"המסר היה פשוט: אם לא אתמוך בחוק 'ישראל היום', 'ידיעות' ימחקו אותי"

תגובות במערכת הפוליטית לחשיפות על הקלטות העסקה בין ראש הממשלה למו"ל "ידיעות אחרונות" ■ שר האוצר: "אף אחד לא פנה אליי, לצערי, בתקופתי כשר תקשורת. לא היה לי את המזל שמישהו יגיד לי 'תן לי עיתונאי'"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבה גלאון באוניברסיטת תל אביב, אשתקד
זהבה גלאון באוניברסיטת תל אביב, אשתקדצילום: עופר וקנין

שר האוצר, משה כחלון, התייחס היום (ד') בחיפה לחקירת הפגישות בין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס ואמר כי "אף אחד לא פנה אליי, לצערי, בתקופתי כשר תקשורת. לא היה לי את המזל שמישהו יגיד לי 'תן לי עיתונאי' ש'תשתיל אצלי עיתונאי', לא היה לי. כשר תקשורת, יזמתי רפורמה, חשבתי שמדינת ישראל צריכה להתנתק מהתקשורת. יש לנתק את אנשי התקשורת מהמדינה. מעולם לא היה את הדבר הזה'.

"אני מרגיש פגוע שאומרים שאת יאיר לפיד מפנקים פה, את בנט מפנקים שם ואת ההוא מפנקים פה, ואני בכלל לא קיים. זה קצת מעליב. לא היה לי את המזל שמישהו יביא לי עיתונאי, שישתיל אצלי עיתונאי".

בעניין הפרשה האחרת שנחקרת (קבלת סיגרים ובקבוקי שמפניה מאיש העסקים ארנון מילצ'ן - צ"ז) אמר כחלון כי ''כל אחד והסגנון חיים שלו. אני לא מעשן, גם לא מרלבורו. אני לא אעשן סיגרים, זה קודם כל מסריח. אני מקבל מתנות רק בחתונה".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כתבה היום (ד') בפייסבוק כי "חודשים לפני ההצבעה על 'חוק ישראל היום' התחלתי לקבל טלפונים מלוביסטים, יחצ"נים ואפילו מכרים. המסר היה פשוט: אם לא אתמוך בחוק, 'ידיעות' ימחקו אותי. באלה המלים. 'לא תופיעי שוב בידיעות'.

"הבטיחו וקיימו. אפשר לספור על אצבעות יד אחת את מספר הפעמים שהופעתי מאז בעיתון של מוזס. עיתונאים שעבדו ב'ידיעות' סיפרו לי שכתבות עלי נעלמות פתאום בעריכה ושסיפורים שמזכירים אותי מקוצצים. נכנסתי לרשימה השחורה

"אם מה שדווח נכון, מוזס ונתניהו צריכים לשבת בכלא. אבל הגיע הזמן גם להוריד את המסכות המיתממות של כמה מבכירי 'ידיעות', שמתנהגים עכשיו כאילו הם מעולם לא חשדו שדבר כזה יכול לקרות בעיתון שלהם. האמת היא שעסקאות כאלה לא יכולות לצאת לפועל בלי שיתוף פעולה של בכירים בעיתון. בלי שהעורכים ידעו, בלי שהעיתונאים ידעו.

"חוקים שנתפרו במיוחד כדי לשרת את האינטרס הרגעי של מו"ל מסוים הם ביזוי של הכנסת ושל תהליך החקיקה. אולי ל'ידיעות' ולנתניהו אין בעיה עם זה, לי יש. שוק התקשורת הישראלי הוא לא מגרש המשחקים של מוזס, שלדון או נתניהו וחופש העיתונות הוא לא דגל שמנופפים בו רק כשנוח ובטח שלא כיסוי למשחקי ארגז החול של שלהם.

"כשנתניהו ומוזס מתאמים ביניהם איך יראה הכיסוי התקשורתי של 'ידיעות' ו'ישראל היום', הם מתאמים הונאה סדרתית של הציבור. הם מתאמים איך הם ישקרו לכם. זו המשמעות של העסקה הזו. לכן גם הקלטות נתניהו-מוזס צריכות להתפרסם עכשיו, לפני שהשניים האלה יספיקו להפעיל את מכונות הספינים שלהם, מה שהיה פעם עיתון. אנחנו צריכים לדעת מה נמצא בקלטות האלה.

"אולי אם הייתי מצביעה בעד החוק, מוזס היה מבטיח להפוך גם אותי לראשת ממשלה. אבל אני גאה שהתנגדתי לו."

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד אמר כי "אני לא יודע אם בהקלטות השיחות בין בנימין נתניהו לארנון מוזס יש מספיק כדי להעמיד מישהו לדין. מה שמונח בפנינו הוא הדלפות לעיתונות, לא חומר מקורי. היועץ המשפטי לממשלה הוא משפטן גדול בהרבה ממני. עכשיו, כשנגמרו העיכובים, הוא צריך לקדם את החקירה במהירות האפשרית ולהכריע, אם יהיה פה כתב אישום או לא.

"אבל ציבורית, מה שאנחנו כבר יודעים הוא פרשיה חמורה מאין כמוה. לכאורה, יש לפנינו ראש ממשלה שמתייחס לעיתונים כאל משהו שמספסרים בו כדי להבטיח שלטון, ומו"ל של העיתון הגדול בישראל שמוכן לסחור בעמדות של עיתונו למען שרידותו. פלילי או לא, זה לא יכול להיגמר בלי שנדע מה קרה פה, עד הפסיק האחרון. היועץ המשפטי לממשלה צריך להתחייב שבכל מקרה יפורסמו תמלילי השיחות הללו, מייד לאחר ההחלטה אם יהיה כתב אישום. אחרת- יש סכנה לאמונו של הציבור בשלטון ובתקשורת. שניים מן המוסדות הבסיסיים של החברה בישראל- בלי קשר לשאלה הפלילית חובה על מנדלבליט לדאוג שנדע מה קרה פה".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון, אמר כי "פרשות מפא"י, תיקי שוחד ושחיתות של ראשי ממשלות ושרים - ונתניהו עלה על כולם. נתניהו הוא ראש ממשלה רע במלוא מובן המילה, שהעיסוק האובססיבי שלו בהישרדות יצר נזק מהחמורים שנודעו בפוליטיקה הישראלית.

"נתניהו מחריב את עמודי התווך של הדמוקרטיה אחד אחרי השני, ומשאיר מאחוריו את אדמת ישראל חרוכה ופצועה וחרוכה. נזדקק לשנים רבות כדי לרפא את המדינה מהסירחון השלטוני שנתניהו יצר. מדובר בראש ממשלה מושחת כל כך, שמעשיו המסריחים לא הגיוניים אפילו לתסריטים הבדיוניים ביותר שהפיק ארנון מילצ'ן. מעולם לא הייתה לנתניהו סיבה טובה יותר למסור את המפתחות, ולשחרר את כיסא ראש הממשלה מעול הנהגתו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker