צבי זרחיה

"אנו רואים הקטנה בהיקפי המשכנתאות בחודשים האחרונים בין היתר על רקע העלאת מחירי המשכנתאות. העובדה שרואים ירידה אולי מצביעה על התחלה של צינון בשוק המשכנתאות, אבל עדיין זה לא מתגלגל למחירי הדירות" - כך אמרה הבוקר (ב') נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, בוועדת הכספים.  

פלוג הוסיפה כי "בשנה האחרונה מחירי הדירות המשיכו לעלות והבעייה הזו המשיכה ללוות אותנו. אמנם היקפי המשכנתאות ירדו, אבל עדיין לא רואים כאן תפנית", וציינה כי "הפעלנו צעדים בשוק הדיור כדי למנוע מינוף יתר וסיכון יתר במשכנתאות".

פלוג אף קראה לממשלה לקדם את הקמתה של "ועדה ליציבות פיננסית" שתהווה "ועדת על של הרגולטורים". הצעת החוק להקמת ועדה ליציבות פיננסית אושרה באחרונה בוועדת השרים לענייני חקיקה, והועברה למשרד המשפטים להשלמת ניסוחים אחרונים. בקרוב צפויה הבקשה להיות מוגשת להצבעה בקריאה הראשונה במליאה.

על פי ההצעה, בראש הוועדה תעמוד הנגידה, ויהיו חברים בה, בין היתר, המפקחת על הבנקים, יו"ר רשות שוק ההון, יו"ר הרשות לניירות ערך, הממונה על מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל, מנכ"ל האוצר, החשבת הכללית באוצר ועוד. מטרת המהלך היא הבטחתו של מעקב משותף של כל הרגולטורים אחר המערכת הפיננסית.

לפי סיכום שהושג בשנה שעברה בין שר האוצר, משה כחלון, לבין הנגידה - לנגידה יהיה קול כפול במקרה של תיקו בהצבעות בוועדה, שאמורה להתכנס לפחות ארבע פעמים בשנה. ההצעה אך קובעת כי כל אחד מחברי הוועדה יהיה רשאי לדרוש את כינוסה המיוחד בהתאם לשיקול דעתו.

בעניין המצב המאקרו כלכלי אמרה הנגידה כי המשק הישראלי צומח בקצב נאה, שהינו אף גבוה מזה שבמדינות המפותחות, וכי הצמיחה העולמית, בדיעבד, היתה איטית מהציפיות. בישראל הצמיחה בפועל ב-2016 עמדה על 3.8%, ועקפה תחזיות קודמות. מדובר בצמיחה גבוהה, הדומה לזו שבמדינות המתפתחות, אלא שבישראל גם האוכלוסיה גדלה מהר יותר, כך שמבחינת צמיחה לנפש ישראל ממוקמת בין המדינות המתפתחות למפותחות.

כלכלת ישראל מפתחת יחד עם הכלכלה הגלובלית והערוץ העיקרי שבו הפעילות העולמית משפיעה עלינו הוא הסחר העולמי. בשנתיים האחרונות, הביצועים של היצוא הישראלי נחותים מהגידול בסחר העולמי, שהוא כשלעצמו גדל. היצוא הישראלי של מוצרים אכן גדל פחות מאשר הסחר העולמי בסחורות. לעומת זאת, בתחום השירותים ביצועי היצוא טובים יותר מאלו של הסחר העולמי, כאשר בתחום זה התוצאות קשורות גם לשאלות של פריון, שער חליפין ועוד.

יו"ר ועדת הכספים, משה גפניצילום: אמיל סלמן

בנוגע למצב שוק העבודה אמרה פלוג כי "שיעור ההשתתפות גדל לאורך זמן. אוכלוסיות נכנסות לשוק העבודה והמשק מצליח לייצר מספיק משרות, כך ששיעור האבטלה ירד לפחות מ-4% מכוח העבודה האזרחי, וזה הישג משמעותי. כמו כן, קיים גידול מתמשך בהצטרפות לשוק העבודה, ושיעור ההשתתפות מגיע לכ-80%".

עוד אמרה פלוג כי "המצב המאקרו הכלכלי הוא יחסית טוב. בשנים האחרונות גם השכר עולה בקצב נאה, כאשר השכר הממוצע במגזר העסקי עלה בשנה האחרונה ב-3.5% במונחים ריאליים, אם כי במגזר הציבורי שיעור העלייה היה נמוך. גם השכר הממוצע עולה לאורך זמן ובחלק ממשלחי היד אנו אפילו רואים מחסור בעובדים".

פלוג אף ציינה כי "הצמיחה תישען בעתיד פחות על צריכה פרטית ויותר על התאוששות היצוא - שזו צמיחה מאוזנת ובריאה יותר".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי בעיית מחירי הדירות נותרה קשה. לדבריו, גם אם נעשים יותר ניסיונות לייצב את המחירים לעומת מה שנעשה בעבר - אנו לא רואים אופטימיות. יש הרבה בעיות נוספות בתחום שעדיין אין להן פתרון, והן מהוות כתם על החברה הישראלית. כך למשל - חברות הביטוח נוטות שלא לבטח נכי צה"ל ונכים בכלל, ולכן הם לא מקבלים משכנתאות מהבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker