אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים תצטרך לבחון ביסודיות רבה, האם היתרונות של המיזוג בין שופרסל לניו פארם עולים על החסרונות הרבים שלו, אם יובא לבחינתה.

היתרון המשמעותי הוא יצירת תחרות חזקה מול סופר פארם, הנהנית משליטה בשוק הפארמה, אף שאינה מונופול מוכרז על פי הגדרת נתח השוק שלה. החיסרון המרכזי הוא התחזקות נוספת של שופרסל, הנחשבת כבר עכשיו הקמעונאית הגדולה במשק, בפער ניכר לעומת המתחרה השנייה, יינות ביתן שרכשה את מגה.

לנגד עיניי הרשות גם יהיו תוצאות המיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט, שכבר העצימו את כוחה של שופרסל בצורה משמעותית לפני כעשור. המיזוג אמנם אושר במגבלות, אולם שופרסל הפרה אותן. אמנם, מנכ''ל החברה שהפר את ההתחייבויות שילם על כך בפסק דין ששלח אותו לכלא, אולם השוק פעל תחת כוח קנייה גדול במיוחד של הרשת, שבא לידי ביטוי מול ספקים וצרכנים.

מעבר להתעצמות של שופרסל שתחזק אותה במגזר הקמעונאות בו היא כבר דומיננטית בצורה משמעותית מכל מתחרותיה, הרשות תצטרך לבדוק גם את משמעות המיזוג מול ספקי הרשת. חלק מהם דווקא בירך על הרכישה הצפויה, אולם הרשות תרצה לבדוק אם אכן המיזוג יתרום לתחרות בענף הפארמה, ומי בדיוק ייהנה ממנה.

סוגיה נוספת שתיבדק בוודאות היא הרכוזיות הגאוגרפית. על פי חוק המזון אסור לרשת גדולה להחזיק יותר מכמות נתונה של סניפים במרחב גאוגרפי נתון. במקומות בהם היוותה שופרסל תחרות גאוגרפית לניו פארם, עלול המיזוג לבטל כליל את התחרות הגאוגרפית.

לפני קצת למעלה מעשור בחנה רשות ההגבלים בקשה דומה לרכישת ניו פארם על ידי שופרסל. כבר אז הרשות התכוונה להתנגד למיזוג, וכתוצאה מכך משכו אותו החברות. אז החלה הרשות לבחון את רשת הפארמה בשלושה חתכים – שוק התרופות בו היא מתחרה בבתי מרקחת בעיקר. שוק הטיפוח והקוסמטיקה בו היא מתחרה בעיקר ברשתות כדוגמת אפריל ובחנויות איפור, וכן בדיוטי פרי. ותחום הנקיון, הטואלטיקה ומוצרי התינוקות, בו היא מתחרה ברשתות השיווק. הבחינה נעשתה זמן קצר לאחר רכישת קלאבמרקט על ידי שופרסל. אמנם, השוק השתנה מאז, כשנפתחו רשתות מזון פרטיות כרמי לוי ויינות ביתן, אולם קריסת מגה החזירה את שופרסל לרמת הובלה גדולה בשוק, כבעבר.

אין ספק, שאם המיזוג יובא לפתחה של הרשות, היא תבחן אותו ביסודיות רבה. סביר להניח, שהרשות תעדיף שגורם אחר ירכוש את ניו פארם, ולא שופרסל. במיוחד, כל עוד ניו פארם אינה על סף קריסה, כך שבעליה לא יכולים להעלות את תיאוריית החברה הכושלת כדי לקדם את מכירתה לשופרסל.\

התיאוריה אומרת שהחברה הממוזגת ממילא מפסידה, ואם לא תמוזג תקרוס והנזק לתחרות יהיה גדול יותר מהמיזוג. זו היתה התיאוריה בבסיס מיזוג קלאבמרקט ושופרסל לפני למעלה מעשור, שהותיר צלקות עמוקות ברשות ההגבלים ובענף הקמעונאות. באחרונה ראינו, שהרשות לא מיהרה להתפתות לטענת החברה הכושלת בתחום הסלולרי, שהועלתה לצורך מכירת גולן טלקום. לפיכך, הסיכוי שרשות ההגבלים תאשר את המיזוג נראה כרגע נמוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker