מתי יירדו מחירי הדירות? "חכו קדנציה, 4-3 שנים, לא פותרים את המשבר ביום אחד"

כחלון: "אין לי יחסי עבודה תקינים עם אורי יוגב - יש לי משבר אמון. כרגע, אני לא יכול להפסיק את עבודתו" ■ "לא מאמין במשק בריא עם חברה חולה"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מימין לשמאל: מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שר האוצר משה כחלון וסגן שר האוצר יצחק כהן
מימין לשמאל: מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שר האוצר משה כחלון וסגן שר האוצר יצחק כהן

"היעד הראשון שלנו לשוק הדיור ב-2017 הוא לספק דירות מזולות לצעירים באמצעות תוכנית מחיר למשתכן. הנתונים בשוק הנדל"ן מאוד מעודדים, כך שאנחנו בכיוון הנכון. ב-2017 ימשיכו ההיצעים, העסקות, ההגרלות. בסוף, זה ישפיע על מחירי הדיור הכלליים, אני חושב שאנחנו בכיוון הנכון, אך התהליך לוקח זמן", כך אמר היום (ג') שר האוצר משה כחלון (כולנו).

דבריו של כחלון נאמרו במסיבת עיתונאים שכינס משרד האוצר בתל אביב, לסיכום שנת 2016. במסיבת העיתונאים השתתפו הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון דורית סלינגר, הממונה על התקציבים אמיר לוי, החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו ומנהל רשות המסים משה אשר, ובה הוצגו פעולות המשרד, על אגפיו השונים, והתוצאות המקרו-כלכליות של המשק.

כחלון ציין כי למרות עליות מחירים של 8% בשנה האחרונה, כפי שלימדו נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), הוא מעריך כי שוק הנדל"ן עובר שינוי, שיבוא לידי ביטוי בהמשך. לדבריו, "אני שמח בתוצאות שהשגנו עד היום, שברנו את השיא בתכנון ושיווק קרקעות תוך פחות משנתיים. בשנה הקרובה נעקוב מקרוב ונוודא שהמהלכים מתבצעים בצורה הטובה ביותר".

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ציין כי מספר התחלות הבניייה נמצא בשיא – 54 אלף יח"ד בשנה, כך שככל שיהיה יותר היצע, מחירי הדירות עשויים לרדת. הוא התייחס לתוכנית מחיר למשתכן שיזמה המדינה, וציין שהתוכנית מציעה הנחות של 20%-25% ביחס למחיר השוק. לדבריו, "ככל שיותר צעירים יזכו בדירות, הדבר ישליך על מחירי הדיור. אני מציע שנחכה קדנציה, שלוש-ארבע שנים. משבר הדיור הוא לא כזה שפותרים אותו ביום אחד", הדגיש באב"ד.

"לא מאמין במשק בריא עם חברה חולה"

כחלון ציין כי 2016 היתה מבחינתו שנת מפנה, שכללה רפורמה בבנקאות ורפורמה במכון התקנים. "הדבר המרכזי שעבדנו עליו היה נושא הדיור, ואנחנו עדיין ממשיכים לעבוד עליו", אמר כחלון. "במסגרת התוכנית לצמצום פערים, יישמנו תכנית חסרת תקדים, שבה מדינת ישראל חוסכת עבור כל ילד. הפסקנו את פעילות מכונות המזל – אני קורא להן מכונות הרוע – של מפעל הפיס; מזל יש למי שלא משחק במכונות הללו. אני שמח שהצלחנו בזה.

"המחשבה שכלכלה יכולה להמשיך ולצמוח ללא צמצום פערים וסולידאריות היא בלתי אפשרית. היתה תחושה שאם יש חמלה ורגישות זה יפגע בצמיחה ובפריון – התקציב הוכיח את ההיפך. אני לא מאמין במשק בריא עם חברה חולה – זה כלים שלובים. אני גם שמח על האבטלה הנמוכה – מהנמוכות שהיו בשנים האחרונות. צמצום הפערים כבר מתחיל להיות מורגש, הכניסה לעבודה, הקצבאות והסיוע לשכבות החלשות. גם הפחתת המכסים הורידה את יוקר המחיה", אמר.

"במסגרת תקציב 2016 הגדלנו את ההוצאה הממשלתית – לא כולם אהבנו את זה, חטפנו ביקורת. נביאי הזעם חזו פגיעה קשה בחוב ופגיעה קשה בגירעון. אני מאוד שמח שהתוצאות היו הפוכות. היינו בטוחים בדרכנו. ההחלטות שקיבלנו היו החלטות משותפות של ראשי האוצר, מקצועיות ואחראיות. אנחנו מסיימים עם גירעון ויחס חוב תוצר מהנמוכים היסטורית – זו מגמה שהואצה במהלך השנה.

"אנחנו ערים לשינוים הדמוגרפיים המתחוללים בישראל באוכלוסיות של הערבים והחרדים. אנחנו רוצים להפוך את השינוי להזדמנות. אין לי ספק ששילוב של שתי האוכלוסיות במעגל העבודה זו הזדמנות לצמיחה. לכן אנחנו פועלים לשילובן. היום כבר ניתן לראות ניצנים של התוצאות. שיעור ההשתתפות של הגברים החרדים והנשים הערביות נמצא בשיפור מתמיד.

"נושא נוסף שעסקנו בו במהלך השנה היה המלחמה בין משרד האוצר למשרד הביטחון. אני שמח שפתרנו את העניין. אימצנו את ההסכם הרב שנתי של הרמטכ"ל, כך שיש לנו שקט מהאגף הזה. הפסקנו את השיח האלים נגד חיילי צה"ל ואנשי הקבע. היתה מגמה פחות ידידותית, אם לא נשתמש במלים קשות",אמר כחלון.

סגן שר האוצר, יצחק כהן, הדגיש כי "אחת הפעולות המשמעותיות שביצענו ב-2106 היתה הפיכת אגף שוק ההון ליחידה עצמאית מחוץ למשרד האוצר. האגף מפקח על 1.4 טריליון שקל – כשהוספו לו פונקציות חדשות של פיקוח, כפי שהמליצה ועדת בריס (אשראי חוץ בנקאי, ע"א). 2016 הוכיחה שאפשר להיות גם עם תקציב חברתי מובהק, וגם לייצר מנועי צמיחה, עם עודפי גביית מסים משמעותיים".

באב"ד ציין כי מטרות העל של משרד האוצר ב-2016 היו הגדלת הצמיחה והפריון, הפחתת יוקר המחיה, הפחתת אי השוויון וצמצום הפערים. לדברי באב"ד, תקציב הממשלה גדל ב-2016, במיוחד בשירותים לאזרח: "שינינו את המדיניות לגבי ההוצאה האזרחית. אנחנו רואים שהגידול בהוצאה האזרחית עלה על חשבון הביטחון, כך שחלק גדול מהתוספת בתקציב הולכת למשרדים האזרחיים. בין 2010 ל-2016 גדל נתח ההוצאה האזרחית ל-66% ל-73%".

"אין לי אמון באורי יוגב"

בנוגע ליחסים עם מנהל רשות החברות, אורי יוגב, שהגיעו אתמול לכדי פיצוץ, אמר כחלון: " אין לי יחסי עבודה תקינים עם אורי יוגב - יש משבר אמון. כרגע, אני לא יכול להפסיק את עבודתו. אני מכבד את זה וצריך לחיות עם זה". כחלון הדגיש כי מעולם לא התבטא נגד נבחרת הדירקטורים שמציג יוגב, אלא אמר שחסרים בה דירקטורים, וכן הבהיר שהיחסים הבעייתיים עם יוגב לא עצרו את הפרטה של חברות ממשלתיות. "מי שעצר את הפרטת תעש היה מבקר המדינה, לא אני", הדגיש.

בין יוגב לבין כחלון ובאב"ד שוררת מערכת יחסים עכורה, והניסיונות של כחלון ובאב"ד להדיחו - לא נחלו עד כה הצלחה. שלשום אסר באב"ד על יוגב לקיים את מסיבת העיתונאים בנושא "נבחרת הדירקטורים" השלישית. על אף זאת, יוגב התעלם מהאיסור וכינס את מסיבת העיתונאים, שבה הציג את תכוניתו למינוי דירקטורים לחברות הממשלתיות בהליך מקצועי, הנקי משיקולים פוליטיים.

באב"ד הוסיף לדברי כחלון: "אנחנו תומכים בנבחרת הדירקטורים, אבל כל הדברים צריכים להגיע לידיעת המשרד ולאישור השר, כפי שנעשה כשראשי אגפים מבקשים לקדם משהו. מנהל רשות החברות פעל פה ללא ידיעת המשרד, ובניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה".

במהלך מסיבת העיתונאים סירב כחלון להתייחס לחקירה המתנהלת בנוגע לראש הממשלה בנימין נתניהו ולפגישותיו עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס: "אמרתי – כל הנושא נמצא כרגע בחקירת משטרה. כל התבטאות של איש ציבור בנושא יכולה לסייע או להזיק. לכן, אני לא מתבטא".

לשאלה כיצד הוא רואה את היחסים עם בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, השיב כחלון: "יש לי אמון מלא בנגידה. היחסים שלנו טובים. יש מתח מובנה בין בנק ישראל לבין האוצר – באוצר יושבים אנשי ציבור, בעוד שבבנק ישראל יושבים אנשי מקצוע. יש להם תפישת עולם טיפה שונה מאיתנו, אבל אנחנו רואים עין בעין מעל 50% מהדברים. יש מחלוקות, יש דיונים – אך היחסים תקינים".

לשאלה האם לדעתו הנגידה מתמהמהת יתר על המידה בהעלאת הריבית, השיב כחלון: "אני לא מתערב בשטח שלה – הריבית, שער הדולר. אין לי שום כוונה להיכנס לזה". ביחס להשפעת בחירתו של נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ על הכלכלה בישראל, אמר כחלון שצריך לחכות לתוכניות הכלכלית ולראות מה המשמעות. "כרגע עדיין מוקדם", הדגיש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker