרונות מדד המחירים לצרכן הוא שלילי, ועל כן שכרם של ראש הממשלה והשרים אינו מתעדכן כלל, ולכן גם לא יורד.

דויד ביטןצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker