אפקט יחימוביץ'

ניסנקורן שובר ימינה - ובמשק נערכים לגל שיבושים

בעוד שלי יחימוביץ' מכריזה על הצטרפותה למרוץ לראשות ההסתדרות, היו"ר הנוכחי מכין את הקרקע לקמפיין ציבורי אגרסיבי ■ ניסנקורן זונח את הקו המתון, ופתח בסוף השבוע חזית נוספת מול הממשלה עם הכרזה על סכסוך עבודה שלישי בתוך שבועיים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: עופר וקנין

בזמן שנפוצו הידיעות על כך שח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) תצהיר על התמודדותה במרוץ לראשות ההסתדרות הכללית - הזדרז יריבה הפוליטי, אבי ניסנקורן, להיערך לקראת הקמפיין היצרי שבדרך.

בסוף השבוע אישרה ההסתדרות בשקט הכרזה על סכסוך עבודה נוסף במשק. הכרזה זאת נתפשה כהרחבת חזית מכוונת מצדו של היו"ר המכהן לקראת מאבק אגרסיבי על דעת הקהל בקרב הבוחרים. לאחר הפנייה לפני שבועיים אל בית הדין לעבודה בבקשה להשבית את חברת החשמל, ולאחריה בקשת ההסתדרות לאישור השבתת נמלי הים בחיפה ובאשדוד - מבקש כעת ניסנקורן להשבית גם את חברת נמלי ישראל (חנ"י).

העילה הרשמית לסכסוך העבודה היא לכאורה הדיונים המתמשכים על הסכם השכר של 120 עובדי החברה הממשלתית. ואולם תפקידה העיקרי של חנ"י בחודשים הקרובים יהיה לשמש פלטפורמה לגיוס הכספים הדרושים למימון הפעלת הנמלים הפרטיים שמוקמים בימים אלה בסמוך לנמלים הקיימים. כלומר, באמצעות סכסוך העבודה המוכרז עשוי ניסנקורן לחבל בהנפקת החוב המתוכננת של חנ"י בשוק ההון המקומי, ובכך לסגור, ולו באופן זמני, את ברז המימון לרפורמת התחרות בנמלים.

לפי הערכות במשק, בחודשים הקרובים צפוי ניסנקורן "לשבור ימינה" בכל הקשור לניהול המגעים על יישום הרפורמות במשק. זאת, לאחר שבשנים האחרונות הפגין ניסנקורן קו מתון יחסית, וניסה למנוע נקיטת עיצומים מצד ועדי המונופולים הממשלתיים, בטענה שאלה יזיקו למאבקם ויפגעו במעמדם הציבורי.

נמל אשדוד. האם קמפיין הבחירות משפיע על התנהלותו של ניסנקורן?
נמל אשדוד. האם קמפיין הבחירות משפיע על התנהלותו של ניסנקורן?צילום: אלמנטס

עדות לשינוי המגמה באחרונה התקבלה עם התכחשותו של ניסנקורן להסכם התחרות שאותו גיבש לפני שנה עם שרי התחבורה והאוצר בנמל אשדוד, על רקע הכרזת המרד של עובדי דור ב' בו, וכן לנוכח התנהלותו בפגישת המשא ומתן בשבוע שעבר על הרפורמה בחברת החשמל.

כפי שפורסם ב–TheMarker אתמול (א'), ניסנקורן הביא לפיצוץ הישיבה מול מנכ"לי משרדי האוצר והאנרגיה, לאחר שטען כי ההסתדרות תתנגד להוצאת חברת החשמל ממקטע ייצור החשמל התחרותי. בעקבות זאת, אמר שלשום מקור המקורב למשא ומתן: "רוח הבחירות לראשות ההסתדרות במאי ריחפה כל העת מעל חדר הדיונים — וייתכן כי נכונה אמירתו של שר התחבורה, ישראל כ"ץ, בשבוע שעבר, שלפיה אין טעם בקיום משא ומתן מול ההסתדרות עד לאחר סיום קמפיין הבחירות".

היום צפויה להתקיים פגישה נוספת בין נציגי המדינה לבין ההסתדרות ועובדי חברת החשמל, בהתאם להוראת בית הדין לעבודה. לפי הערכות, הצדדים אמנם יתייצבו לפגישה, כדי לא להצטייר בפני הערכאה השיפוטית כמי שמחבלים במשא ומתן, ואולם בפועל, הוא צפוי להיכנס כעת להקפאה עמוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker