האוצר מנפיק אג"ח ממשלתי בלונדון בהיקף של עד 2 מיליארד יורו

הנפקת האג"חים באירופה אמורה לסייע לממשלה להתגבר על החוב המתוכנן בתקציב 2017

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל עבאדי בויאנג'ו
מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: אמיל סלמן

משרד האוצר מנפיק היום (ד') בלונדון אג"ח של ממשלת ישראל ל-10 ול-20 שנה. הכוונה היא לגייס עד 2 מיליארד יורו, תוך ניצול התנאים הטובים השוררים כעת בעולם להנפקה של ממשלת ישראל.  

ההנפקה האחרונה של אג"ח של ממשלת ישראל בגוש היורו היתה לפי 3 שנים ב-2014. הנפקת האג"ח הממשלתי האחרונה בחו"ל הייתה הנפקה דולרית, והיא נעשתה לפני כעשרה חודשים, ב-10.3.2016, והסתכמה  במכירת אג"חים בהיקף של 1.5 מיליארד דולר.

בתחילת השבוע יצאו למערב אירופה מומחי אגף החשב הכללי באוצר לנושא גיוס כספים בחו"ל, בראשות סגן בכיר לחשבת הכללית, רו"ח יהלי רוטנברג, ראש היחידה לניהול החוב בחשב הכללי, כדי לבדוק אם התנאים הנוכחים באירופה מתאימים למכירת אג"חים של ממשלת ישראל. יעדי אנשי החשב הכללי היו לונדון, מינכן, פרנקפורט ופאריס, שם הם פגשו משקיעים מהגדולים באירופה. נערכו גם שיחות טלפוניות עם יעדים מרכזים חשובים אחרים במדינות אירופה, החברות באיחוד האירופי.

בשיחות העבודה האינטנסיביות הנ"ל נבדק "התיאבון" של משקיעים אסטרטגיים לקניית אג"ח ישראלי, נוכח מעמדה הטוב והנחשב של ישראל בשווקים הבינ"ל. במיוחד נבדק גובה המרווחים, כלומר גובה הריבית שישראל יכולה להדביק לאג"ח שלה בהשוואה לגובה הריבית המקובלת על האג"חים ובשווקים של מדינות האיחוד. בתום השיחות החליטה החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, לבצע את הנפקת האג"חים היום. בעקבות ההחלטה יצאה החשכ"לית ללונדון כדי לפקח על ההנפקה.

ב-2010 הנפיקה ישראל אג"חים בגוש היורו בהיקף של 1.5 מיליארד יורו לטווח של 10 שנים. ההנפקה האחרונה של ישראל בשוק היורו התבצעה בינואר 2014. גם אז נמכרו אג"חים בסכום של 1.5מיליארד יורו לטווח של 10 שנים. ב-2015 ישראל לא גייסה מט"ח בשווקים הבינלאומיים.

הנפקת האג"חים באירופה אמורה לסייע לממשלה להתגבר על החוב המתוכנן בתקציב 2017 (2.9% תוצר), אבל לא פחות חשוב מכך, לשמור על ערוצי הגיוס של ישראל באירופה. הנפקה בתנאים נוחים תיצור נקודת יחוס (בנצ' מארק) נוחה לחברות ישראליות גדולות בשעה שיבואו לגייס כספים בשווקי הכספים הגדולים בעולם.

ישראל נהנית ממעמד טוב בשווקי המטבע הבינ"ל, שכן דרוג האשראי הבינ"ל שלה, A+ יציב, אצל שלוש חברות דרוג האשראי הבינלאומי המובילות, נחשב לגבוה, מה עוד ונתוני המשק כפי שפרסמה הלמ"ס לקראת סוף 2016, עשויים להביא לעליה בדרוג האשראי של ישראל כבר במחצית הראשונה של 2017.

בהנפקה האחרונה של הממשלה, ב-10.3.2016, נמכרו אג"חים בהיקף של 1.5 מיליארד דולר  לשני טווחים. נמכרו אג"חים ב-1 מיליארד דולר לטווח של 10 שנים בתשואה של 2.942%, תשואה שגילמה מרווח של 105 נ"ב (נקודות בסיס) מעל לריבית ממשלת ארה"ב ל-10 שנים, ונמכרו אג"חים בהיקף של 500 מיליון שקל ל-30 שנה בתשואה של 4.181%, שגילמה  מרווח של 150 נ"ב מעל לריבית ממשלת ארה"ב.

ההנפקה היום נערכת בהתאם לתכנית העבודה של אגף החשב הכללי שמטרתה לבנות עקום ייחוס במטבע זר בשווקים הגלובליים. ישראל מגייסת כספים בשוקי המטבע הבינ"ל כדי למצב את מקומה בשוק זה. לישראל לא חסר מט"ח בשנים האחרונות. כ-14% בלבד, 100 מיליארד שקל, מהחוב של מדינת ישראל, הוא במטבע זר, רובו בדולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker