ועדת השרים תעכב את החלטתה בהצעת החוק של ח"כ אמסלם לאסור על חקירה פלילית של ראש ממשלה מכהן

ההצבעה על החלטת החוק תידחה עד להשגת תיאום בין מרכיבי הקואליציה ■ שרת המשפטים מגבשת יוזמה להגביל את כהונתו של ראש הממשלה ל-8 שנים - בתמורה לדחיית החקירות בעבירות קלות ובינוניות ■ ח"כ אמסלם: "אין קשר בין הצעתי לבין קציבת כהונתו של ראש הממשלה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דודי אמסלם ואיילת שקד. בליכוד מתנגדים לקצוב את כהונת
ראש הממשלה ל– 8 שנים
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום בהצעת חוק שתאסור על חקירה פלילית של ראש ממשלה מכהן. את ההצעה הגיש באחרונה יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), כמה שבועות לפני יוזמתה של שרת המשפטים, איילת שקד, לחוקק חוק שיגביל את הכהונה של ראש הממשלה ל–8 שנים, בתמורה לדחיית החקירות המתנהלות נגדו. הוועדה תדחה את החלטתה בנוגע להצעתו של אמסלם עד להשגת תיאום בין מרכיבי הקואליציה.

אמסלם מציע שהצעת החוק שלו תחול רק מהקדנציה הבאה, ולא על חקירות שכבר החלו. ואולם אם לאחר חקיקת החוק ייפתחו חקירות נוספות נגד ראש הממשלה — החוק יחול עליהן.

אמסלם השיג באחרונה הסכמה מסיעות הקואליציה לתמוך בהצעת החוק, בהן הסכמתה של שרת המשפטים. אלא שביום שישי הוא הופתע לגלות ששקד מגבשת הצעת חוק ממשלתית משלה, הקובעת כי תקופת כהונתו של ראש ממשלה תוגבל ל–8 שנים, ולא תאפשר את העמדתו לדין בעבירות קלות ובינוניות. לפי ההצעה, בעבירות מסוג חטא ועוון, והן בעבירות צווארון לבן כמו שוחד וטובת הנאה — לא תהיה אפשרות להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן. הגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן תתאפשר רק במקרים שבהם הוא יואשם בעבירות חמורות כמו רצח, הריגה או עבירות ביטחוניות חמורות. הליכי החקירה של עבירות שבהן לא ניתן יהיה להגיש כתב אישום ימוצו עד תום הכהונה — אבל כתב האישום יידחה עד לסיומה.

הצעתה של שקד לא תחול על ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו. בליכוד מתנגדים לקצוב את כהונת ראש הממשלה ל–8 שנים ומסרבים לכרוך בין היוזמות.

איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

הצעת החוק של אמסלם הוגשה באחרונה בעקבות חקירותיו של נתניהו. אמסלם אמר "אני חרד למדינת ישראל, היא לא מתנהלת. הציבור, שהוא הריבון, בוחר ראש ממשלה כדי לנהל את המדינה, וזה הכי חשוב. לא ייתכן שהמדינה מתנהלת על ידי המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט".

עם זאת, הצעת החוק קובעת כי ניתן יהיה לחקור ראש ממשלה מכהן בחשד לעבירות ביטחון, מין, אלימות וסמים וכן ניתן יהיה לחקור אותו בחשד לעבירות ביטחוניות — אם הימנעות מחקירה עלולה לגרום לנזק ביטחוני או כלכלי. כמו כן, תקופת כהונתו של ראש ממשלה לא תיחשב לצורך קביעת תקופת התיישנות של העבירות, כך שניתן יהיה לחקור אותו על עבירות גם לאחר סיום כהונתו.

אמסלם אמר אמש ל–TheMarker כי "לאחר הדיון בוועדת השרים אבדוק עם חברי בוועדה מי בעד ומי נגד הצעת החוק. לדעתי אין קשר בין הצעתי לאסור חקירה פלילית לבין קציבת כהונתו של ראש הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker