צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, לממלא מקומו במשרד התקשורת לתקופה של שלושה חודשים. במהלך תקופה זו יחליט נתניהו אם להפוך את המינוי לקבוע, ובכנסת מעריכים כי כך אכן יעשה. המינוי יובא ביום א' לאישור הממשלה.

היום (ו'), לפני שעלה רה"מ על המטוס מארה"ב לישראל, טילפן ראש הסגל במשרדו, יואב הורביץ, אל הנגבי ובישר לו על המינוי.

הנגבי נחשב מקורב מאוד לנתניהו. נתניהו אף העביר לו את הסמכויות לטפל בענייני "בזק", "יס" , ו"וואלה", גופי התקשורת שבשליטת שאול אלוביץ', לנוכח הנחיית היועץ המשפטי לממשלה למנוע מנתניהו לפעול בעניינם של גופים אלה מפאת ניגוד עניינים.

שרת התרבות מירי רגב, שחשקה בתפקיד, התקשרה מוקדם יותר היום אל הנגבי ובירכה אותו. השרה המקורבת אף היא לנתניהו דרשה שלא לעזוב את משרד התרבות - גם אם תקבל את תיק התקשורת. שר התיירות יריב לוין קיבל באחרונה אף הוא הצעה מאנשי נתניהו לקבל את תיק התקשורת, אך גם הוא הודיע שלא יוותר על התיק הקיים.

נתניהו  החליט להפקיד לפי שעה את תיק התקשורת בידי הנגבי בעקבות העתירות לבג"ץ נגד כהונתו כשר תקשורת שהוגשו בנפרד על ידי התנועה לאיכות השלטון ויו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני). ביום ב' הקרוב אמורה הממשלה להגיש לבג"ץ את תשובתה לעתירות.  גורמים ממשלתיים העריכו כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדבליט, היה מתקשה להגן בפני בג"ץ על המשך כהונתו של נתניהו כשר התקשורת, בין היתר לנוכח הקשרים בינו לבין ארנון מילצ'ן - בעל מניות בערוץ 10 המושפע מהרגולציה המופעלת על ידי משרד התקשורת.

החשיפות בחקירת "תיק 1000", העוסק במתן מתנות לבני משפחת נתניהו על ידי המיליונר האמריקאי, עלולה להוות בעיה לנתניהו כשר התקשורת בבואו לעסוק בענייני הערוץ, הגם שלא נחתם עד כה הסדר למניעת ניגוד עניינים הקשור למילצ'ן, בדומה להסדר בעניינו של אלוביץ'.

למרות שתיק התקשורת יימסר באופן זמני להנגבי, נתניהו ימשיך להיות בעל השפעה בנושאי עיסוקו, בין היתר באמצעות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, שמונה על ידו לתפקיד בעת הקמת הממשלה.

הנגבי הוא השר היחיד בממשלה שכיהן גם בממשלת נתניהו הראשונה (1996-1999), אז כיהן כשר המשפטים. ההיכרות בין נתניהו להנגבי נמשכת למעלה מ-30 שנה, והשר שימש בשנת 1993 כיו"ר המטה של נתניהו לבחירתו כיו"ר הליכוד.

הנגבי כבר כיהן כשר ב-8 משרדים: משפטים, בריאות, תחבורה, ביטחון פנים, הגנה הסביבה, שיתוף פעולה איזורי, שר במשרד רה"מ, ושר שקיבל סמכויות במשרד התקשורת. כמו כן, שימש בקדנציה הקודמת כסגן שר החוץ. בשנת 2009 מינה נתניהו את הנגבי כיו"ר ועדת חוץ וביטחון, אף שהנגבי היה אז חבר כנסת בסיעת "קדימה". היתה זו הפעם הראשונה שבה משרת ראשות ועדת חוץ וביטחון נמסרה לנציג מהאופוזיציה.

יו״ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בתגובה לדברים כי "מינוי הנגבי כממלא מקום ולא כמחליף קבוע מנציח את שליטתו דה-פקטו של נתניהו במשרד התקשורת. ההחלטה למנות את הנגבי לתקופה של שלושה חודשים היא מביכה, שכן ברור שניגודי העניינים של נתניהו עם מוזס, מילצ׳ן, לאודר ושאר טייקוני התקשורת לא יתמסמסו מאליהם עד מאי. נתניהו מנסה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה - הוא הבין שסבך ניגודי העניינים שלו עם כלי התקשורת השונים מסבך את מצבו המשפטי, אך הוא לא מוכן לוותר על התיק החשוב לו ביותר, תיק שמאפשר לו לאיים על עיתונאים ולהניף חרב מעל כלי תקשורת שאינם סרים למרותו. התוצאה, כמו כל פעולה של נתניהו, היא מיש-מש מגוחך בדמות מילוי ממלא מקום לשלושה חודשים בלבד.

"ברור שבכך נתניהו ימשיך לשלוט דה-פקטו במשרד התקשורת, קל וחומר כששלמה פילבר, מינוי של נתניהו במשרת אמון, ממשיך לכהן כמנכ"ל משרד התקשורת. שלא יהיה ספק - נתניהו מינה את הנגבי לשמש כעלה תאנה וכדי להכשיר את הקרקע למקרה של כתב אישום בפרשת 2000, אבל אחיזתו בנעשה במשרד התקשורת תהיה איתנה ופסולה כתמיד".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון, אמר: "במקום להודיע לציבור האם הוא בוחר בשתי מדינות לשני עמים או במדינה אחת, נתניהו ממשיך לעסוק רק בהישרדות. ראש הממשלה מנסה בכוח להשאיר שליטה במשרד התקשורת ומבקש להמשיך בניגוד העניינים בו הוא מצוי.

"יש להעביר את תיק התקשורת באופן מלא לשר שאינו נתניהו ולא נתון למרותו או פיקוחו, ולא לבנות עוד קומבינה בכדי לעקוף את בג"צ. אני קורא לשר הנגבי לא להסכים להיות עוד כלי שרת לאובססיה של נתניהו לשלוט. בעת הזו נדרש שר תקשורת עצמאי שלא יהיה כפוף לגחמותיו של נתניהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker