לקראת פסח: חשש ממחסור של עשרות מיליוני ביצים

מועצת הלול תבקש ממשרד החקלאות אישור ליבוא של 25 מיליון ביצים עם אפשרות לתוספת של 10 מיליון ביצים למקרה הצורך

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביצים שהוטלו בלול החופש בניר יפהצילום: גיל אליהו
אורה קורן

לקראת חג הפסח צפוי מחסור של עשרות מיליוני ביצים. כך אמרו ל-TheMarker מקורות בענף הלול. לדבריהם, המשווקים סבורים כי המחסור יגיע ל-50 מיליון ביצים, אולם מגדלים מעריכים את המחסור ב-35-25 מיליון ביצים.

לדברי המקורות, על רקע זה צפויה מועצת הלול להמליץ למשרד החקלאות להתיר למשווקים יבוא של 25 מיליון ביצים, עם אופציה להגדלת היבוא בעוד 10 מיליון ביצים, אם יתעורר חשש למחסור. כמו כן תמליץ מועצת הלול להתיר יבוא של 10 מיליון ביצים לתעשיה. פסח נחשב לחג בו צריכת הביצים מזנקת. יבוא ביצים השנה צפוי להתבצע מספרד. בענף מעוניינים להתחיל לייבא גם מאיטליה, הקרובה יותר.

בישראל מיוצרות כ-2 מיליארד ביצים בשנה. בתקופות בהן הביקוש עולה על ההיצע, בעיקר סביב ראש השנה ופסח, מאשר משרד החקלאות ופיתוח הכפר על סמך המלצת מועצת הלול יבוא ביצים בכדי למנוע מחסור בשוק. מדי שנה מיובאות לישראל כ-150 מיליון ביצי מאכל.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה, כי "המשרד יבדוק עם משווקים את אמדן המחסור הצפוי בפסח, וישקלל את תשובותיהם עם הנתון של מועצת הלול. למשרד אין אמון בנתוני מועצת הלול, וגם בשנה שעברה התיר המשרד יבוא גדול מזה שעליו המליצה המועצה. במשרד החקלאות רואים במועצת הלול גוף אינטרסנטי שדואג למגדלים, לאו דוקא לצרכנים, בעוד שמשרד החקלאות חייב להבטיח שלא יהיה כל מחסור בביצים וחלב בחגים, המתאפיינים בעליית ביקושים. במשרד החקלאות מעדיפים לאפשר יבוא בהיקפים גדולים מתוך הנחה, שמשווקים שייבאו ביצים ידעו לווסת את היבוא לפי המחסור במשק, כדי להימנע מהפסדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker