מחלוקת בין משרדי האוצר והפנים על מענק האיזון לרשויות החלשות

משרד הפנים דורש להגדיל את מענקי האיזון בכ-700 מיליון שקל, ואילו משרד האוצר מוכן להוסיף רק 200-300 מיליון שקל ■ נוסחת המענקים תשונה באופן שיקל על רשויות חלשות לעמוד בתנאים לקבלתם

מירב ארלוזורוב
משה כחלון אריה דרעי
משה כחלון ואריה דרעי במסיבת עיתונאים

הוועדה לבחינת נוסחת מענק האיזון לרשויות המקומיות, בראשות מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, קרובה לסיום דיוניה. הוועדה הגיעה להסכמות לגבי מרבית השינויים הנדרשים בנוסחת מענק האיזון, אבל נתקלה במחלוקת תקציבית קשה בין משרדי האוצר והפנים.

משרד הפנים דורש להגדיל את סכום מענק האיזון מכ–3.3 מיליארד שקל בשנה כיום לכ-4 מיליארד שקל, ואילו משרד האוצר מוכן להגדיל את התקציב רק בכ-3.5 מיליארד שקל. מענק איזון הוא תוספת תקציב שהמדינה מעבירה לרשויות מקומיות חלשות, בניסיון לצמצם פערים בין הרשויות.

ככל הידוע, במשרד האוצר טוענים כי שריינו לצורכי עדכון מענק האיזון 200–300 מיליון שקל בלבד בתקציב 2017–2018, וכי לא ניתן לפרוץ את התקציב בסכום של חצי מיליארד שקלים בשנה מיד לאחר אישורו. לעומת זאת, משרד הפנים מתעקש כי מדובר בעדכון היסטורי של נוסחת מענק האיזון. הנוסחה הקיימת, של ועדת גדיש, נקבעה לפני 15 שנה ומבוססת על נתונים מלפני יותר מ-20 שנה - ולכן, לטענת משרד הפנים, יש הצדקה לתוספת התקציב הנדרשת. בשלב זה המחלוקת עלולה להוליד דעת מיעוט של משרד האוצר בדו"ח הוועדה.

שר הפנים אריה דרעי מינה את הוועדה לבחון מחדש את הנוסחה לראשונה לאחר 15 שנה, בעקבות טענות גוברות על עיוותים בנוסחת מענק האיזון, ועל כך שהמענק — שנועד לסייע לרשויות מקומיות חלשות - מקטין פערים באופן חלקי בלבד בשל עיוותים בנוסחה. העיוות הכבד ביותר הוא הקביעה של רף הכנסה לנפש: הנוסחה הקיימת קובעת לרשויות הכנסה מינימלית שהן צריכות להגיע אליה על כל תושב, כדי לתמרץ רשויות חלשות לגבות ארנונה. בשנים שחלפו מאז נקבעה הנוסחה, התברר כי גביית הארנונה ברשויות החלשות השתפרה דרמטית, ובכל זאת הרשויות החלשות אינן מצליחות להגיע להכנסה המינימלית שנקבעה להן. למעשה, בדיקות שנערכו במכון לשלטון מקומי באוניברסיטת תל אביב, בראשות אופיר פינס, מצאו כי גם אם הרשויות החלשות יגבו 100% מחובות הארנונה — הן עדיין לא יצליחו להגיע למינימום שנקבע בנוסחה. מי שנפגעו מכך במיוחד היו הרשויות הערביות.

בעיה נוספת במענק האיזון נבעה מהקיצוצים שנעשו במענק ב–2003, כך שהמענק לא שולם במלואו מאז. בממוצע המדינה שילמה מדי שנה 80%–90% מסכום מענק האיזון, דבר שכמובן פגע רק ברשויות החלשות, הנסמכות על מענק האיזון להכנסותיהן.

הנוסחה תשקף את הפערים בין הרשויות

מרדכי כהן
מרדכי כהןצילום: ליאור מזרחי

על רקע הטענות פעלה בשנה האחרונה הוועדה לבחינת נוסחת מענק האיזון, בשיתוף פעולה מלא של משרדי האוצר והפנים - עד לשלבים האחרונים של הדיונים. בתום דיוניה הוועדה צפויה להמליץ על שורה של שינויים בנוסחת מענק האיזון. השינוי העיקרי יהיה אכן ברף ההכנסה לנפש: ייקבע רף דיפרנציאלי, כלומר רשויות שונות יצטרכו להגיע למינימום הכנסה אחר, דבר שישקף את ההבדלים בחוסן הכלכלי־חברתי שלהן.

שינוי נוסף יתבצע בקריטריונים לתקצוב של שירותי רווחה וחינוך. התקצוב לשירותי הרווחה נקבע כיום לפי מספר הקשישים ברשות, והכוונה היא שההגדרה תשונה כך שתכלול בין היתר גם עוני של ילדים ונוער בסיכון.

השינוי השלישי הצפוי הוא קביעת הגדרות רציפות יותר, ללא מדרגות חדות. כך, רשויות מקומיות יוכלו לקבל זכות חלקית למענק איזון, ולא יאבדו כליל את הזכות אם הן אינו עומדות בדרישת רף מסוימת.

עם זאת, השינוי העיקרי אמור להיות בגודל מענק האיזון, ועל כך ניטש הוויכוח בין משרד הפנים ומשרד האוצר. ככל הנראה, יהיה ניסיון לפשרה, שלפיה מענק האיזון המלא לא ישולם עדיין ב–2017–2018 אלא רק החל בתקציב 2019, אף כי לא ברור אם משרד האוצר מסכים לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker