ביקורת מפתיעה על העברות המיליארדים של האוצר; שפיר: "זו שיטה מלוכלכת"

היועץ המשפטי של הכנסת נגד האוצר: מייצר מכשולים בדרכה של ועדת הכספים להשגת מידע דרוש ■ "קבלה מראש של דברי הסבר מפורטים חיונית לשם הבטחת תקינות, ונועדה להבטיח בקרה פרלמנטרית ושקיפות ציבורית"

צבי זרחיה
ח"כ סתיו שפיר
ח"כ סתיו שפיר צילום: אמיל סלמן

"בחודשים האחרונים מובאות בקשות להעברות תקציביות לוועדת הכספים, בלא יישום מלא של הנוהל על ידי משרד האוצר. בחלק לא מבוטל מהמקרים, הבקשות להעברות תקציביות אינן כוללות דברי הסבר מילוליים מפורטים ברורים ובהירים כנדרש בנוהל, אלא דברי הסבר חסרים וחלקיים, אשר אינם נותנים לחברי הוועדה תמונה מלאה באשר לאופי ההעברה התקציבית שבה מדובר". - כך כתב בסוף השבוע היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, בתשובה לעתירה לבג"ץ שהגישה יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), נגד שיטת ההעברות התקציביות והשינויים התקציביים.

בסוף 2016, בשל עומס של פניות לשינויים בתקציב שנמצאו על שלחן ועדת הכספים, אישרה הוועדה נוהל מיוחד למשך כ-9 ימים, במסגרתו קיבל האוצר פטור מהעברת הסברים בכתב, אלא רק בעל פה. כך, בשבוע האחרון של שנת התקציב, אישרה הוועדה מאות שינויים בתקציב, בעלות מוערכת של כ-15 מיליארד שקל.

היועץ המשפטי הבהיר כי כיום, המצב בו וועדת הכספים נדרשת לחפש את המידע בעצמה, הוא מצב לא תקין, ואף הבהיר כי במקרים מסוימים, משרד האוצר מייצר מכשולים בדרכה של ועדת הכספים להשגת המידע הדרוש. עוד הוסיף ינון כי "קבלה מראש של דברי הסבר מפורטים בהקשר זה, חיונית לשם הבטחת תקינות הליכי האישור של ההעברה בוועדת הכספים, ונועדה להבטיח כי תהיה בקרה פרלמנטרית אפקטיבית ושקיפות ציבורית ביחס להעברות אלה".

יועמ"ש הכנסת איל ינון בדיון בבית המשפט העליון, ב-2011צילום: אמיל סלמן

ינון ביקש לדחות את עתירתה של שפיר בעניין ואת "הפרשנות שמציעה שפיר, המבקשת להחיל מגבלות שונות על תוכנם של השינויים התקציביים. יש מקום להבטיח כי מבחינת ההליך, ישמרו נהלי עבודה המבטיחים שקיפות ובקרה אפקטיבית על שינויים תקציביים אלה".

ח"כ שפיר הגיבה לדברי ינון ואמרה כי "הממשלה משתמשת בשיטת ההעברות התקציביות, כדי להפוך את כספי המסים של אזרחי ישראל לשבויים בידי החלטות פוליטיות, אינטרסים קטנים. בגלל השיטה המלוכלכת הזו, במשך שנים, כספים שנועדו לפריפריה ולחיזוק הבריאות והחינוך, הועברו בסתר ותחת חשיכת ועדת הכספים, בשביל קומבינות ודילים פוליטיים.

"תגובת הכנסת לבג"ץ מוכיחה את מה שאמרתי מאז שנכנסתי לוועדת הכספים: משרד האוצר מונע במכוון מחברי הכנסת לדעת על מה הם מצביעים, בסכומים של עשרות מיליארדי שקלים מכספי הציבור. ההסתרה נועדה למנוע מהציבור מידע על סדרי העדיפויות האמיתיים של הממשלה, ולחסום כל אפשרות לחשיפת שחיתות ודילים פוליטיים בכספי המסים של אזרחי ישראל. השיטה הזו חייבת להשתנות, אזרחי ישראל עובדים קשה מאוד בשביל המסים שהם מעבירים למדינה, וסומכים עליה שהכסף הזה ישמש לחיזוק החברה הישראלית, הפריפריה והביטחון - ולא בשביל הקומבינות של הפוליטיקאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker