ח"כים מהקואליציה נגד האוצר: להמשיך את מירוצי הסוסים עד אוגוסט 2018

ח"כ ביטן: "אני לא סומך על מה שהאוצר אומר. הם תמיד אלופים בלסובב את הנתונים" ■ מנכ"ל האוצר: "אתם לא יכולים לזלזל בפקידי האוצר"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ דוד ביטן בוועדת הכספים של הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה

עימות בין יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) לבין מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד פרץ היום (יום ב') בוועדת הרפורמות שדנה בהצעה לאסור על עריכת הימורים על מירוצי סוסים בחו"ל באמצעות המועצה להסדרים בספורט. יו"ר הקואליציה אמור לפעול להשגת רוב בוועדות עבור הממשלה.

בישיבה נכחו 5 לוביסטים: אורלי בן שמאי מ"אימפקט" המייצגת את "רשת" - זכיינית ערוץ 2, משה ביבי, מנכ"ל "גורן עמיר" וליאור שוובר מ"גורן עמיר", טל אלוביץ' מ"פוליסי" המייצג את מפעל הפיס ונחי כץ מ"גלעד" המייצג את הוועד האולימפי.

ח"כ ביטן הביע התנגדות לביטול מיידי של ההימורים על מירוצי סוסים בחו"ל והודיע שלא יסכים לאשר את הצעת האוצר. כמו כן, הבהיר ביטן שיתנגד להצעת האוצר המקורית להקטנת תקציב הפרסום של הטוטו ומפעל הפיס.  ביטן הבהיר כי "גם לנו לחברי הכנסת יש מה להגיד ולא רק ל'כולנו'".

ביטן הוסיף כי "לפי הערכות שהושמעו בפנינו אם ההימורים על מירוצי הסוסים יפסקו כעת אזי עלול להיגרם נזק למדינה של 200 מיליון שקל. אם יפסקו הימורי הסוסים אזי ההכנסות של הטוטו יקטנו בכ-50 מיליון שקל בשנה".

ביטן קרא למנכ"ל האוצר באב"ד "תדחו את חקיקת החוק בחצי שנה - תקיימו מו"מ עם החברה הבריטית שעימה חתם הטוטו על ההסכם ואחר כך תבואו אלינו".

בהמשך אמר ביטן לבאב"ד "יש לי הפתעה בשבילך אתה צריך לדבר גם איתנו חברי הכנסת. מה אני עובד אצלך".

באב"ד הודיע כי הוחלט לבצע שינוי בנוסח החוק וכי "לא תהיה פגיעה בתקציב הפרסום של הטוטו והפיס לעומת היקפם בשנת 2015".

ביטן השיב כי "אני לא סומך על מה שהאוצר אומר. הם תמיד אלופים לסובב את הנתונים". ביטן פגוע מכך שמשרד האוצר דחה לפני 3 חודשים את המסמך שהציג ביטן ב-TheMarker אודות חיסכון בסגירת התאגיד והפעלת רשות השידור במתכונת מצומצמת. באוצר טענו אז כי "המסמך של ביטן זה חארטה בריבוע".

באב"ד קרא "אני לא מוכן לשבת כאן פעם אחר פעם ואומרים שלא סומכים עלי.  אתם לא יכולים לזלזל בפקידי האוצר. אם אתם רוצים תנהל דיון לבד ותקבלו החלטות. אי אפשר לדבר כך על משרד האוצר".

שי באב"דצילום: אמיל סלמן

באב"ד פנה לח"כים שהתריעו מפני גובה הפיצוי שתאלץ המדינה לשלם לחברה הבריטית "ג'י.בי.ואיי" ואמר "מה שאתם עושים פה זה לפגוע במשא ומתן. המדינה יכולה לפי ההסכם עם החברה הבריטית להפסיקו באמצע התקופה".

ביטן עזב את הישיבה באמצע, ובאב"ד יצא החוצה  כדי לשוחח עמו. גם ח"כים נוספים בקואליציה כמו: יואב קיש (ליכוד) ועודד פורר (ישראל ביתנו) מתנגדים להצעת האוצר להפסיק מיידית את הימורי הסוסים בחו"ל, וקראו לעשות כן עם תום תקופת ההסכם עם החברה הבריטית באוגוסט 2018.

 קיש  אמר כי "אני לא רואה שום דרך לבטל את הימורי הסוסים לפני סוף תקופת החוזה באוגוסט 2018 . אני תומך בהחלטה שלא לחדש את החוזה מעבר לתאריך הזה. תראו מה קרה בבג"ץ עם העתירה של זכייני הפיס". פורר תהה "על מי יושתו העלויות אם ההסכם עם החברה הבריטית יופסק לפי תום תקופת החוזה".  

עו"ד זוהר לנדה ממשרד ברנע ושות' המייצג את החברה הבריטית אמר כי "הנזקים הנגרמים לחברה הבריטית הם בהיקפים של מאות מילוני שקלים. ההליך עצמו הוא לקוי בכל מובן. הוא הודיע כי עתר לבית המשפט לפי חוק חופש המידע על מנת לקבל ממשרד האוצר את הנתונים שהובילו אותו לאסור על הימורי הסוסים, וזאת לאחר שפניותיהם בעניין מחודש ספטמבר ואוקטובר 2016 אל האוצר לקבל את הנתונים לא נענו. הוא הודיע כי אחד הדירקטורים של החברה הבריטית יבוא ביום ד' לישראל על מנת להשתתף בדיון נוסף בעניין של "ועדת הרפורמות".

בדיון הוזכרה החלטת בג"ץ מיום א' השבוע שמונעת עד ה-29 בינואר 2017 את הפעלתן של מכונות המזל על ידי הפיס. יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי אמרה כי "זו החלטה שמייצגת באופן כללי את התנהלות הממשלה: לא נערכת כראוי, דוחפת את הזכיינים לעליון ואז מתלוננת שלא נותנים לה למשול. אני זו שהעליתי את הצעת החוק החשובה לביטול המכונות, אבל גם רפורמה צריך לעשות בדרך שתמזער את הפגיעה במעורבים. המדינה לא נערכה כראוי ולא הסתכלה על התמונה השלמה ועל כל ההיבטים של ביטול המכונות. כמו שצריך היה לטפל מראש בזכיינים ולהיערך לפצות אותם, צריך להיערך גם לטיפול במכורים למכונות המזל ולהיערך לטיפול בעובדה שיום בהיר אחד סגרו להם את מקור ההתמכרות".

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, העיר לה כי "עושים פה מעשים היסטוריים ואנו שומעים פה בכיינות אופיינית לאופוזיציה. כך היה ברפורמות אחרות עם הבנקים בזק ועוד. עושים פה רפורמות שמתקנות עוול של שנים.  בסופו של יום, לא יהיו מכונות מזל ולא מרוצי סוסים גם את תצליחו לעכב את זה בתרגילים שונים זו העמדה הערכית והמקצועית של השר כחלון. זה המוצר הכי ממכר של הטוטו יש פה אינטרסים כלכליים שחלקם יושבים כעת סביב השולחן הזה. גם קזינו ובתי בושת מזרימים מיליונים אבל זה לא יקרה ואין טעם לשיח הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker