בשורה רעה לבזק: המתנה הגדולה תחכה למבקר המדינה

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר: הטיפול בביטול ההפרדה המבנית בבזק - יקודם בתיאום עם מבקר המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטלה הנדלר
סטלה הנדלר, מנכ"לית בזקצילום: ינאי יחיאל

לאור דרישותיו של מבקר המדינה הודיע היום (ג') מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בשם השר צחי הנגבי המופקד על הטיפול בבזק, כי קידום ביטול ההפרדה המבנית של החברה לא יימשך ללא תיאום עם משרד המבקר. עוד נמסר כי המבקר יפרסם בקרוב דו"ח בעניין.

בשבוע שעבר איים המבקר, יוסף שפירא, כי הוא מתכוון להביע את עמדתו בפומבי בטרם פרסום הדו"ח באם לא יוקפא המהלך. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), אמרה הערב בתגובה: "אני מברכת על החזרה לשפיות רגע לפני שנעשתה פה טעות ודהירה פזיזה לנקודת אל חזור".

מבקר המדינה, יוסף שפירא
מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי

מבחינת בזק, הודעת המבקר היא בשורה רעה - בזק ציפתה לנצל את ביטול ההפרדה התאגידית בחברה לטובת זיכוי מס כבר בשנה הנוכחית. כעת השימוע לעניין ההפרדה המבנית יידחה בכ-4-3 חודשים, עד שיפורסם דו"ח המבקר לעניין הרגולציה המקילה כלפי החברה. גם הליך השימוע עצמו יכול להתארך שבועות ואף חודשים. מניית בזק סיימה את יום המסחר בירידה של 2.4%, וזאת לאחר ירידה דומה גם ביום המסחר הקודם.

נזכיר כי לא רק מבקר המדינה הביע הסתייגות מביטול ההפרדה המבנית, בדיון אתמול בכנסת נשמעה ביקורת גם מצד משרד האוצר, הממונה על ההגבלים העסקיים, משרד המשפטים וכמובן מצדם של חברי כנסת שונים מהאופוזיציה.

דחיית ההחלטה אף עשוייה להוכיח כי ממילא בזק ממשיכה בפרישת רשת הסיבים שלה, ולכן החברה אינה זקוקה לתמריצים רגולטוריים מיוחדים.

בדיון הסוער שהתקיים אתמול בוועדת הכלכלה אמר פילבר כי "ביוני האחרון, על דעת כל הנהלת המשרד הוחלט כי הגיעה השעה לדון על ביטול ההפרדה המבנית. זו פרקטיקה ישנה שנוצרה לפני 20 שנים כשבזק היתה מונופול". לדבריו, הסרת ההפרדה התאגידית בבזק תעשה בתמורה להתחייבות החברה לפרוש סיבים אופטיים ברחבי המדינה. "שידורי אולימפיידת טוקיו 2020 ישודרו באיכות 8K, והרשת בישראל לא תוכל לעמוד בזה", ציין פילבר.

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, הבהירה בדיון כי מבחינתה ההפרדה התאגידית אינה לב העניין ומה שחשוב זו רמת התחרות בשוק. הלפרין לא חסכה ביקורת מבזק, לדבריה "רשות ההגבלים העסקיים מוטרדת מהתפתחות הרפורמה בשוק הסיטוני, שאמורה לשאת בכפיה עבור הצרכן את מה שקרה בשוק הסלולר גם בתקשורת הביתית.

הממונה על הרשות להגבלים עסקיים מיכל הלפרין
מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר 
ראש אגף התקציבים באוצר אמיר לוי
הממונה על הרשות להגבלים עסקיים מיכל הלפרין מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר ראש אגף התקציבים באוצר אמיר לויצילום: אמיל סלמן

"אנחנו תולים הרבה תקוות ברפורמה שיש לה שלושה נדבכים: הראשון החל בפעולה ב-2015 ועוסק בתשתיות אינטרנט. עברו הרבה לקוחות במסגרת החלק הזה של הרפורמה אבל אנחנו מזהים האטה והיחלשות ברפורמה הזו. ברבעון השני של 2016 עברו במסגרת הרפורמה 100 אלף לקוחות וכעת אנחנו בקצב של 20 אלף לקוחות ברבעון. זה מאוד מדאיג אותנו. בנוסף, חלקים ב' ו-ג' של הרפורמה שעוסקים בסיטונאות בטלפוניה הקווית לא החלו ולמעשה נתקעו בגלל קשיים שלהבנתנו בזק מערימה בדרך והצרכן מפסיד מכך". הלפרין סיכמה את דבריה בקביעה כי "ההתפתחות בשוק אינה מצדיקה את ביטול ההפרדה המבנית בבזק".

אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר, התנגד אף הוא ליוזמה, ואמר כי "הסוגיה לגבי ההפרדה המבנית היא לא אם עושים אלא מתי עושים ואיך עושים. לגבי שאלת המתי: האם התחרות בתחום התקשורת הנייחת היא מספיקה ותשובתנו היא חד משמעית שלא. כשמסתכלים על אינדקטורים כספיים, בזק בתחום הנייח נמצאת ב- 60-65% שיעור EBITDA מול 20-25% בסלולר. זה מראה איפה מתקיים שוק תחרותי ואיפה לא. זה מצב לא מאוזן. בשלושת הרבעונים הראשונים של 2016 בזק גרפה 83% מהרווח הנקי, זה מצב לא מאוזן. יש רגעים מסוימים בכלכלה שאנחנו מסתכלים לאחור ומבינים שנעשתה טעות מאוד גדולה ולוקח שנים לתקן. זו החלטה מהסוג הזה".

בדיון דיברה גם נציגת משרד המשפטים, והבהירה כי הוצאת המכתב של פילבר (שמקדם את ביטול ההפרדה המבנית) לא נעשה בתיאום עם משרד המשפטים. "הופתענו מהמכתב הזה שיצא לפני שימוע והליך מסודר ועל פי דין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום