התנועה לאיכות השלטון מתייצבת לצד אורי יוגב: לעגן בחקיקה את "נבחרת הדירקטורים"

במכתב תמיכה שהעבירה התנועה לאוצר נטען כי: "מדובר בהליך ראוי וחשוב, שמטרתו טיוב השירות הציבורי במדינת ישראל" ■ (עדכון) גם יוגב, באמצעות עורך דינו, צפוי לשלוח מכתב למנכ"ל משרד האוצר

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב
מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגבצילום: תומר אפלבאום

התנועה לאיכות השלטון בישראל תומכת במדיניות מנהל רשות החברות הממשלתיות, אור יוגב, למינוי דירקטורים לחברות הממשלתיות בהליך מקצועי נקי משיקולים פוליטיים ("נבחרת הדירקטורים"). היום (ג') שלח עו"ד תומר נאור, בשם התנועה מכתב בנושא למנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד.

המכתב של נאור לבאב"ד בא בהמשך למכתב ששלח אתמול מנכ"ל האוצר למנהל רשות החברות הממשלתיות ובו הזמנה לשימוע לפני השעיה, שאמור להתקיים מחר, לאחר שיוגב ערך אתמול (ב') מסיבת עיתונאים כדי להודיע לציבור על הקמת "נבחרת דירקטורים", לרשות החברות, נחברת מספר שלוש.

בין יוגב, מצד אחד, לבין שר האוצר, משה כחלון, והמנכ"ל שלו, באבד, מצד שני, שוררת מערכת יחסים עכורה כמעט מרגע כניסת כחלון ובאב"ד למשרד האוצר באמצע 2015. כל הניסיונות של כחלון ובאב"ד, עד כה, להביא להדחת יוגב נכשלו. בין שני הצדדים כמעט ולא קיימים קשרי עבודה רגילים. 

באב"ד אסר על יוגב לקיים את מסיבת העיתונאים, ויוגב התעלם מהאיסור. לדבריו, מסיבת העיתונאים והקשר עם התקשורת הם כלי חשוב בעבודתו כמנהל רשות החברות הממשלתיות ובקשר שלו עם הציבור. 

באב"ד יכול להשעות את יוגב מעבודתו למשך כשבועיים ובמקרים מיוחדים לחודש. גורמים משפטיים ציינו כי באב"ד נכנס למאבק כוחות שלא ברור כיצד ייצא ממנו. בין השאר, כיוון שמנהל רשות החברות הממשלתיות הוא מינוי של הממשלה ורק היא יכולה להביא להדחתו. הדחת אדם בסטאטוס של מנהל משרד ממשלתי, כמו מנהל רשות החברות הממשלתיות, היא תקדים מסוכן.

יוגב שימש בין השנים 2004-2002 כראש אגף תקציבים באוצר (מונה על ידי שר האוצר דאז, סילבן שלום), היה ראש הוועדה המייעצת למועצה הלאומית לכלכלה בשנים 2010-2009 (מונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו) ועומד בראש רשות החברות הממשלתיות מאז ספטמבר 2013 (מונה על ידי שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד). בעבר נחשב למקורב מאוד לראש הממשלה.

נאור מציין במכתב ששלח למנכ"ל האוצר כי התנועה לאיכות השלטון פועלת מזה כעשרים שנה להסדרת הליך מינוי הדירקטורים בחברות הממשלתיות, במטרה לקדם שירות ציבורי מקצועי, איכותי חף מהטיות פוליטיות ומשיקולים שאינם ענייניים של נושאי המשרה בחברות הממשלתיות. זאת בכדי להגן על הציבור מפני מינויים שאינם ראויים. לפיכך, התנועה מברכת על הליך מינוי ובחירת נבחרת הדירקטורים, כהליך ראוי וחשוב, שמטרתו טיוב השירות הציבורי במדינת ישראל.

נאור מדגיש כי "אנו סבורים כי גיבוש הנבחרת יביא לבחירתם של אנשים ראויים, ערכיים, שיפעלו על פי כללי המנהל התקין ויהוו עמוד שדרה איכותי בשירות הציבורי, מצבת כוח אדם מוביל המונעת מתוך שיקולים ענייניים ונטולי פניות".

בהמשך המכתב מציינת התנועה כי "בשנים האחרונות דומה כי הגישה המבכרת כוח אדם איכותי ומיומן על פני כוח אדם מקושר קונה אחיזה מבורכת בשירות הציבורי הבאה לידי ביטוי, בין היתר, בשורה של תכניות צוערים המכשירות צעירים מוכשרים לתפקידי מפתח בשירות הציבורי".

(עדכון) בהמשך למכתב של התנועה לאיכות השלטון, באב"ד אמור לקבל בשעות הקרובות מכתב נוסף מאורי יוגב, באמצעות עו"ד איזי אולשטיין, המסביר כי לא נפל כל פגם בהתנהלותו גם לא במסיבת העיתונאים/תדרוך/פגישה שקיים אתמול ובה הביא לידיעת הציבור כי החל להקים את נבחרת הדירקטורים השלישית. ייתכן כי בעקבות המכתב השימוע ידחה.

לטענת באב"ד, השימוע המתוכנן נעשה על פי חוק, בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה. לשימוע יגיע יוגב עם יועצו המשפטי וייתכן עם שני יועצים משפטיים.

שר האוצר, משה כחלון, אמר היום במסיבת עיתונאים כי, "יש לי משבר אמון עם אורי יוגב. יחסי העבודה שלנו לא תקינים אבל צריך לחיות עם זה".

יוגב יסיים קדנציה של ארבע שנים בסוף ספטמבר 2017. בעבר נפוצו שמועות כי כחלון מייעד את התפקיד לאחד ממקורביו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker