"אתה לא מגיע לי לקרסול של הנעל, אתה לא תגיד לי אפס": כך השיג ח"כ מיקי זוהר עשרות מיליוני שקלים

גלי צה"ל פירסמו הבוקר שיחה לילית צורמת, שנערכה בין ח"כ מיקי זוהר לח"כ דוד ביטן, על רקע דרישתו של זוהר לקבל הקצאה של 150 מיליון שקל - תמורת תמיכתו בתקציב ■ זוהר: "לא מעניין אותי כלום - לא ראש ממשלה, לא הליכוד, לא ביטן. נטו מיקי זוהר"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהר צילום: אמיל סלמן

עימות חריף על העברות תקציביות בין מרכז הקואליציה בוועדת הכספים ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) לבין יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) התפרץ בסוף דצמבר 2016, ימים ספורים לפני אישור תקציב המדינה בוועדת הכספים ובמליאת הכנסת.

כפי שנחשף לראשונה ב-TheMarker, זוהר התנה את תמיכתו בתקציב בהעברת 150 מיליון שקל לפריפריה, ובהם ליעדים המקורבים לליכוד. בעקבות התנייה זו, נערכה באחד הלילות פגישה בינו לבין ביטן בלשכתו של ביטן. מהקלטות שהגיעו אל מיכאל שמש מגלי צה"ל עולה כי הטונים בשיחה עלו לכדי מריבה צורמת.

זוהר: "תקשיב לא מעניין אותי אף אחד, לא ביטן לא ראש הממשלה, לא הליכוד. אף אחד. זהו, עלה לי עד פה. נטו מיקי זוהר. אני אומר לך, אתם לא מכירים אותי. אתה מאיים עלי? תאיים על נאווה בוקר".

ביטן: "אל תאיים עלי, שב בשקט יותר טוב".

זוהר: "למה מי אתה?".

ביטן: "מי אתה? אני יו"ר הקואליציה, חבובי. כשאתה תהיה יו"ר הקואליציה אני אעשה מה שאתה אומר".

זוהר: "אתה מגיע לי לקרסול של הנעל. אתה לא תגיד לי בחדר ליד כולם אפס, אתה לא תגיד לי אפס ואף אחד לא יגיד לי אפס, כיף, איך אני?

"אני רוצה להיות מודח מוועדת הכספים ואני רוצה לומר מה אני חושב על התקציב הזה לכל הציבור במדינת ישראל, איך התקציב הזה הולך לעבור ומה האינטרסים שמאחורי התקציב הזה. אני רוצה לדבר את כל מה שיש לי על הלב, זה מה שיעשה לי טוב עכשיו. לא רוצה הסכמות, לא רוצה כלום. רוצה להגיד איך הליכוד מתנהל, איך הקואליציה מתנהלת, איך התקציב מתנהל, מה הסדרי עדיפויות. אתם רוצים לשים אותי על המזבח, אני עכשיו גרידי?"

ביטן: "אני שם פס חתיכת... לא יודע מה להגיד לבנאדם הזה... אתה לא תקבל שקל. תעשה מה שאתה רוצה, לך תגיד מה שאתה רוצה. אם אתה מקבל 150 מיליון שקל אין לך בעיה עם התקציב. אם לא אז תלך לטלוויזיה להגיד".

חרף השיחה הטעונה בין השניים, קיבל זוהר בסופו של דבר הקצאה של 40 מיליון שקל ממשרד האוצר. לאחר שהוגשה הקצאה זו לוועדת הכספים תמך זוהר בתקציב ובחוק ההסדרים, ואף ניהל את ההצבעות בוועדת הכספים על מיסוי הדירה השלישית.

זוהר אמר בתגובה כי "מדובר בשיחה אישית ואמוציונלית שהתנהלה ערב העברת התקציב, במהלכה נלחמתי ובצדק על מנת לקבל את הכספים הקואליציונים אותם העברתי לפריפריה, לחיזוק ההתיישבות והיהדות במדינה. אני גאה בכל שקל שהשגתי לטובת הציבור אותו אני מייצג".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון, אמר בתגובה לדברים: "זו לא קואליציה, זה פרק בסופרנוס. הליכוד זה לא מה שהכרנו. הקלטות מיקי זוהר מוכיחות שהליכוד שינה פניו ובחר בדרך של שחיתות שלטונית חסרת בושה. כליכודניק ויו"ר קואליציה שניהל העברות תקציב בעבר, אני אומר בהתחייבות כי שיח כזה מעולם לא היה בכנסת.

"אני מתבייש בחגיגת האינטרסים בליכוד, שהדביקו אות קלון לכנסת ולתקציב המדינה. מפלגת הליכוד איבדה כל דרך, והפכה למפלגת עסקנים חסרי עמוד שדרה ערכי. לאזרחי ישראל מגיע הרבה יותר מאוסף סחטני התקציב ומקוששי כספי המיסים שאוחזת כיום בהגה השלטון".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני),יו"ר ועדת השקיפות, הודיעה כי תפנה למבקר המדינה בדרישה לעצור את כל הכספים הקואליציוניים ולברר מיידית את התנהלות הקואליציה בנושא, זאת בעקבות חשיפת ההקלטות המבישות של ח"כ זהר בדיוני התקציב. ח"כ שפיר הוסיפה  כי "ההקלטות של מיקי זהר הן הוכחה שמפלגת השלטון הביאה את המאפייה והקזינו לתוך הכנסת. כמו ביבי ככה החכים מטעמו שמנהלים את הכנסת - פוליטיקאים קטנים שפשוט שכחו שהם אמורים לדאוג לאזרחי ישראל, וחושבים שזה הפוך - שאזרחי המדינה אמורים לשרת אותם. שהכסף של כולנו שייך להם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker