כחלון הבטיח עוד 300 מיליון שקל לירושלים - באוצר מחפשים מהיכן להביא את הכסף

לפני ההצבעות על תקציב המדינה, סוכם כי לעיר יוענק מענק בירה, מעבר לסכום שסוכם עד כה ■ יו"ר ועדת הכספים: "לא ניתן להשאיר עירייה, בוודאי את עיריית ירושלים, במצב כל-כך קשה וכמו-כן, לא יתכן שהריטואל השנתי של מאבקים על גובה המענק לבירה יימשך"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש עיריית ירושלים, ניר ברקתצילום: עמית שאבי
צבי זרחיה

שר האוצר, משה כחלון, וועדת הכספים פועלים להגדלת תקציבה של עיריית ירושלים בכ-300 מיליון שקל. לפני כחודש, לקראת ההצבעות על תקציב המדינה לשנת 2018-2017, הופיע בפני הוועדה ראש העיר ניר ברקת וביקש להגדיל את התמיכה הממשלתית. בתום הדיון סוכם כי יערך מו"מ בעניין מול משרד האוצר.

היום (ג') הודיע ברקת לחברי הוועדה כי סיכם עם מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, על דעתו של כחלון להעניק לעיר מענק בירה של 300 מיליון שקל מעבר למה שסוכם עד כה. כעת מחפשים באוצר מהיכן לגייס את התוספת הזו.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי "ועדת הכספים לא תעמוד מנגד בנוגע לתקציב עיריית ירושלים בכלל ותקציב הפיתוח שלה בפרט. הנושא לא יירד מסדר יומה של הוועדה ונעמוד על-כך שהמדינה תסייע לעירייה בבינוי כיתות לימוד במענה לעשרות אלפיי תלמידים שלומדים בקרוואנים או בדירות שכורות, פתרונות שאינם ראויים בישראל 2017".

גפני הוסיף: "לא ניתן להשאיר עירייה, בוודאי את עיריית ירושלים, במצב כל-כך קשה וכמו-כן, לא יתכן שהריטואל השנתי של מאבקים על גובה המענק לבירה יימשך".

ברקת הדגיש כי "הוויכוח מול האוצר מתחדש כל שנה ובין השאר, מכיוון שכשוועדת גדיש דנה בפתרון תקצוב הרשויות המקומיות ונקבעה 'נוסחת גדיש' למענקי האיזון לרשויות, ירושלים הוחרגה ביוזמת גדיש עצמו, שטען שירושלים מחייבת הסדר מיוחד בהתאם לצרכיה המיוחדים וזאת מלבד מענק הבירה. אלא, שנוסחה כזו לא גובשה עד היום. הגיעה העת לקבוע נוסחת מענק איזון על בסיס השירותים של השנה שעברה".

ברקת הוסיף כי "כעת יש הסכמה על מסגרת של 800 מיליון שקל למענק הבירה ל- 2017 ויש הסכמה לגיבוש מתווה מענק איזון לבירה, והוחלט שיסוכם עד יום ירושלים הקרוב. בנוסף, נדרש אישור להלוואה בסך מיליארד שקל לצורך תחילת בינוי מיידית של אלף כיתות לימוד. לאחר מכן, יסוכם עד יום ירושלים הקרוב אופן מימון ההחזר, מה חלקה של העיר ומה חלקה של המדינה. זאת בעוד המחסור הכולל בכיתות עומד על 3,804 כיתות, 505 כיתות במגזר הכללי, 1,419 כיתות במגזר החרדי ו-1,938 כיתות במגזר הערבי. זו תוצאה של עשרות שנים של הזנחה. מתוך אלף הכיתות שאנחנו כבר ערוכים לבנייתן במידה שתאושר ההלוואה, 250 כיתות יימסרו בתשע"ח ו- 800 בתשע"ט. החזר ההלוואה יידון בנפרד מול האוצר ומול משרד החינוך".

רכז פנים ושלטון מקומי באגף התקציבים במשרד האוצר, אריאל יוצר, אמר כי "משרד החינוך מכיר בצורך ולכן מתקצב כיתות לימוד על-פני כל הארץ ומבצע תיעדוף בארץ כולה. כשזה יגיע, נשקול האם נכון להעמיס על תקציב העירייה את ההלוואה לצורך בינוי כיתות בסך מיליארד שקל או שנאפשר לעירייה לעמוד בהתחייבויות שלה על ידי מימון מהמדינה".

מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), אמר כי "אנחנו שנלחמים על שוויון חברתי וצדק חלוקתי צריכים לקבל החלטה שירושלים תקבל סיוע מיוחד, לא רק כי היא הבירה, אלא בגלל הקשיים היומיומיים והאירועים הביטחוניים שלא פוסקים בעיר הזאת. יש לה פוטנציאל אדיר אך צריכה מאיתנו הכלים".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי "הדיון נולד מהעובדה שעיריית ירושלים מסתובבת כענייה בפתח בכל שנה ובכל תקציב. חלה התקדמות מסוימת אך לא מספקת. העניין הזה צריך להיפסק, קל וחומר כשמדובר בעיר הבירה. צריך להגיע לפתרון קבוע לשנים קדימה, אחרת נקדם חקיקה מיוחדת".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) הסביר כי "בעיריית ירושלים החוסר העיקרי בכיתות ניכר במגזרים החרדי והערבי. תוספת כיתות באמצעות תקצוב מהמדינה, בין השאר באמצעות ההלוואה, זאת הדרך היחידה להוציא אלפי ילדים מקרוונים ודירות שכורות". ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי "חייבים להגיע למצב שהביזיון הזה שבו מדי שנה עיריית ירושלים צריכה לריב ולהילחם על תקציבה ייפסק".

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) הוסיף כי "האוצר הטעה את המדינה בעת אישור תקציב המדינה. זמן קצר אחרי אישור תקציב דו-שנתי, בא שר האוצר ומודיע שעקב גידול לא צפוי בהכנסות, הוא רוצה להוריד מיסים, כשיש עודף של 10 מיליארד שקל. אך האוצר עצמו אומר שאין לו כסף לירושלים ולמטרות חברתיות חשובות אחרות. חייבים לסיים את הסאגה הזאת ולסייע לראש העיר לנהל אותה באופן ראוי".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) אמר כי "כל מי שגר בירושלים מכיר במצבה הקשה. ראש העיר קיבל ירושה מאוד קשה. אין כיתות לימוד, הילדים שלי לומדים בקרוואן על קרוואן, מצב מסוכן. לא יתכן שהמדינה לא תתגייס לנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker