מנכ"ל קק"ל הפורש מתנער מאחריות: "היו"רים קבעו כל דבר ועניין בנוגע לתקצוב הפרויקטים וזהותם" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנכ"ל קק"ל הפורש מתנער מאחריות: "היו"רים קבעו כל דבר ועניין בנוגע לתקצוב הפרויקטים וזהותם"

בישיבת ועדת ביקורת המדינה קרא מבקר המדינה להרחבת סמכויות הביקורת על קק"ל: "יושב ראש קק"ל ביקש מאיתנו להחיל עליה את מלוא הביקורת" ■ ח"כ אלהרר: "שורה ארוכה של כשלים; קק"ל חייבת להיות גוף מבוקר"

9תגובות
מאיר שפיגלר
אוליבייה פיטוסי

הוועדה לביקורת המדינה דנה היום בדו"ח מבקר המדינה הנוגע לקק"ל שהתפרסם בשבוע שעבר. בישיבה השתתף המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא.

במהלך הדיון ספג מנכ"ל קק"ל הפורש מאיר שפיגלר, המיועד להתמנות כמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ביקורת מהמבקר על אופן קבלת ההחלטות בנוגע לתקצוב כמה מהפרוייקטים על ידי קק"ל, ובהם הקמת "גן דנה" בבית החולים איכלוב בתל אביב.

בתגובה טען שפיגלר כי ההחלטות בקק"ל נקבעו על ידי שני היו"רים דאז, אפי שטנצלר ואלי אפללו, וכי למעשה מאז שנכנס לתפקידו ביוני 2013 מילא אחר הוראותיהם.

לדברי שפיגלר, "נכנסתי לתפקיד מנכ"ל קק"ל באופן מלא ביוני 2013. לוקח זמן להכיר המערכת. תוך פרק זמן קצר עשיתי כל שלאל ידי כדי לשנות סדרי בראשית בהתנהלות השוטפת של קק"ל. למשל הפרדה בין הדרג הפוליטי לדרג המקצועי. בעבר קק"ל התנהלה עשרות שנים על ידי הדרג הנבחר, עשינו כעת כדי ליצור את ההפרדה. אי אפשר לשנות הכל ברגע אחד - לוקח זמן להטמיע תהליכים. חלק בוצעו בעבר וחלק מבוצעים היום".

ח"כ קארין אלהרר, יו"ר ועדת הביקורת, שאלה את שפיגלר לגבי התחייבותו להגדלת המימון של קק"ל להקמת גן דנה לילדים חולי סרטן בבית החולים איכילוב. שפיגלר השיב כי "למיטב זכרוני ההחלטה הזו התקבלה בשנת 2013. ההחלטות בדבר פרוייקטים התקבלו לצערי הרב באופן שאולי היושב במרומים יודע איך - אני לא יודע. אחרי ה-10 בפברואר 2014, כשנחשפתי לראשונה והייתי אחד מיני רבים ב'ועדת פרוייקטים' עליונה א', לא הייתי מעורב במישרין או בעקיפין בסדר היום ובקבלת ההחלטות בענין הפרוייקטים.

"הבעתי את מורת רוחי על כך שהדבר לא צריך להתנהל בצורה כזו, וכי הגורמים הנבחרים לא צריכים לשבת בוועדת פרוייקטים עליונה אלא שההחלטות צריכות להתקבל על ידי גורמים מקצועיים שבוחנים ובודקים את הפרוייקטים".

מבקר המדינה יוסף שפירא ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר
אוליבייה פיטוסי

אלהרר הקשתה על שפיגלר, וציינה כי לפי דו"ח הביקורת, באוקטובר 2013 שלח התחייבות נוספת למנהל בית חולים איכילוב, והודיע כי לנוכח ההחלטה להרחיב את תחולת הפרוייקט הוחלט בקק"ל להוסיף 300 אלף שקל, כך שתקציב הפרויקט יעמוד על 5.4 מיליון שקל".

תשובתו של שפיגלר הייתה כי "נתתי תשובה מפורטת למבקר המדינה. התוספת של 300 אלף שקל התקבלה לאחר הנחיה מפורשת של יו"ר קק"ל דאז, ונעשתה באמצעות מפ"ק (מנהלת פיתוח קרקע) בתיאום מוחלט עם מנהל מפ"ק דאז ומנהל מרחב מרכז בקק"ל. לא היה מישהו שלא היה מכותב. זה היה בתחילת דרכי. מאז אותו מכתב לא יצא תחת חתימתי בפרויקט כלשהו מכתב שאני חתום עליו ושלא נעשה בתיאום עם ועדת פרוייקטים עליונה".

אלהרר לא הירפתה, וחזרה ושאלה את שפיגלר: "היו"רים מכתיבים לך ואתה חותם?"

שפיגלר פירט כי "היו"רים קבעו כל דבר ועניין בנוגע לתקצוב הפרויקטים והזהות שלהם. בתחילת דרכי בקק"ל נחשפתי ליותר דברים, אך ההתנהלות השתנתה. יש מה לעשות גם היום ועושים, אבל אז הדברים היו כפי שהתנהלו. מאז 2014 לא היו עוד מכתבים כאלה פרי חתימתי".

הדיון בוועדה עסק גם בנושא הביקורת על קק"ל. "הרחבה היום של סמכות מבקר המדינה על קק"ל היא חיונית", אמר המבקר בישיבה שבה נכחו 8 חברי כנסת בלבד (שחלקם לא חברים בוועדה): יושבת הראש קארין אלהרר (יש עתיד); איתן ברושי, אייל בן ראובן ויעל כהן פארן (המחנה הציוני); חיים ילין ומיקי לוי (יש עתיד); דב חנין ואוסמה סעדי (הרשימה המשותפת). אף אחד מנציגי הקואליציה, ובהם נציגי הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו - לא נכח בישיבה.

שפירא התייחס בדבריו לעבודה של צוות שרים, בהשתתפות השרים איילת שקד, יריב לוין, זאב אלקין, יואב גלנט, יעקב ליצמן ומזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, שדן בהרחבת ביקורת המדינה על קק"ל. בממשלה אומרים כי אין סיכוי שהיא תסכים להרחבה זו.

"קק"ל הוא גוף שבמשך שנים רבות לא ידע ביקורת. נתקלנו בתופעות לא פשוטות והיינו זקוקים לתעצומות נפש כדי לסיים את כתיבת הדו"ח", אמר שפירא. "יושב ראש קק"ל, דני עטר, הוא שביקש מאיתנו להחיל את מלוא הביקורת על קק"ל. הלקוח שלנו מבקש שנעשה ביקורת, שהיא כלי עבודה. במהלכה אף נעשו תיקונים על ידי קק"ל. מנכ"ל קק"ל (היוצא) מאיר שפיגלר החל בישום הממצאים".

דני עטר
אמיל סלמן

אלהרר אמרה כי "הדו"ח מכעיס ומקומם. הדו"ח מצביע על שורה ארוכה של כשלים בהתנהלות של קק"ל, וגם בהזנחה פושעת של המדינה. במסגרת האמנה, היתה אמורה לקום ועדה שתורכב מאנשי קק"ל והממשלה. מאחר שלא התכנסה, העניינים נקבעו על ידי קק"ל, ולא בהכרח בצורה שמיטיבה עם האזרחים.

"האשמה לא רק על קק"ל - גם המדינה גילתה אוזלת יד. אך בכל זאת, אפשר היה לצפות מקק"ל להתנהג בצורה אחראית יותר. הדו"ח מצביע על מקרים של חוסר תיאום, שגרמו לחוסר יעילות ואובדן של כספי ציבור. הביקורת היא לא כלי לניגוח אלא כלי ניהולי שמאפשר לשפר.

"אין מקום להתבלבל, במיוחד לאחר הדו"ח הזה. קק"ל חייבת להיות גוף מבוקר. אם קודם זה היה קופסא שחורה שלא רואים שום דבר, עכשיו מהקצה שראינו, זה לא משאיר עוד מקום לתהיות. אני קוראת לממשלה להרחיב את ביקורת המדינה על קק"ל. כולנו מבינים שהקמת צוות השרים נועדה למסמס דברים".

יובל חיו, המשנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה, אמר כי "יש עניין שעובר כחוט השני בדו"ח הביקורת - מערכת היחסים בין הדרג הנבחר לדרג המקצועי. דו"ח הביקורת מצביע בראש ובראשונה על הפרה, די בוטה, של האיזון בין הדרג הפוליטי לדרג המקצועי בארגון. מה שנדרש מדרג פוליטי הוא להניח את הבסיס לעבודת קק"ל, לקבוע מדיניות, נהלים שיבטיחו שהמדיניות תיושם על פי כללי המינהל התקין ולהטביע חותם בתוכניות עבודה.

"אבל אל לו לעסוק ביישום השוטף והיומיומי של המדיניות. מהרגע שהונח הבסיס, הוא לא צריך לעסוק בהכרעה פרטנית כזו או אחרת לגבי פרויקט מסוים, ולא בהחלטה אם היישום היה בביצוע עצמי או במימון של קק"ל. אלה החלטות שצריכות להתקבל על בסיס הנהלים של הארגון, וללא מעורבות של הדרג הנבחר. אני מפנה את ההמלצה הזו ליו"ר קק"ל. אם העיקרון הזה יישמר אזי חלק ניכר מנושאי הדו"ח נפתרו".

בעניין מחדלי הממשלה, אמר חיו כי "הממשלה זנחה את זכותן וחובתן הציבוריות, של כל הממשלות, להשפיע על פעילות הפיתוח של קרקעות ישראל על ידי קק"ל. אם הממשלה מבקשת להמשיך עם האמנה שנחתמה בינה לבין קק"ל בשנת 1961, אזי עליה להקים מועצה. אם מחליטים שלא ממשיכים עם האמנה, צריך לקבוע הסדר מוסכם חלופי שיבטיח את השיתוף הזה.

"בנקודה הזו, במשרד מבקר המדינה, אנו לא רואים לאן הדברים הולכים. זוהי נקודה עקרונית. יש פורום בקק"ל שמחליט על הקצאת 2 מיליארד שקלים. ראוי שהחלטות יתקבלו בשקיפות ולפי אמות מידה. הציבור צריך לדעת איך הופנו הכספים לפרויקטים לאומיים".

בענין הרחבת הביקורת, אמר חיו כי "אני מתבונן עליה במבט לאחור, מסתכל על דו"ח מבקר המדינה ומנסה לבחון האם היא משרתת את האינטרסים של קבוצת התורמים. האם יש אדם שיכול לומר שהיא לא משרתת את אותם תורמים, שתורמים את כספם לקק"ל? אני חושב על האינטרסים של אזרחי המדינה - האם יש מישהו שיכול לומר שהביקורת לא משרתת את האינטרסים של אזרחי המדינה? אני סבור שלא. אם קק"ל תתבונן על עתידה בראייה אסטרטגית, היא תבין שהיא צריכה את ביקורת המדינה בתוכה. אם לא תהיה ביקורת, קק"ל תהיה בבעיה ארגונית ואסטרטגית".

חיו הודיע כי בימים הקרובים המבקר יוציא את בקשתו למעקב אחר תיקון ליקויים, לקבלת תמונה פרטנית ומדוייקת לגבי הפעולות שנעשו בענין על ידי קק"ל. סמנכ"ל משרד החקלאות, ערן אטינגר, אמר כי יש לקבוע הסדר עדכני, ולא להסתמך על מנגנונים שנקבעו ב-1961.

דני עטר, שנכנס לתפקידו כיו"ר קק"ל בסוף 2015, בעוד שהדו"ח מתייחס לשנים 2014-2012, אמר כי " כל כולנו עסוקים בדו"ח הביקורת. אימצנו אותו באופן מלא. משרד מבקר המדינה עשה עבודה מצויינת. בין קבלת טיוטת הדו"ח, ובין פרסומו, אנו מטפלים בתיקון כל הליקויים, ובחלקם אנו נמצאים בשלבים סופיים. אנו נמצאים בשלבים מאוד מתקדמים בנושאים המרכזיים בדו"ח - בעיקר בתפר בין מקבלי ההחלטות לבין גורמי הביצוע, כדי לחזק בצורה משמעותית את שומרי הסף של קק"ל.

"בימים אלו ייכנס לעבודה מבקר פנים בקק"ל, שמכיר את עבודת מבקר המדינה. לקחנו ברצינות רבה את הביקורת, ובהקשר של אבחנה ברורה בין דרג מקבלי ההחלטות לבין הדרג המקצועי. אני לא חושב שיש הרבה מוסדות שיכולים להתהדר בשקיפות כמעט מוחלטת. אנו קבענו 200 נהלים חדשים, ובקרוב נגיע ל-400 נהלי עבודה בקק"ל. מייצרים תהליך של שינוי ארגוני".

ביחס לביקורת המבקר על רזרבה של כ-10 מיליארד שקל, השיב עטר, "אנו לא רוצים רזרבות. נקבעה מדיניות מנחה לדרג המקצועי לביצוע של הדברים". לאחר מכן קרא עטר לראש הממשלה בבקשה לאפשר את החלת הביקורת על כל הארגון. "אנו מנהלים משא ומתן עם המדינה לגבי יישום האמנה בין המדינה לקק"ל. אני מניח שבסופו של התהליך יהיה ברור מה מונח לפתחנו, וגם בהקשר הזה נפעל לישום האמנה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#