גלנט ויריב לוין עיכבו את אישור תוכנית הבדואים בממשלה - 3 מיליארד שקל בחמש שנים

שני השרים דרשו מאורי אריאל אכיפה מוגברת על בנייה בלתי חוקית של בדואים בדרום ■ במשרד החקלאות ופיתוח הכפר מעריכים כי מדובר בעיכוב בלבד, וכי התוכנית תאושר בסופו של דבר בממשלה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואדי אל נעם, מגורי הבדווים ליד אזור התעשיה של נאות חובב
ואדי אל נעם, מגורי הבדווים ליד אזור התעשיה של נאות חובבצילום: אליהו הרשקוביץ

האם ממשלת ישראל שוב מעכבת סיוע לחברה הערבית בישראל? כשנה לאחר הסערה שפרצה בממשלה סביב אישור תוכנית החומש לחברה הערבית - נדרשו שלוש ישיבות ממשלה טעונות וסוערות עד שהתוכנית זכתה לאישור - מסתמנת דחייה של תוכנית דומה, הפעם תוכנית סיוע לחברה הבדואית, ושוב בשל טענות של שרים בנוגע לאכיפת הבנייה בלתי חוקית במגזר הערבי. השרים שהובילו את ההתנגדות לתוכנית הפעם הם השר יריב לוין, שהוביל גם את ההתנגדות לפני שנה, ואיתו שר השיכון יואב גלנט.

התוכנית שהובאה לאישור הממשלה היא תוכנית החומש לסיוע לחברה הבדואית - החברה הענייה ביותר בישראל. התוכנית הוגשה במשותף על ידי שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל. התוכנית אמורה היתה להגיש סיוע כלכלי-חברתי רחב היקף לבדואים, בסכום של 3 מיליארד שקלים בחמש שנים. רק מחצית הסכום היא תוספתית, המחצית הנוספת של 1.5 מיליארד שקלים לקוחה מתוך תוכנית החומש לחברה הערבית שאושרה לפני שנה.

התוכנית כוללת סיוע בסך של 1.2 מיליארד שקל לבינוי כיתות, 330 מיליון שקל לעידוד תעסוקה, חצי מיליארד שקל סיוע מיוחד לרשויות הבדואיות שהן הרשויות החלשות ביותר בישראל - האשכול הכלכלי חברתי הנמוך ביותר של הרשויות בישראל שמורכב כולו רק מרשויות בדואיות בדרום, והשקעת מאות מיליוני שקלים בפיתוח התשתיות ברשויות הבדואיות.

לצד התוכנית החברתית-כלכלית, העלה משרד החקלאות גם תוכנית לפתרון בעיית הדיור הבדואי. כשליש מהבדואים בדרום חיים מחוץ לישובים מוכרים, בפזורה, בפחונים שאינם מחוברים לתשתיות. הבדואים מסרבים להתפנות מהפחונים שלהם בשל בעיות שבטיות, וכן בשל מחלוקת עם 15% מהם בנוגע לתביעות בעלות על הקרקעות ברחבי הנגב. בעיית תביעות הבעלות מעכבת כבר עשרות שנים את פיתוח הישובים הבדואים המוכרים, ואת פתרון בעיית הדיור הקשה של הבדואים.

במטרה להתגבר על הבעיה, הציע השר אורי אריאל הצעה מהפכנית, ולפיה המדינה תבנה על קרקעותיה שלה 25 אלף יחידות דיור לבדואים - היקף בנייה הגבוה פי עשרה מהקיים - כדי לשכנע את הבדואים לעזוב את הפזורה ולעבור להתגורר בישובים מוכרים. תוכנית הדיור אמורה להתבסס על תקציבים של רשות מקרקעי ישראל, בסכום של עד 10 מיליארד שקלים - בהתאם לקצב הבינוי.

אלא שתוכנית הדיור היא זו שעוררה את חמתם של שרי הימין, יריב לוין ויואב גלנט בראשם, שהתנגדו להצעה לבנות לבדואים יחידות דיור חדשות מבלי להבטיח כי הם יפנו את הפחונים הקיימים. גם גלנט וגם לוין טענו כי בלי אכיפה מתאימה הבדואים יקחו להם בתים מסודרים בתוך הישובים, אבל ימשיכו להחזיק גם בקרקעות בפזורה. למעשה השר יריב לוין אפילו הגדיל ואמר כי הדרך היחידה להבטיח שהבדואים יפנו את הקרקעות בפזורה היא "להקים במקום ישובים יהודיים".

רהטצילום: אליהו הרשקוביץ

השר אורי אריאל, בעצמו איש ימין, הבטיח להגביר את האכיפה על בנייה בלתי חוקית של הבדואים בדרום - על אף שבפועל כבר קיימת אכיפה מוגברת בדרום, ועל אף שעד כה לא הותנו החלטות ממשלה שנועדו לסייע לאוכלוסיה החלשה ביותר בישראל באכיפה מוגברת כנגד אותה אוכלוסיה. השר מתכוון להציע הצעות להגברת האכיפה, בתמורה לתוספת תקציבים מתאימה. בנוסף, ייתכן שתקציב התוכנית יורחב גם כדי להגדיל את שירותי הבריאות המיועדים לבדואים, לפי בקשתו של שר הבריאות.

בסביבת שר החקלאות, לפיכך, ההערכה היא שההתנגדות בישיבת הממשלה תביא לעיכוב זמני בלבד באישור תוכנית הבדואים - בניגוד למאבק האידיאולוגי החריף שסבב את אישור תוכנית החומש לחברה הערבית לפני כשנה. להערכתם, התוכנית תאושר בממשלה בישיבה הבאה, ככל הנראה בעוד שבועיים. עם זאת, לאור ההפתעה כי התוכנית לא אושרה כבר בדיון הנוכחי לא בטוח שאכן כך יקרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker