שביעות רצון באוצר: יחס החוב תוצר של הממשלה ירד ל-60.5%

השר כחלון: "מצטער שאכזבנו את כל נביאי הזעם במהלך השנה ששטפו אותנו בכותרות שליליות של צמיחה אפסית"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: עופר וקנין

יחס החוב הממשלתי של ישראל ביחס לתוצר המשק שלה היה בסוף 2016 60.5% לעומת 62.4% בסוף 2015. במקביל, יחס החוב הציבורי של ישראל ביחס לתוצר המשק שלה היה בסוף 2016 62.1% בלבד לעומת 63.9% בסוף 2015. בשני המקרים מדובר ביחס חוב תוצר הנמוך בתולדות ישראל. זו השנה השביעית ברציפות שיחס החוב תוצר הציבורי של ישראל נמצא במגמת ירידה.

החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, פירסמה היום את נתוני החוב הציבורי והממשלתי של ישראל ביחס לתוצר בשנה שעברה. עבאדי-בויאנג'ו מסיימת בסוף החודש כהונה של חמש וחצי שנים כחשבת הכללית.

שיעור החוב הציבורי ביחס לתוצר כולל חובות של רשויות מקומיות, בעוד שיעור החוב הממשלתי ביחס לתוצר אינו כולל חובות אלו.

יחס החוב של המדינה ביחס לתוצר שלה הינו אינדיקטור מרכזי לאיתנות הפיננסית והכלכלית שלה. היחס הוא גורם מרכזי בקביעת דירוג האשראי של המדינות השונות על ידי חברות דרוג האשראי הבינלאומי. כיום הדרוג של ישראל בכול שלושת חברות דרוג האשראי הבינלאומי המובילות הוא A+. כדי שישראל תעלה לרמה של  AA- כלכלת ישראל צריכה להשתפר בשורה של פרמטרים ובראש ובראשונה בהקטנה עוד יותר גדולה של יחס החוב תוצר, וכן לדאוג כי מצבה הגאו-פוליטי ישתפר. יחס החוב תוצר החציוני של מדינות הייחוס של ישראל ( סלובניה, פולין, צ'כיה, קוריאה, צ'ילה, סלובקיה)  הוא 45%.

הגורמים המרכזיים שתרמו לירידה ביחס החוב לתוצר של ישראל ב-2016 הם שיעור צמיחה גבוה יחסית לצד גירעון נמוך ומדד מחירים לצרכן שלילי, התחזקות השקל אל מול הדולר והיורו והירידה המתמשכת בריבית הצבורה על החוב הממשלתי.

ב-2006 יחס החוב הציבורי של ישראל ביחס לתוצר היה 80.3% ויחס החוב הממשלתי ביחס לתוצר היה 78.5%. במהלך השנים, כמעט באופן קבוע, היחס ירד. החל מסוף 2007, פרוץ המשבר הפיננסי העולמי, ישראל בולטת לטובה בירידה המצטברת של החוב לתוצר, 11%, בעוד הרוב המכריע של המדינות סבלו מעלייה בייחס החוב תוצר שלהן, יפאן ב-67.4%, ספרד ב-64.6%, סלובניה ב-57.3%, בריטניה ב-46.8% וארה"ב ב-40.9%.  

בסוף 2016 יחס החוב תוצר הציבורי של יפאן הוא הגבוה ביותר בין המדינות המפותחות,  250.4%, בעוד היחס של איטליה הוא 133.2%, של מדינות ה-G20 116.0%, של ממוצע המדינות המפותחות 108.6%, של ארה"ב 104.9% ושל ספרד 100.1%. יחס החוב תוצר של ממוצע מדינות גוש היורו היה בסוף 2016 91.7%, של גרמניה 68.2%, של ממוצע המדינות המתפתחות 47.3%, ושל צ'ילה 20.4%.

בשנים 2016-2015 ירד יחס החוב תוצר של ישראל ב-1.8%, היחס של סלובניה ירד ב-3.1%, ושל גרמניה ב-2.8%. בחלק גדול מהמדינות המפותחות יחס החוב תוצר עלה בשנים אלו,   בהמשך לתהליך שהחל עם המשבר הכלכלי העולמי ב-2008. יחס החוב תוצר של ברזיל עלה בשנים אלו ב-4.6%, ושל מדינות ה-G20 ב-3.8%.

בתגובה אמר שר האוצר, משה כחלון, "הכלכלה הישראלית ממשיכה לרשום הישגים ולהוכיח לכל נביאי הזעם שהיא כלכלה חזקה וצומחת. הפחתת יחס החוב תוצר הוא הישג למשק הישראלי, לאזרחי ישראל ובמיוחד לדורות הבאים. נמשיך להשקיע בצמיחה ולהוביל מדיניות של כלכלה חופשית ואחראית עם חמלה ורגישות חברתית ונמשיך באותה מגמה גם בשנים הבאות".

שר האוצר הדגיש כי "ההישג הזה הוא הישג של כל ממשלת ישראל. מי שיבוא ויאמר ששר אחד יכול לעשות את זה או שניים זה ממש לא נכון. שיתוף פעולה של ראש הממשלה יחד איתי, יחד עם כל שרי הממשלה, ניהול תקציבי נכון, אחראי, בלי לפרוץ, וכמובן ניצול תקציבי יעיל ואיכותי הביא אותנו למקום הזה. כפי שאמרתי שיתוף הפעולה של ראש הממשלה ושלי מאפשר לנו לנהל כלכלה חופשית עם רגישות חברתית. כלומר אפשר גם וגם, גם להצמיח את המשק וגם להעביר מהפירות לאוכלוסיות שזקוקות ולהמשיך להשקיע וליצור פה עוד צמיחה".

בהמשך דבריו אמר כחלון, "אני ממש מצטער שאכזבנו את כל נביאי הזעם במהלך השנה ששטפו אותנו בכותרות שליליות של צמיחה אפסית, של חוב תוצר עולה שאמור לטפס כל הזמן. אנחנו מצטערים ויש לנו עוד בשורה, אנחנו בעזרת השם נמשיך להפתיע עם אחריות תקציבית, עם כלכלה חופשית שתצמיח את המשק עבור הדורות הבאים. היציבות הפוליטית של הממשלה מאוד עוזרת ומאוד מסייעת, וזה שהצלחנו להעביר את תקציב 15-16 ו 17-18, זה מסר שמשדר יציבות. הכלכלה צריכה יציבות, צריכה אופק וזה מה שאנחנו מספקים. המהלכים שאנחנו עושים הם גם עבור הדורות הבאים. זה לא לגמור את השנה וזהו. אנחנו מדברים על 20 ו-21,22 וכן הלאה מכוונים את הדרך. תודה רבה לכל השרים על שיתוף הפעולה".

החשבת הכללית,עבאדי בויאנג'ו ציינה כי "בשנים האחרונות ירד יחס החוב לתוצר באופן משמעותי. עובדה זה מוכיחה את איתנותה הפיננסית ועוצמתה של הכלכלה הישראלית. אגף החשב הכללי הצליח לנהל היטב את החוב הממשלתי, ויחד עם שמירה מתמשכת על המסגרות הפיסקליות וגורמי שוק מתאימים נרשמה גם ב-2016 ירידה ביחס החוב תוצר.  ירידת יחס החוב לתוצר משמעותית לדירוג האשראי של מדינת ישראל, ואני בטוחה שאגף החשב הכללי ימשיך לנהוג במקצועיות הנדרשת על מנת לאפשר המשך מגמה זאת בשנים הבאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker