"יש לפרסם את דו"ח הבדיקה בעניין ציון קינן"

כך קראה היום ח"כ גלאון לנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, ולמפקחת על הבנקים, חדוה בר ■ פלוג: "בזמן הלא רחוק נשלים את הבדיקה וניידע את הציבור"

צבי זרחיה
מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן
מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינןצילום: מוטי מילרוד
צבי זרחיה

"אסור לבנק ישראל למסמס את הבדיקה על הטרדה מינית לכאורה של מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ציון קינן. לא יתכן שמיליוני שקלים מכספי הציבור יממנו הסכם שתיקה וטיוח של תלונה על תקיפה מינית נגד קינן". כך אמרה היום יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, בפנייה לנגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, והמפקחת על הבנקים, חדוה בר.

גלאון פנתה אל בנק ישראל בבקשה לפרסם את ממצאי הבדיקה בעניין מנכ״ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן. "הפרשה, במסגרתה סייעה הנהלת הבנק לטייח תלונה על הטרדה מינית כנגד קינן, ואף שולמו למתלוננת כנגדו דמי שתיקה בסך 6 מיליון שקל מכספי הבנק, מטילה ספק רב בכשירות של מנהלי בנק הפועלים לשמש בתפקידם ולנהל כספי ציבור בהיקפים אדירים. בנק הפועלים הוא חברה ציבורית ש-80% ממניותיה מוחזקות בידי הציבור, ושמנהלת פיקדונות ציבור בשווי 330 מיליארד שקל. לא יתכן שמיליוני שקלים מכספי הציבור הישראלי יממנו הסכם שתיקה וטיוח של תלונה על תקיפה מינית נגד מנכ״ל בנק הפועלים, ואיש לא ייתן על כך את הדין. היות שהאינטרס הציבורי בפרשה גדול במיוחד, אני קוראת לכן לפרסם לאלתר את דו"ח ממצאי הבדיקה בעניין קינן".

גלאון הוסיפה כי "באופן עקבי, בנק ישראל ממסמס בדיקות בעלות עניין ציבורי רב ולא מפרסם את מסקנותיהן לעיון הציבור. כך היה למשל בפרשת העלמות המס בבנק לאומי וכן בפרשת הענקת האשראי הבלתי מוגבל לקבוצת אי.די.בי. התנהלות זו, המנוגדת לעקרון השקיפות, פוגעת באופן עמוק באמון שהציבור רוחש לבנק ישראל".

בר הגיבה לכך בדיון שהתקיים בוועדת הכספים ב-14 בנובמבר 2016: "אנחנו עורכים בדיקה בנושא, ובשלב הזה אין לי מה להוסיף. ברור שהנושא של ההתנהלות ההולמת של הבנק בכל ההיבטים, ממשל תאגידי ותהליכים נוספים, נבחנת על ידנו, ואנחנו נותנים לזה חשיבות גדולה. ברגע שנסיים נדע איפה הדברים עומדים. חשוב שנבסס את האמירות שלנו על העובדות".

גם פלוג התייחסה לעניין, כאשר אמרה במוצ"ש לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות" כי "אנו בודקים את הנושאים של הממשל התאגידי ואת אופן הטיפול של הבנק ומניחה שבזמן הלא רחוק נשלים את הבדיקה וניידע את הציבור".

זהבה גלאון
ח"כ זהבה גלאוןצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker