גפני: "לא יכול להיות שמדינה יהודית תפלה לרעה את הציבור הערבי"

בהתאם להחלטת הממשלה להקצות 15 מיליארד שקל למגזר הערבי ב-5 שנים הבאות, דורשת ועדת הכספים של הכנסת ממשרדי הממשלה להציג בפניה כיצד הם מתכוונים לבצע את ההחלטה ■ איימן עודה: "אנחנו רוצים לראות יישום בשטח"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפני
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

"כמדינה יהודית, לא יתכן להפלות לרעה את המיעוט, ואם כבר נעשה צעד בכיוון הנכון - יש לוודא שהוא אכן ייצא אל הפועל. ועדת הכספים לא תרפה מהנושא". כך אמר היום (ג') יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה), בדיון שנערך בנושא הסיוע למגזר הערבי.

ג'מאל זחאלקהצילום: מיכל פתאל

גפני דרש מנציגי כל משרדי הממשלה, הנוגעים להחלטת הממשלה - להקצות 15 מיליארד שקל למגזר הערבי ב-5 השנים הבאות - להגיש לוועדת הכספים, בישיבה הבאה שתעסוק נושא, פירוט מלא של השקעת הכספים בהתאם לתכנית הממשלה בכול אחת מהשנים הקרובות. בדיון שנערך היום, טענו ח"כים של הרשימה המשותפת כי הצהרות והבטחות בלבד לא מספיקות. יש לקבל ממשרדי הממשלה השונים, ובראשם האוצר, פירוט מלא של התקציבים התוספתיים למגזר הערבי בשנים 2017 ו-2018.

את הדיון יזם ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) בטענה ש"תכנית הממשלה אינה מעוגנת בסעיפים הרלוונטיים בתקציב המדינה הנוכחי לשנתיים הקרובות, בניגוד להצהרות ולהבטחות הממשלה. בעוד המדינה מתיימרת להעביר מיליארדים של שקלים להשקעה בחברה הערבית, כספים אלו לא מוצגים בתקציב".

נציגי האוצר טענו שהכספים המיועדים לתכנית נמצאים בסעיפי התקציב, אך מפוזרים בין התקנות והתחומים השונים, כשבכל אחד מהם יש תוספת מיוחדת לחברה הערבית. גפני דרש מנציגי המשרדים להכין לישיבת הוועדה הבאה בנושא פירוט מלא של התקציבים המיועדים למימוש התוכנית בכל משרד.

לדברי זחאלקה, "תכנית החומש היא אכן צעד בכיוון הנכון, אך לא מספיק. יש תחומים רבים שלא כלולים בתכנית. בכל מקרה נדרשת שקיפות בהקצאת הכספים וגם בביצוע בפועל. בתקציב המדינה שאושר לפני כחודש, נראה שלא נכללו הסעיפים הללו בתקציב. אנחנו רוצים את הסעיפים, את ההקצאה במפורש, כך שנוכל לשפוט כמה באמת הוקצה. לפעמים יש כל מיני דרכים עוקפות. אומרים שהוקצה אחוז מהתקציב אך אין בהירות ושקיפות, ואנחנו רוצים לוודא שזה ייכלל בתקציב, ודורשים גם מעקב של ועדת הכספים.

"מעבר לתוכנית החומש, בתחומים שונים נדרשת הגדלת ההשקעה, למשל בתחום המאבק בתאונות הדרכים במגזר הערבי, שכן פי 10 צעירים ערבים נהרגים. קבעו לכך 2 מיליון שקל לחמש שנים, זה לעג לרש. יש להגדיל את זה פי 10. יש להגדיל בצורה משמעותית את תקציב התכנון, על מנת לאפשר תכנון והסדרה של מבנים, ולמנוע הריסה".

איימן עודהצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת) אמר,"רוצים שקיפות וגם מימוש לתוכנית. בסוף מה שחשוב זה כמה מושקע בפועל. שמענו כותרות אך לא ראינו את זה מתבצע, דברים חיוניים שיש להשקיע בהם, דברים בסיסיים: דיור, תאונות ותמותת התינוקות במגזר - שזה עניין בוער". יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, טען כי "היו לנו 70 פגישות עם האוצר בנושא תוכנית החומש, אבל זה לא מספיק. אנחנו רוצים לראות יישום, לראות את זה בשטח".

נציגי המשרדים השונים החלו להציג סעיפי תקציב שונים, ואת האחוזים מתוכם שמיועדים למגזר הערבי וטענו, "בכל תקציב חדש אחוז מסוים מוקצה ליישובי המיעוטים, בהתאם לתוכנית".  

גפני אמר בסיום הדיון כי "אסור להפלות לרעה את המיעוט גם על פי ההלכה, ואם הממשלה התחייבה עליה להראות שהיא מיישמת בפועל. לא יכול להיות שמדינה יהודית תפלה לרעה את הציבור הערבי או הדרוזי. הוועדה תפקח על הנושא. הדיון שבו נציגי הממשלה יציגו את היישום בפועל לא יהיה דיון בודד, אלא נקיים סדרת דיונים. נדרוש פירוט של הכול, לראות תקציבים תוספתיים צבועים. אל תמרחו אותנו, תאמרו זה התקציב וזו התוספת בכל משרד ומשרד". ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) קרא לנציגי הממשלה להיפגש עם חברי הכנסת הערבים טרם הדיון הבא בועדה, על מנת להגיע לדיון מוכנים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker