מי יהיה מנכ"ל הביטוח הלאומי

הדו"ח על קק"ל עבר לוועדה שדנה במינוי שפיגלר לביטוח הלאומי

הדו"ח שפירסם המבקר יוסף שפירא כולל סעיפים רבים הקשורים בהתנהלותו של שפיגלר, עד לאחרונה מנכ"ל קק"ל - וכעת המועמד המועדף על שר הרווחה למנכ"ל הביטוח הלאומי ■ שפיגלר: "שמח שהדו"ח הועבר לוועדה"

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מאיר שפיגלר
מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

מבקר המדינה, יוסף שפירא, העביר בסוף השבוע את דו"ח הביקורת על קק"ל לוועדה לבחינת מינויים בחברות ממשלתיות, בראשות השופטת בדימוס בלהה גילאור. ממשרד המבקר נמסר כי הדו"ח הועבר לבקשת הוועדה, וכי "ממצאי הדו"ח מדברים בעד עצמם".

בישיבה שתקיים הוועדה ביום רביעי, יידון מינויו של מאיר שפיגלר לתפקיד מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. שפיגלר עצמו לא זומן לישיבה, והוועדה תדון בהצעתו של שר הרווחה, חיים כץ, למנותו לתפקיד בהתאם למסמכים שהגיש לה שפיגלר, הכוללים בין היתר ניסיון מקצועי, זיקה מפלגתית ועוד.

שפיגלר דיווח לוועדה שהוא חבר בתנועת הליכוד, ובעבר היה חבר במרכז הליכוד, וכי אין לו זיקה אישית לשר כץ אך יש לו היכרות עם חלק משרי הליכוד מהתקופה שקדמה לכהונתו בשירות הציבורי, היכרות שאינה מהווה זיקה אישית או אחרת.

עוד כתב שפיגלר במסמכים שהוגשו לוועדה כי מאז 2001, השנה שבה הצטרף למגזר הציבורי, היו לו ממשקי עבודה משותפים, מפגשים וחילופי דעות עם מרבית שרי הממשלה המכהנים כיום. הוועדה לביקורת המדינה תדון מחר בדו"ח מבקר המדינה על קק"ל, שפורסם בסוף השבוע האחרון.

"גרסאות סותרות ותיעוד חסר"

שפירא העביר ליועץ המשפטי לממשלה שני נושאים מדו"ח הביקורת על קק"ל. הראשון נוגע לשימוש שעשתה הנהלת קק"ל במשרדים בפארק אריאל שרון לכאורה תמורת העברת תקציבים לפארק, והשני מתייחס להעברת כספים מקק"ל להקמת אגף במכללת שנקר.

מבקר המדינה יוסף שפירא
יוסף שפיראצילום: מיכל פתאל

בין היתר, מתח המבקר ביקורת בדו"ח על מימון פרויקט גן התעשיה בפארק הספורטק באור יהודה, בעלות של 7 מיליון שקל, ועל השתתפות קק"ל בהקמת גן דנה בבית החולים איכילוב בתל אביב ב–5 מיליון שקל, "בניגוד לכללים ותוך חריגה מסמכות".

המבקר סבור כי "בכל אלה יש משום פגיעה קשה בהליכי ההחלטה המחייבים. בשל התיעוד החסר ובשל הגירסאות הסותרות שנמסרו למבקר המדינה בנושא, לא ניתן לקבוע בוודאות מי היה שותף בקבלת ההחלטות החריגות".

עוד קבע המבקר כי ב–12 מתוך 22 סיורים שערך שפיגלר, רובם ברשויות המקומיות, הוא הגיע לבדו וללא גורמים מקצועיים. בנוסף, שפיגלר קיים 26 פגישות עם ראשי רשויות במשרדי קק"ל - ורק אחת תועדה. המבקר גם קבע ששפיגלר התעלם מתלונה על חבר דירקטוריון קק"ל ומ"מ ראש העיר עכו, זאב נוימן, בנושא הגדלת תקציבים לפרויקט בעכו, תוך ניגוד עניינים.

שפיגלר מסר בתגובה כי "לגבי בית חולים דנה, ההחלטות בדבר כיסוי תקציבי שנדרש להשלמת הפרויקט התקבלו במסגרת שלושה דיונים שנערכו בוועדת העברות בחתימת כל חברי הוועדה. הצורך בהשלמת התקציב נבע מטעות של החטיבה לגיוס משאבים, שרשמה ב–2012 את התרומה שהתקבלה לפרויקט מאוסטרליה בדולר אמריקאי במקום בדולר אוסטרלי, וכן מהאומדן שהשתנה כתוצאה מהשנים שעברו מקבלת התרומה ועד לתחילת העבודות בשטח.

"לגבי אור יהודה, תוספת בסך 400 אלף שקל הוקטנה בהתערבותי ל–100 אלף שקל לטובת העבודות שהיו כרוכות בהשלמת פרויקט הפארק". באשר לסיורים מסר שפיגלר כי "כל הסיורים שערכתי ללא גורמים מלווים נערכו על פי בקשות חוזרות ונשנות של ראשי רשויות. בשום מקרה לא ניתנה התחייבות או הבטחה כלשהי למי מהם, לא במישרין ולא בעקיפין. עד היום למיטב ידיעתי לא התקבלה ולו פניה אחת שמעוררת ולו הרגשה, שלפיה התחייבתי/הבטחתי דבר מה. בנסיבות העניין לא היה צורך בצוות מלווה אשר יתעד הבטחות/התחייבויות, שכאמור לא ניתנו. אני שמח שהדו"ח הועבר אל ועדת המינויים על מנת שתוכל לבחון את ההתנהלות שנוגעת לתקופת כהונתי בקק"ל בצורה עניינית ואובייקטיבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker