בתי כנסת במבנים של בתי מדרש לא ישלמו ארנונה - עיריית ירושלים תפסיד 24 מיליון שקל

מנכ"ל עיריית ירושלים אמנון מרחב: "דורשים שיפוי תקציבי כנגד הרחבת הפטור מארנונה" ■ משרד האוצר מתנגד: "ככל שהעירייה תגיד שיש עלות, אפילו שולית מבחינתה, אנחנו מתנגדים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה

בניגוד לעמדת משרד האוצר אישרה היום (ג') ועדת הכספים לקריאה ראשונה, הצעת חוק המרחיבה פטור של בתי כנסת מתשלום ארנונה. על פי הצעת החוק, בתי תפילה ייזכו לפטור מארנונה גם אם במהלך שעות היום מתקיימים בהם לימודי תורה.

מנכ"ל עיריית ירושלים אמנון מרחב אמר כי "המשמעות של הצעת החוק היא הפסד כספי לעיריה שנע בין 18 ל- 24 מיליון  שקלים  בשנה. לפי ההצעה יפטרו גם את אלה שמשלמים שליש ארנונה, קרי מקבלים הנחה".

מרחב ציין עוד כי להצעת החוק יש השלכות כיוון שההגדרה 'בתי תפילה' תחול גם על דתות וכתות אחרות, כגון נוצרים ומוסלמים וכן רפורמים שיגידו שבבתי מגורים הם מתפללים שלוש פעמים ביום. את כל אלה לא כללתי באובדן הכנסות של 24 מיליון שקלים אין לנו בעיה עם התוכן אלא עם המשמעות התקציבית שזה מטיל על עיריית ירושלים, ואנחנו מבקשים להצביע על המקור מהיכן יהיה שיפוי לעיריית ירושלים כנגד הפטורים האלה".

מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, הבטיח לעירייה למצוא מקור תקציבי של 300 מיליון שקל כתוספת ל"מענק הבירה" העומד כיום על 800 מיליון שקל. מרחב ציין כי "רק לפני שבוע הזכרנו כאן בוועדת הכספים את ה-700 מיליון שקל בשנה של פטורים בארנונה שאיתם אנחנו מתמודדים. הפטורים מארנונה הם אחד מאבניי הריחיים הכבד ביותר על תקציב העירייה. שעיריית ירושלים שלא תיתפס כמי שהיא נגד קיום תפילה על ידי בני כל הדתות. אבל צריך לבחון שינוי של שיטת תקצוב הרשויות המקומיות, כך שהתקציב יהיה בנוי על תקצוב ישיר מהמדינה ולא באמצעות הארנונה".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע כי "נמצא גם דרך לשפות את עיריית ירושלים, אנחנו סבורים שמדובר כאן בכסף קטן".

רכז שלטון מקומי באגף תקציבים, אריאל יוצר, הביע התנגדות להצעת החוק והסביר: "ככל שהעירייה תגיד שיש עלות, אפילו שולית מבחינתה, אנחנו מתנגדים. בימים אלו ממש אנחנו במו"מ עם עיריית ירושלים שדורשת תוספת תקציבית של מאות מיליוני שקלים שאין בתקציב. כאן נציגיה מדברים על אובדן הכנסות של בין 18 ל-24 מיליון שקלים ולכן אנחנו מתנגדים. מבחינתנו זו הצעת חוק תקציבית (שדרושים לקידומה תמיכה של 50 חברי כנסת לפחות".

גפני השיב ליוצר כי "אם תעמדו על-כך שהצעת החוק היא תקציבית, נגייס 50 חברי כנסת לאישור ההצעה במליאה. החוק מתקן עיוות בחוק הקיים ומדובר במשהו מינורי ואין כל הצדקה לאפשר את המשך קיום העיוות הזה".

החוק בא למנוע מצב שבו בתי כנסת שמתפקדים גם כבתי מדרש או שנמצאים בתוך מבנים של ישיבות וכוללים, יוחרגו מהחוק הפוטר בתי כנסת מארנונה. את הצעת החוק יזמן חברי הכנסת יואב בן-צור (ש"ס) ומנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה), והיא נועדה לדבריהם, לתקן עיוות שנכנס לתוקף עוד בכנסת ה-18 החוק המקורי שפטר בתי תפילה מארנונה, שיזם יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

במהלך הדיון התברר שרשויות מקומיות אכן פוטרות מארנונה בתי תפילה, אלא שעיריית ירושלים מחריגה מהפטור בתי כנסת שנמצאים בבתי מדרש וישיבות. בעקבות התנגדויות של נציגי העירייה, אישרה היום ועדת הכספים נוסח מעודכן של הצעת החוק בהוראת גפני, שקובע שייהנה מהפטור רק מקום שמשמש לקיום תפילה באופן קבוע וסדיר ובלבד שלא מתקיימת בו פעילות עסקית.

גפני ביקש להפיג את חששותיהם של אנשי עיריית ירושלים והדגיש שלגבי ישיבות מדובר רק במקומות בהם מתקיימות תפילות דרך קבע, לא פנימיות וכד'. "לדעתי מדובר על מספר מסוים ולא גדול של בתי כנסת ולכן אובדן ההכנסות של העירייה כאן הוא מזערי" אמר.

היועצת המשפטית לוועדה, שגית אפיק, הציגה את נוסח הצעת החוק המעודכנת וציינה, כי גם ההגדרה שונתה ל"פטור מארנונה לבית כנסת בתוך בית מדרש. המהות היא שבית כנסת שבתוך בית מדרש, או אולם מרכזי שבו יש בית כנסת ושבמהלך היום לומדים שם תורה יקבל גם הוא את הפטור. בית כנסת שייעודו העיקרי לתפילה והשימושים הנוספים הם לימוד תורה".

נציג הלשכה המשפטית במשרד הפנים, שחר פרלמוטר אמר כי: "מבחינתנו הנוסח החדש עונה על הצרכים שלנו. לא כל חדר שבו יש תפילה אלא חדר שמיועד לכך באופן קבוע".

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש (לחופש דת ושוויון) אמרה בתגובה: "ועדת הכספים אישרה באופן לא מפתיע את הצעת החוק המשרתת את בוחריו של יו"ר הוועדה, וזאת בטרם ניתנו תשובות לשאלות חיוניות החייבות להיענות לפני העלאת הצעת החוק להצבעה. בניגוד להליכי החקיקה המתחייבים, לא נעשה ניתוח תקציבי ולא אותרו מקורות המימון, לא ניתן מענה למוסדות מקבילים של עדות לא יהודיות ולא היתה כל התייחסות למוסדות אחרים הראויים לפטור מארנונה.

"את גפני וחבריו לא מעניין מאיפה יבוא הכסף כל זמן שהוא יבוא מקופת הציבור ויסבסד את אנשיהם. חבל שהשותפים הקואליציונים של החרדים ונציגי האופוזיציה מתרפסים פעם נוספת בפני הח"כים החרדים, ואינם עומדים על הליכי חקיקה מסודרים, מתן כל התשובות לפני ההצבעה ולא אחריה ודאגה לטובת כלל הציבור ולא רק לאינטרסים הסקטוריאליים של הח"כים החרדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker