מירב ארלוזורוב

בסוף השבוע פנתה אלינו אורלי במייל מבוהל. מתברר שהיא בת 62, ועומדת לפרוש בקרוב, רק שקרן הפנסיה המולאמת שלה - עמיתים, המאגדת את כל קרנות הפנסיה הוותיקות של ההסתדרות שהולאמו ב-2003 - לא מאפשרת לה לפרוש.

לדברי אורלי, בעמיתים הבהירו לה שלפי תקנון הקרן, גיל הפרישה של נשים אמור היה לעלות בארבעה חודשים, החל בינואר 2017, ולכן היא לא תקבל קצבת פנסיה לפני הגיעה לגיל 62 וארבעה חודשים. "המעסיק מפריש אותי בגיל 62, אבל קרן הפנסיה לא מוכנה לשלם לי לפני גיל 62 וארבעה חודשים. אין לי ממה לקיים את עצמי במשך ארבעה חודשים, וכל חברי הכנסת שפניתי אליהם - מרב מיכאלי, שלי יחמוביץ', זהבה גלאון ומשה גפני - פטרו אותי בתשובות לקוניות בלבד", שטחה בפנינו אורלי את מצוקתה במייל.

ח"כ זהבה גלאון וח"כ שלי יחימוביץ'צילום: טלי מאייר

אז אפשר להרגיע את אורלי: קצבת פנסיה היא צפויה לקבל בכל מקרה, מאחר שזכותה על פי חוק לפרוש החל בגיל 60. התשובה המבלבלת שקיבלה מעמיתים מקורה בטעות, ובלבול ששורר בקרן הפנסיה עצמה לאור תהליך קבלת ההחלטות המחפיר של המדינה בכל הנוגע לגיל הפרישה של נשים: החלטה של הכנסת מ-2012 קבעה כי הכנסת תדון בעניין עד סוף 2016, ובהיעדר דיון גיל הפרישה יתחיל לעלות באופן אוטומטי מינואר 2017, בקצב של ארבעה חודשים כל שנה, עד שיגיע לגיל 64.

הדיון שהיה אמור להתקיים עד סוף 2016 לא התקיים, בגלל חששותיו של שר האוצר, משה כחלון, שפחד להתעמת עם שורת חברות הכנסת הלוחמניות בוועדת הכספים, בראשות יחימוביץ', המתנגדות בתוקף להעלאת גיל הפרישה. מאחר ששר האוצר היסס, ורק ברגע האחרון נקבע שההעלאה המתוכננת של גיל הפרישה והדיון לגביה יידחו ליולי 2017, נוצרו פערים בין המצב החוקי (גיל הפרישה לא עלה בינואר 2017), ובין המצב המשפטי בתקנון קרן הפנסיה עמיתים (התקנון התבסס על כך שבינואר 2017 גיל הפרישה יעמוד כבר על 62 וארבעה חודשים).

.

המצב המשפטי הזה יתוקן בקרוב. כלומר, תקנון קרן הפנסיה עמיתים יותאם למצב החוקי, שלפיו גיל הפרישה של נשים היה ונשאר 62. ואולם הבלבול היה נחסך לו כחלון והכנסת התכבדו לקבל את ההחלטה על דחיית הדיון בשלב מוקדם יותר, והותירו זמן לתקן את תקנוני קרנות הפנסיה לפי השינוי במצב החוקי.

שתי ועדות מקצועיות לא הספיקו

משה כחלוןצילום: עופר וקנין

האי־נעימות שנגרמה לאורלי ודומותיה, שקיבלו את הרושם המוטעה שתשלום הפנסיה עומד להידחות בארבעה חודשים, היא זמנית בלבד ותתוקן בקרוב. מה שאינו זמני כלל הוא תג המחיר הכלכלי של דחיינות הכנסת. חברות הכנסת הלוחמניות - יחימוביץ', גלאון וגם אורלי לוי־אבקסיס - הטילו את אימתן על שר האוצר כחלון, שלא העז לצאת למלחמת חורמה נגד עמדתן העיקשת, השוללת את העלאת גיל הפרישה של נשים.

גם דו"ח של ועדה שהוקמה באוצר, בראשות סגנית הממונה על התקציבים יעל מבורך, שהמליצה על העלאת גיל הפרישה ל-67, לא סייע לשר האוצר לאזור אומץ, או לחברות הכנסת להבחין בנזק העצום שהן גורמות לנשות ישראל. אגב, היתה זו הפעם השנייה בחמש שנים שמוקמת ועדה לבחינת גיל הפרישה, ופעם שנייה שההמלצה המקצועית זהה. גם הצעת פשרה של הוועדה, שלפיה גיל הפרישה יועלה ל–64 בהדרגה על פני שמונה שנים והמדינה תעמיד סיוע של מיליארד שקל לנשים המבוגרות, לא סייעה להפיס את דעתן של חברות הכנסות.

הדיון על העלאת גיל הפרישה לא התקיים, ולא ברור כלל אם יתקיים עד יולי 2017. חברות הכנסת חגגו את ניצחון פירוס שלהן - את שר האוצר הן הכניעו, ללא ספק. הבעיה היא שהן אינן יכולות להכניע את המציאות הכלכלית שנובעת מהעמדה ההרסנית שלהן: דחיית גיל הפרישה עומדת להרוס את הפנסיה של הנשים.

אז הנה המציאות מתנפצת בפניהן של חברות הכנסת: קרן עמיתים, בניהולו של יואב בן אור, שיגרה באחרונה מכתב שבו היא מפרטת את ההשלכות של שינוי התקנון שלה, והותרת גיל הפרישה של נשים על 62. להערכת עמיתים, הדבר פוער בור של גירעון אקטוארי בסך 5 מיליארד שקל בנכסי הקרן. זהו תג המחיר של מדיניות בת היענה של חברות הכנסת הנכבדות, שלא מעלות את גיל הפרישה של הנשים ולאחר כן מתנערות מההשלכות הכלכליות של החלטתן.

.

מאחר שעמיתים היא קרן מול­אמת, הרי שפתרון בעיית הגירעון שלה מונח לפתחה של המדינה. קיימות כרגע שתי אפשרויות לפתרון. האחת, שהמדינה תזרים לקרן 5 מיליארד שקל. זהו הפתרון שנוקטת המדינה כעת - בפועל, כשהולאמו קרנות הפנס­יה ב-2003 נקבע שגיל הפרישה של נשים יעלה ל-67. מאחר שגיל הפרישה לא עלה, המדינה כבר מפצה את קרנות עמיתים מדי שנה בגין הפער שבין גיל 67 ל-64 בכ-200 מיליון שקל בשנה. עכשיו יצטרכו להכפיל את סכום הפיצוי השנתי, כדי לגשר על הפער החדש שבין גיל 64 לגיל 62. האפשרות השנייה היא הרעת תנאים, כלומר פגיעה בזכויות הפנסיוניות של מבוטחי עמיתים.

בכל מקרה, תג מחיר לדחיית גיל הפרישה - בפיצוי מטעם המדינה או בפגיעה בזכויות המבוטחים - כבר יש. תג המחיר הזה הוא 5 מיליארד שקל במקרה של עמיתים לבדה, שהיא קבוצת קרנות הפנסיה הגדולה במשק. לפי נתח השוק של עמיתים בענף קרנות הפנסיה, אפשר להניח כי הנזק שייגרם לקרנות הפנסיה כולן מאי־העלאת גיל הפרישה מוערך ב-10–15 מיליארד שקל. זאת, בלי שהבאנו בחשבון את הנזק שיגרם לתקציב המדינה בגין מבוטחי הפנסיה התקציבית.

את הנזק של מדיניות בת היענה של חברות הכנסת יספגו כל משלמי המסים, אבל כנראה עיקר הנזק ייפול על כתפי מבוטחי הפנסיה, ובעיקר הנשים. הרעת תנאים כלשהי בפנסיה המשולמת להן נראית מתבקשת, לאור ההתעקשות לפרוש בגיל 62 בעולם שבו תוחלת החיים של נשים מגיעה כבר ל-85 שנה.

ההחלטה של חברות הכנסת היא פופולסטית ורשלנית. היא מטאטאת מתחת לשטיח את ההשלכות הכלכליות החד-משמעיות שעולות ממנה: נזק כבד לתקציב המדינה ולנשים המבוגרות. העיקר שיחימוביץ' וחברותיה יכולות להציג את עצמן כאבירות הנשים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker