תחקיר "מבט שני" על מבקר המדינה: "מוסד שהולך ונחלש, מעמדו הציבורי נמצא בשפל חדש" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תחקיר "מבט שני" על מבקר המדינה: "מוסד שהולך ונחלש, מעמדו הציבורי נמצא בשפל חדש"

התחקיר מציג: "ריכוך דו"חות, שינוי דו"חות, לחצים המופעלים מלמעלה לסילוק עובדי ביקורת מתפקידם ותרבות ארגונית שאיננה סובלנית להשמעת עמדות מקצועיות"

9תגובות
מבקר המדינה יוסף שפירא, השנה
אוליבייה פיטוסי

"מוסד מבקר המדינה הוא לכאורה מוסד ש'לא מתעסקים איתו', לא מדברים עליו. נראה שמי שמעביר עליו ביקורת, נחשד מיד באינטרסים זרים", כך אומרת אסיה לדיז'ינסקיה, חברת מערכת "מבט שני" ועורכת התחקיר, יחד עם טל מיכאל ואבנר הופשטיין , שישודר הערב ב-21:00 בערוץ 1.

"בשלושה תחקירים שונים שישודרו בדקנו את המבנה הארגוני של מוסד המבקר, איך משפיעה על פעילות המבקר גורמים שונים כמו אישיות המבקר, אופן בחירתו, תכנון הביקורות, לוחות הזמנים של ביצוע הביקורת ומנגד של יישום המסקנות, וכן הגיבוי מערכתי מצד גורמים אחרים שנדרשים ליישום או לתוצאות כמו היועמ"ש, המשרד לפיקוח על הביקורות במשרד רה"מ, ועדת ביקורת המדינה והיחידה למעקב במוסד המבקר", אומרת לדיז'ינסקיה.

לדבריה, "אנחנו בעצם שואלים מהי היכולת שלו לשמש כשומר סף בעל שיעור קומה. מדוע דו"חות המבקר, חמורים ככל שיהיו, אינם מתורגמים לפעולה אפקטיבית לתיקון הליקויים. מדוע פרשו בכירים במשרד, מרצונם ושלא מרצונם, ומה קורה בתוך מוסד הביקורת - מי מבקר בעצם את המבקר?".

התשובות שלאלות האלה מעלות תמונה עגומה. "במהלך העבודה על המשדר נפגש צוות התכנית עם בכירים לשעבר, המפרטים דברים קשים על המתרחש במשרד המבקר", היא מספרת "ריכוך דו"חות, שינוי דו"חות, לחצים המופעלים מלמעלה לסילוק עובדי ביקורת מתפקידם, תרבות ארגונית שאיננה סובלנית להשמעת עמדות מקצועיות, היעדר מבקר פנים פעיל ושקוף, הנהלה כוחנית והיעדר שיח אמיתי בנושאים מהותיים ומקצועיים. נראה כי השכר הגבוה, הכפול במקרים רבים מעמיתים בשאר המשרדים הממשלתיים, משמש ככלי מרכזי לניהול עובדים צייתנים.

"הכשלים המערכתיים והיחס הבעייתי לחושפי שחיתויות לא התחיל בתקופת השופט בדימוס שפירא. לחצים היו מאז ומעולם, אך היו מבקרים שידעו לבלום אותם טוב יותר. קושי לאכוף ביצוע המלצות דו"חות הוא רעה חולה של המערכות האמונות על התהליך. מבקרי מדינה המגיעים מכס השיפוט ומניחים שדברים ייעשו, בעקבות פרסומי הדו"ח, כי כך הם רגילים מפסיקותיהם כשופטים - גם זו בעיה שיש לתת עליה את הדעת".

לדברי לדיז'ינסקיה, תחקיר "מבט שני" החל בעקבות  דיון שהתקיים בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, ביוני 2016,  שם נדרש מבקר המדינה להתייחס להפרה השיטתית של צווי הגנה על חושפי שחיתויות. "נראה שזולת מניעת פיטורים, חושף השחיתויות שקיבל צו הגנה אינו מוגן אישית", היא אומרת. "הוא זוכה להתעמרויות, הכפשות, איומים, מידורו מעבודה, קיצוץ סמכויותיו, חרם ע"י קולגות, ניסיון להפלילו ו'להוכיח' שהוא-הוא המושחת. המבקר טען שאין לו שיניים וסמכויות, וכאשר חברי הכנסת אמרו לו 'תגיד מה אתה צריך חקיקתית - ואנחנו נספק לך מה שצריך!' - מבקר המדינה לא ידע לנקוב באופי הסעד החוקתי".

מנגד, מבקר המדינה  לא התלהב מהרעיון לשלוח מכתב למעסיק המתעמר, וקבע כי "מדובר באנשים חזקים וככל הנראה מושחתים. הם לא יתרגשו ממכתב שלי". כאשר נדרש לדווח על התיקים והמקרים שאותם העביר ליועץ המשפטי, לא ידע לקבוע את מספר הפרשות אך אמר ש"הועברו חומרים". נציגת היועמ"ש לא ידעה גם היא לציין אילו תיקים הועברו לטיפולם והאם בכלל הועברו תיקים, ונדרשה לספק תשובות לוועדה תוך ימים ספורים. התשובות לא הגיעו עד היום".

מסקנתם של אנשי מבט שני קשה: "נראה כי מוסד מבקר המדינה הולך ונחלש. אמון הציבור בו אינו גבוה כשהיה בעבר (נמצא היום בשפל חדש, הדומה לשפל ב-2005), למרות שהוא גבוה יחסית למוסדות מדינה אחרים. מבקר המדינה מסרב להתראיין ולתת לציבור דין וחשבון, למרות היותו עובד ציבור בכיר ושומר סף הנדרש להגן על מעמדו ללא הרף".

תגובת משרד מבקר המדינה

"הטענה כאילו משרד מבקר המדינה הולך ונחלש תמוהה במיוחד בימים אלה, כאשר אנו נמצאים לקראת פרסום הדוח על מבצע 'צוק איתן', הכולל ביקורת בנושאים רגישים וטעונים כמו תהליכי קבלת החלטות בקבינט וכן דוח קק"ל שהוגש רק באחרונה. דו"חות ביקורת אלה הינם דוגמה מתוך שלל דוגמאות המפריכות את הטענה כאילו המשרד נחלש. כאילו דו"חות מרוככים. כאילו יש הענות ללחצים. דוגמאות נוספות על קצה המזלג:

דו"ח מעונות ראש הממשלה; דוח משבר הדיור; דוחות בנושא מתווה הגז; ההיערכות להגנת העורף מפני איום טילים ורקטות(מיגון פיזי, התרעה ופינוי אוכלוסיה); חינוך לחיים משותפים ומניעת גזענות. דו"חות אלה ואחרים נעשו תוך התעלמות מהתקפות חלקן בוטות ביותר מצד מבוקרים כולל ראש הממשלה ומקורביו.

האפקטיביות של דו"חות מבקר המדינה, התהודה התקשורתית והציבורית לה הם זוכים(כולל בעיתון "הארץ" וב-TheMarker) ומעל כל אלה שיעורי התמיכה והאמון הגבוהים  במשרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור בשורה של סקרים שנעשו ע"י גופי מחקר ומוסדות אקדמאיים וכן הלמ"ס - מעידים לגבי מעמדו הציבורי של משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור.

אשר להגנה על חושפי שחיתות - המספרים מדברים בעד עצמם. בשנת 2013 - 9 צווים, בשנת 2014 - 7 צווים, בשנת 2015 - 20 צווים. בשנת 2016 - 25 צווים.

בחודש ינואר 2017 (נכון ל-24.1.17) – כבר ניתנו 4 צווים. (כולל צו קבוע לסגנית מהנדסת העיר רמת גן סיגל חורש, שפירסמה פוסט על הגיבוי שהיא מקבלת ממשרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור).

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור הנוכחי השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא, גם מסייע לחושפי שחיתות שאין יכולת לתת להם צו הגנה, אם לא ענו על דרישות החוק (למשל בשל פנייה לביה"ד לעבודה) או חלוף הזמן. כך רפי רותם קיבל צו הגנה על זכויותיו כ-12 שנים לאחר שפוטר. כך פעל שאפרים ארליך (קרמשניט) יקבל דרגת נצ"מ לאחר שישב בבית 3.5 שנים באפס מעשה, הושאל לכב"א וחזר לאגף התנועה במשטרת ישראל. כך חושפת השחיתות בהסתדרות עובדים לאומית (פרשת הירשזון) מעיין אגם שעפ"י החוק מנועה מלקבל צו הגנה.

אין אף מקרה שבו סולק עובד ביקורת מתפקידו. אם הכוונה למיכל דחוח הלוי הרי שפוטרה בשל חוסר התאמה - מקרה נדיר ביותר בתולדות משרד מבקר המדינה. הנושא עדיין בפני ערכאות ולכן לא נכנס לפרטים.

מבקר פנים - למשרד יש מבקר פנים חיצוני. מדובר במשרד רואי חשבון מוכר מקצועי ובעל מוניטין. הוא פועל לפי לתכנית עבודה סדורה, בהתאם לדרישות חוק הביקורת הפנימית. מבקר המדינה הודיע כי מבקר הפנים חופשי לבדוק כל נושא שימצא לנכון.

הנהלת משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור נמצאת  למעשה תחת בקרה של שתיים מוועדות הכנסת. ועדת הכספים בעת אישור תקציב המשרד והועדה לענייני ביקורת המדינה הבודקת את ביצוע התקציב. אם  אכן היה מדובר בהנהלה כוחנית שאינה ממלאת את תפקידה, חזקה על ועדות הכנסת שלא היו עוברות לסדר היום. העובדה שלא נתקלנו בשום הערה מסוג זה. יתרה מזאת, מנכ"ל המשרד, מר אלי מרזל, קידם את עבודת הביקורת ואת התרבות הניהולית ביחידות המשרד. המשרד פועל בסובלנות ומתאפיין בפתיחות מקצועית למגוון רחב של דיעות. כך תוכנית העבודה השנתית מתגבשת תוך כדי שיג ושיח חופשי בין העובדים  מן השורה לבין הממונים עליהם עד לרמת המנכ"ל ולמבקר המדינה.

לצערנו מאחורי המשדר "מבט שני" עומדים בין השאר שני עובדים בכירים לשעבר במשרד מבקר המדינה. באחד המקרים מדובר בעובד שנתפס עובד בעבודה פרטית בשעות העבודה מבלי שקיבל היתר ונאלץ לעזוב בבושת פנים. במקרה אחר מדובר בעובד בעמדה ניהולית מרכזית שבחר להקדים בשנה את יציאתו לגימלאות. הוא לא קידם את המשימות בהתאם ליעדים שהוצבו ולא יצר סביבת עבודה תומכת".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#