שני המועמדים הסופיים לתפקיד מנכ"ל קק"ל: אלכס חפץ ואמנון בן עמי

היו"ר עטר מבקש למנות את בן עמי, ראש רשות האוכלוסין לשעבר, אך בדירקטוריון מעדיפים את חפץ - מנכ"ל קק"ל בפועל ■ הוועדה שדנה במינוי שפיגלר, מנכ"ל קק"ל לשעבר, למנכ"ל הביטוח הלאומי העבירה למשרד הרווחה את דו"ח הביקורת על קק"ל

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלכס חפץ
אלכס חפץצילום: מיכל פתאל

חילוקי דעות בוועדת האיתור לבחירת מנכ"ל לקק"ל. בקרב חברי הדירקטוריון מונעים לפי שעה קבלת החלטה בדבר מינויו של מנכ"ל חדש לארגון. שני מועמדים הגיעו לשלבים האחרונים: אלכס חפץ המשמש כיום כמנכ"ל בפועל של קק"ל ואמנון בן עמי, לשעבר ראש רשות האוכלוסין, וכיום ראש הוועדה הקרואה של משרד הפנים בעיריית תל מונד. שני המועמדים נשלחו למבחני התאמה.

יו"ר קק"ל, דני עטר, לוחץ למנות את בן עמי לתפקיד, בעוד חברים בוועדת האיתור וחברים בדירקטוריון הארגון דורשים למנות את חפץ. בן עמי וחפץ הופיעו לפני כשלושה שבועות בפני ועדת האיתור, אבל בשל חילוקי הדעות בין עטר לבין חברים אחרים עדיין לא התקבלה החלטה בעניין.

בן עמי זכה להערכה מקצועית רבה בניהולה של רשות האוכלוסין וקודם לכן כסמנכ"ל במשרד הכלכלה. ואולם, חברים בדירקטוריון מעדיפים את מינויו של חפץ שאותו הם מכירים כמנכ"ל חברת הימנותא - חברת בת של קק"ל העוסקת בנדל"ן. לדברי חברים בדירקטוריון אין לאייש את התפקיד במועמד חיצוני אלא במועמד שבא מתוך הארגון, על רקע חילוקי הדעות שהיו בין חברים בדירקטוריון וועד עובדי קק"ל עם המנכ"ל היוצא מאיר שפיגלר.

חפץ מונה בסוף דצמבר 2016 כמנכ"ל בפועל של קק"ל לאחר פרישתו של שפיגלר. באותה עת הודיע עטר לחברי הדירקטוריון כי "המינוי של חפץ כממלא מקום נעשה בשל הנסיבות שנוצרו בחברה ובשל הצורך ברציפות ניהולית".

חפץ הוא בוגר תוכנית מנהלים בכירים במנהל עסקים (AMP) באוניברסיטת הרווארד, בוגר שמאות מקרקעין וניהול נכסים באוניברסיטת תל אביב, ובוגר מדעי החברה באוניברסיטת ת"א.

אמנון בן עמי
אמנון בן עמיצילום: תומר אפלבאום

בין השאר תיפקד חפץ כמנכ״ל מינהלת הנדל"ן של החשב הכללי במשרד האוצר, כחבר דריקטריון הגימנסיה העברית הרצליה, וכחבר מועצה ויו"ר ועדת המשנה ברשות מקרקעי ישראל. הוא שימש כמרצה לשמאות מקרקעין במרכז הבין תחומי הרצליה ובחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב, כדירקטור בחברה לפיתוח ת"א, וכאחראי על ניהול פרויקטים עבור רשויות מקומיות וגופים עתירי נדל"ן במשק.

אמנון בן עמי עבד בשירות המדינה במשך כ-30 שנה, במהלכן מילא תפקידים בשישה משרדי ממשלה, תחת 12 שרים. כמו כן הוא מחזיק בתואר שני במנהל ציבורי.

דו"ח קק"ל נמסר לוועדת גילאור

בתוך כך, הוועדה לבחינת מינויים בשירות הציבורי, בראשות השופטת בדימוס בלהה גילאור, דנה לפני שבועיים במינויו של שפיגלר כמנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי. מבקר המדינה יוסף שפירא העביר לפני כמה שבועות את דו"ח ביקורת המדינה על קק"ל לוועדת גילאור. הוועדה העבירה את הדו"ח לוועדת האיתור במשרד העבודה והרווחה. ועדת האיתור המליצה לשר הרווחה חיים כץ על מינויו של שפיגלר למשרת מנכ"ל הביטוח הלאומי.

הסיבה לכך שהדו"ח הועבר אל ועדת האיתור היא שבעת שהמליצה על מינויו של שפיגלר עדיין לא נחשף הדו"ח. ההערכה היא שוועדת האיתור במשרד הרווחה, כמו גם שר הרווחה חיים כץ, יחזירו לועדת גילאור את ההצעה למנות את שפיגלר למנכ"ל הביטוח הלאומי.

שני פרקים מדו"ח הביקורת על קק"ל - האחד על תקצוב מכללת שנקר והשני על פארק אריאל שרון - הועברו על ידי שפירא אל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כדי שיבחן חשש לפלילים. הדו"ח כולו הועבר אל היועץ המשפטי לממשלה.

מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker