מודי'ס: "החקירות נגד נתניהו עשויות להביא להדחתו ולבחירות חדשות"

בסוכנות דירוג האשראי צופים כי יחסי ישראל עם ארה"ב ישתפרו עם חילופי השלטון בוושינגטון ■ מוד'יס מציינת כי ישראל היא מהמדינות היחידות בעולם המפותח שהורידו בשנים האחרונות את יחס החוב תוצר שלהן

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
מוטי בסוק

"אף שראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שרד בעבר חקירות דומות בעבר, החקירות החדשות שבהן פתח היועץ המשפטי לממשלה נגדו בתחילת ינואר, נראות מאוד רציניות. הן יכולות להביא לסיום כהונתו כראש ממשלה. אם נתניהו ייאלץ להתפטר יהיה צורך בבחירות חדשות, שכן לא נראה יורש ברור לנתניהו במפלגתו, הליכוד", כך קובע דו"ח מעקב של מוד'יס על כלכלת ישראל, שפורסם היום, לקראת בואה של קריסטין לינדאו, האחראית על דירוגה של ישראל במוד'יס לארץ, לפורום שוק החוב של מידרוג.

מוד'יס מציינת כי אם נתניהו ישלים את כהונתו כראש ממשלה כחוק, הוא יהיה ראש ממשלת ישראל שיקבע שיא לש שנים בכהונה הרמה. מוד'יס מדגישה כי נתניהו הוא המנהיג הלא מעורער של הליכוד מאז פרש אריאל שרון ממפלגה זו והקים את קדימה ב-2005.

דו"ח מודי'ס צופה כי יחסי ישראל עם ארה"ב ישתפרו עתה, עם חילופי השלטון בוושינגטון. משמעות הדבר היא כי תהליך השלום יושהה, מה שעשוי להביא להגדלת הוצאות הביטחון של ישראל. לפי הדו"ח לישראל יחסים טובים יותר בשנים האחרונות עם מספר מדינות ערביות: מצרים, ירדן וערב הסעודית, בשל אויבים משותפים.

דו"ח המעקב חוזר וקובע כי דירוג האשראי הבינלאומי של ישראל הוא A1 יציב. נקודות החוזק של כלכלת ישראל הן מודל צמיחה דינמי, הכנסה גבוהה, וכלכלה תחרותית היודעת להתאושש מהר ממשברים פוליטיים וכלכליים. האתגרים של ישראל הם חוב ממשלתי גבוה, אם כי הוא יורד בהדרגה, וחוסר יציבות פוליטית המביא להקדמת בחירות ומקשה על ביצוע רפורמות חשובות. לישראל גם  מצב גיאו-פוליטי מורכב, יחסים רגישים עם הפלסטינים, ואיומים ביטחוניים, בראש ובראשונה מצד איראן וסוריה.

מודי'ס צופה כי ישראל תצמח ב-2017 ב-3.1% וב-2018 ב-2.8%, לאחר שצמחה ב-3.8% ב-2016. צמיחת המשק הישראלי נתמכת בסקטור היי-טק חזק, באוכלוסייה משכילה והשקעות גדולות של המדינה ובמחקר ובפיתוח.

האינפלציה בישראל תגיע ל-1% השנה ול-1.5% בשנה הבאה, לאחר שעמדה על 0.2% ב-2016. הגירעון בתקציב המדינה ל-2017 ול-2018 יהיה 2.7%, לאחר שעמד על 2.2% ב-2016. יחס החוב תוצר של ישראל שירד ל-63.5% ב-2016, ירד השנה ל-63% ויירד בשנה הבאה ל-62.5%. הדו"ח מציין כי ישראל היא מהמדינות היחידות בעולם המפותח שהורידו בשנים האחרונות את יחס החוב תוצר שלהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker