תוכנית החומש לסיוע כלכלי לבדואים ב-3 מיליארד שקל אושרה בממשלה

השר אריאל: 2,500 חתונות מדי שנה, ורק 500 יחידות דיור חדשות שנבנות, יצרו מצוקת דיור

יישוב בדואי בנגב
יישוב בדואי בנגבצילום: דניאל בר און

לאחר מאבק  פוליטי, מול שרי הימין יריב לוין ויואב גלנט, אישרה היום הממשלה את תוכנית החומש לסיוע כלכלי-חברתי לבדואים בדרום, בסכום של 3 מיליארד שקל. אישור התוכנית, שקודמה על ידי שר החקלאות והכפר אורי אריאל, נחשב הישג חשוב לאריאל. בתום דיון ער בממשלה, שנסב על נקודות שכלל אינן כלולות בתוכנית החומש - שאלת הבנייה הבלתי חוקית בנגב - אושרה התוכנית בשינויים קלים בלבד.

לפי דרישת שרי הימין, בעיקר גלנט, הוחלט על הקמת צוות שיוודא כי קרקעות של בנייה בלתי חוקית בדואית, שהבנייה מופנה מהן, חוזרות לידי המדינה - והבדואים אינם שבים ובונים עליהן שוב.

לכן נוספו לתוכנית תקציבים לכמה עשרות תקנים של פקחים בתחום הבנייה הבלתי חוקית, 30 מיליון שקל לייעור השטחים המתפנים, וכן קידום תוכנית של הרשות לפיתוח הבדואים בראשות יאיר מעיין להחכרת השטחים המתפנים כשטחי מרעה - וכך הבדואים שרועים בשטח מוודאים שלא תתבצע עליו בנייה בלתי חוקית.

עם זאת, ההסכמה בממשלה היתה, לפי דבריו של שר הפנים אריה דרעי, כי הפתרון לבנייה הבלתי חוקית הוא הצעת החוק שכבר נדונה בוועדת הפנים להגברת האכיפה על הבנייה הבלתי חוקית בישראל. בממשלה לחצו כי הצעת החוק, הקרויה חוק קמיניץ, תאושר עד לסוף המושב הנוכחי.

בנוסף, שר החקלאות אורי אריאל הדגיש כי הפתרון לבנייה הבלתי חוקית הבדואית טמון גם בהצעה הנוספת של משרד החקלאות - שאינה קשורה לתוכנית החומש - של הגברת הבניה במגזר הבדואי. אריאל ציין כי מדי שנה יש 2,500 חתונות בקרב הבדואים בדרום, ועד היום המדינה בנתה רק 500 יחידות דיור בשנה. המשמעות היא, כמובן, שכ-2,000 זוגות נאלצו לבנות לעצמם בית באופן לא חוקי. מעתה המדינה מתכוונת להגביר במידה ניכרת את היקפי הבניה עבור הבדואים, ולהגיע לכ-5,000 יחידות דיור בשנה, דבר שיפתור חלק גדול מהלחצים לבנייה בלתי חוקית.

הדיון הער בבנייה הבלתי החוקית הבדואית עיכב את אישור תוכנית החומש כבר לפני מספר שבועות, וזאת אף שהוא כלל אינו קשור להצעה הנדונה - הצעה לתוכנית חומש כלכלית-חברתית, שנועדה לסייע לחברה הבדואית בדרום, שהיא החברה הענייה ביותר בישראל.

התוכנית מתמקדת בנסיון לפתח את הרשויות הבדואיות, ולקדם את החינוך, התעסוקה והתשתיות של החברה הבדואית. לשם כך הוקצו 3 מיליארד שקל, מתוכם 1.5 מיליארד שקל תוספתיים וכ-1.5 מיליארד שקל שנלקחו מתוכנית החומש לקידום החברה הערבית שאושרה לפני כשנה.

עיקר התקציבים נועדו לתוספת של 1,500 כיתות, הקמת 10 אזורי תעסוקה חדשים, תקציב ייחודי של כמעט 800 מיליון שקל לחיזוק הרשויות הבדואיות, פרישת קווי תחבורה ציבורית, עידוד ההשכלה הגבוהה הבדואית ועוד. בנוסף לכל אלו מתכוונת המדינה גם להקצות, מתוך תקציבי רשות מקרקעי ישראל, כ-10 מיליארד שקל לשם בניית 25 אלף יחידות דיור חדשות עבור החברה הבדואית, על  קרקעות המדינה.

מנכ"ל רה"מ, אלי גרונר, אמר בדיון כי "הדבר החשוב ביותר בנושא הוא השלמת תיקון פרק האכיפה בחוק תכנון ובנייה שנמצא היום בדיונים בוועדת הפנים. צריך להבין שזה מהלך בסדר גודל של מהלכים אחרים של הממשלה כמו הנומרטור ומתווה הגז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker