המבקר בודק את הקשר בין ישראל ביתנו לעמותה לשיתוף פעולה תרבותי בין ישראל לאזרבייג'ן

הבדיקה החלה כתשעה חודשים לאחר פנייה בנושא של ח"כ זהבה גלאון ■ לב ספיווק, ממייסדי העמותה: "אין שום קשר בין אזיז לישראל ביתנו"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמןצילום: אי־פי

מבקר המדינה, יוסף שפירא, התחיל בבדיקה בדבר הקשר שבין מפלגת ישראל ביתנו לעמותת אזיז — עמותה לשיתוף פעולה תרבותי־אומנתי בין ישראל לאזרבייג'ן. הבדיקה החלה כתשעה חודשים לאחר פנייה בנושא של חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ).

בפנייה של גלאון, שנחשפה בעבר ב–TheMarker, נטען כי העמותה, שהוקמה ב–2010 וממומנת לפחות בחלקה על ידי הממשלה האזרית, תומכת במפלגה על ידי עריכת אירועים וכנסים וחשיפה תקשורתית ברשתות החברתיות, ויש בכך משום תרומה אסורה ועבירה על חוק מימון מפלגות. לפי הפנייה של גלאון, בפוסט שפורסם בפייסבוק של העמותה בשפה האזרית (והוסר לאחר פנייתה), הדגישה העמותה בעצמה כי הרוב המכריע של הנהלת העמותה מורכב מחברי המרכז של מפלגת ישראל ביתנו.

בין מייסדי העמותה ניתן למצוא את חבר הכנסת לשעבר מטעם ישראל ביתנו, יוסף שגל, שהיה גם יו"ר העמותה עד שמונה לשגריר ישראל בבלרוס, במינוי פוליטי על ידי שר החוץ דאז ויו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, תפקיד שבו הוא מכהן עד היום. העמותה רשומה ברחוב השופטים בתל אביב, בכתובת על שם שגל.

לב ספיווק, פעיל של המפלגה, גם נמנה על מייסדיה ומכהן כיום כיו"ר העמותה. אלכס מילר, ח"כ לשעבר במפלגה, היה בעבר יו"ר העמותה. לטענת מילר, אין קשר בין העמותה לישראל ביתנו, וכבר אין לו קשר לעמותה.

שלשום פנה TheMarker למבקר בשאלה מה עשה בנוגע לחומרים שגלאון וצוותה אספו והעבירו לו, ומדוע לא נכללו בדו"ח על מימון הבחירות של המפלגות שפורסם באוקטובר. למחרת שלח המבקר מכתב לעורכת דינה של גלאון, דפנה הולץ־לכנר, ובו כתב שלנוכח המשאבים המוגבלים במשרד המבקר ולוחות זמנים שהיה עליו לעמוד בהם, לא היה ביכולתו לבדוק את הפנייה כשהתקבלה.

ממשרד המבקר נמסר: "כבר בעת שהוגשה התלונה נמסר כי נוכל לבחון אותה רק לאחר שיוגש — לפי הוראות החוק — דו"ח מבקר המדינה על מימון הבחירות לכנסת. בהתאם לכך, במכתב שנשלח לח"כ גלאון נכתב בין כי פנייתה לפתוח בחקירה נגד מפלגת ישראל ביתנו נבחנה לעומק, ובעקבותיה אנו בודקים את הנושא".

מספיווק נמסר בתגובה: "טענותיה של גלאון הן שטות אחת גדולה. אני מציע לה לבדוק את המקור של הנתונים שהיא מקבלת. אין שום קשר בין אזיז לישראל ביתנו. הייתי חבר בישראל ביתנו חודשיים ב–2016. פגשתי את ליברמן לראשונה אחרי הבחירות האחרונות, באגודת הידידות הבין־פרלמנטרית ישראל־אזרבייג'ן, שבראשה הוא עמד אז".

מישראל ביתנו לא התקבלה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker