אסור לממן את חגיגות ה-70 למדינה מכספי תרומות - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אסור לממן את חגיגות ה-70 למדינה מכספי תרומות

במקום לעסוק בניהול המדינה והמשרדים שעליהם הוא מופקד, צפוי נתניהו לחזר על הפתחים של אילי הון ולקושש מיליונים למימון חגיגות העצמאות של ישראל שומרי הסף, שאמורים להתריע מפני ההשחתה האפשרית שטמונה במהלך, נעלמו וההצעה תידון היום בממשלה

7תגובות
בנימין נתניהו
אוליבייה פיטוסי

הצעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שתידון היום (א') בממשלה, לאפשר לו לגייס עשרות מיליוני שקלים ויותר כתרומות למימון חגיגות ה-70 למדינה, היא פסולה, בעייתית ועלולה לגרום להשחתה. עיתוי קבלת ההחלטה - כשראש הממשלה עתיד להיות מוזמן לחקירה משטרתית בחשד לכאורה לקבלת טובות הנאה מאנשי עסקים - בעייתי אף הוא.

משמעות ההצעה היא שכשמטוסו החדש של ראש הממשלה יהיה כשיר (לאחר שבשבוע שעבר הוקצה לרכישתו כ-183 מיליון שקל כמחצית מעלות הרכישה), יטוס נתניהו ברחבי העולם (מה שיגרור עלויות נוספות), וינסה לקושש מיליוני דולרים מנדבנים יהודים ואחרים.

ראש ממשלת ישראל יחזר אחר הפתחים של אילי ההון במקום לעסוק בהדיפת הפגיעה הבינלאומית בישראל, באיום הגרעין האיראני ובטיפול בשלושת משרדיו: ראש הממשלה, חוץ ותקשורת.

ההצעה של נתניהו, שהוגשה יחד עם שרת התרבות מירי רגב, מעוררת שורה של בעיות:

חגיגות שישים למדינת ישראל
SEBASTIAN SCHEINER / AP

1. המדינה היא זאת שצריכה לשלם

חגיגות ה-70 למדינת ישראל, שייערכו ב-2018, צריכות להיות ממומנות על ידי המדינה, ולא באמצעות תרומות. אם מגייסים תרומות לחגיגות למה שלא נשלח את ראש הממשלה לגייס כספים גם למיגור העוני, לקניית צוללות או לסלילת כבישים?

תזכורת לנתניהו: ב–1998, בעת שכיהן כראש הממשלה, מימנה המדינה את עלות חגיגות ה-50 למדינה בכ–120 מיליון שקל. אז הוסבר לציבור שחלק מהעלויות יכוסה מהכנסות עצמיות הצפויות מקיום החגיגות, בעיקר ממכירת כרטיסים לאירועים וממתן חסויות. ב–2008 הקדישה המדינה לחגיגות ה–60 כ–100 מיליון שקל.

נתניהו הציע לצאת למסע ההתרמה בעקבות סירובו של שר האוצר, משה כחלון, להקצות כספים ראשוניים לתחילת ארגון החגיגות. בתקציב מדינה של כ–376.7 מיליארד שקל ל–2018 יכול ראש הממשלה למצוא סכום של כ–100 מיליון שקל, או לכל היותר לקצץ את העלות מתקציב מעון חדש ומשרד חדש לראש הממשלה, המוערך ב–650 מיליון שקל. לחלופין הוא יכול להורות לאוצר לקצץ את הסכום החסר מ–304 מיליוני השקלים שחולקו לפני שבועיים בוועדת הכספים לפי המלצותיהם של שמונה ח"כים מהקואליציה: משה גפני, דוד ביטן, אורן חזן, נאוה בוקר, יואב קיש, מיקי זוהר, דודי אמסלם ובצלאל סמוטריץ.

2. היווצרות זיקה בין התורמים למדינה

גיוס תרומות על ידי פוליטיקאים, ובהם ראש הממשלה, הוא בעייתי. במתן תרומה, במיוחד בהיקף גדול של מיליוני דולרים (עבור סכומים פחותים לא כדאי להטיס את המטוס עם המיטה), נוצרת זיקה בין התורם לנתרם. במקרה המדובר, התורמים אומנם יצהירו כי תרומתם ניתנה בשל "הזדהות עם מדינת ישראל", אך קיים חשש כי תורמים בארץ ובחו"ל שיש להם אינטרסים כלכליים במשק, יתרמו כספים מתוך ציפייה לתמורה כלשהי מהמתרים — בבחינת "שלח לחמך".

כיום התרומות למפלגות מוגבלות ל–2,300 שקל מיחיד בשנת בחירות ולכמחצית מכך בשנה רגילה. למתמודדים על ראשות מפלגה גדולה המנהיגה פריימריז, התרומה המקסימלית מיחיד היא 46 אלף שקל, ולמתמודד על מקום ברשימה 11.5 אלף שקל.

לחגיגות ה–70 יזרמו מאות אלפי, ואפילו מיליוני, דולרים בלא הגבלה. ומה יקרה לאחר מכן, כשאותו איל הון זר או מקומי יתמודד על קבלת זיכיון מהמדינה או ירצה הקלה רגולטורית כלשהי?

זאת ועוד, כיום רק יחידים יכולים להרים תרומות למפלגות, ולמתמודדים על ראשות מפלגה או על מקום ברשימה לכנסת. קיים חשש שתרומה מאיל הון דרך חברה מסחרית שבבעלותו תיצור בעיה, כשאחר כך אותם חברות ובעלי הון ירמזו כי הם מחכים לתמורה.

מעבר לכך, נשאלת השאלה מי יפקח על מסע התרומות הזה? האם ראש הממשלה יחשוף את כל מה שיתרחש באותן פגישות עם התורמים? האם יגידו לציבור שכאשר שלפו התורמים את הצ'ק הם ביקשו עוד דברים? כמה כסף יתרום כל אחד? מי ינהל את קופת ההתרמות? האם גם לאחר שהכסף יגיע ייאסר על ראש הממשלה ועל נציגי הממשלה ומשרדיה להיפגש או לטפל בפניות של התורמים?

3. חקירתו שלראש הממשלה

אי־אפשר להתעלם משטף הידיעות על חקירה של ראש הממשלה שצפויה להיפתח בקרוב, בטענה לכאורה לקבלת טובות הנאה בהיקפים גדולים מאנשי עסקים בארץ ובחו"ל. לשכת ראש הממשלה הגיבה לחקירה החדשה וקבעה: "לא יהיה כלום כי אין כלום".

אמנם מדובר רק בראשיתה של חקירה, ונתניהו זכאי כל עוד בית המשפט לא קבע אחרת. ואולם דווקא עכשיו שומרי הסף היו צריכים להקים חומה גבוהה בין ההון לשלטון ובין נתניהו לבין תורמים פוטנציאליים מישראל ומהעולם.

בהתייחסו לאישור מתווה הגז אמר נתניהו ב–2015: "כשאני רוצה משהו, אני משיג אותו". בהקשר הזה, חבל שכל אלה שאמורים להגן על האינטרס הציבורי — היועץ המשפטי לממשלה, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה והייעוץ המשפטי של משרד התרבות - לא מנעו את הגשת ההצעה הבעייתית לגיוס תרומות על ידי ראש הממשלה.

4. נוסח עמום של הוועדה המסדירה

בהצעת ההחלטה לממשלה מוצע להקים במשרד התרבות "ועדה שתאפשר את גיוסן וקבלתן של תרומות לאירועי ה–70 למדינה, כשבחינת התרומות תיעשה בהתאם לנוהל שמסדיר את ההליך לאישור וקבלת תרומות, בשים לב לעקרונות של מינהל תקין, שמירה על טוהר המידות ואמון בשירות הציבורי והיעדר ניגוד עניינים".

בהמשך נקבע כי "ככל שיידרשו בעתיד שינויים, משרד התרבות יוכל לבצעם בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה, ובלבד שלא תהיה בהם סטייה משמעותית מעקרונותיו". הנוסח הוא מעורפל ומפולפל, שעלול לגרום לקשיים בשקיפות לציבור. בנוסף, קיים חשש להיעדר פיקוח ציבורי על התרומות.

אילן אסייג

5. לא צריך מינהלת

רגב מציעה להקים "מינהלת מקצועית לציון חגיגות ה-70 למדינה, שתפעל לפי העקרונות שתקבע ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים בראשותה של רגב, תיישם את החלטותיה ותדווח לוועדה. הסיכומים הנדרשים לצורך קיום האירועים יגויסו מהתרומות. לצורך הקמת המינהל והתנעת האירועים יקצה משרד התרבות 5 מיליון שקל מתקציבו כמימון ביניים, שיוחזר למשרד מכספי התרומות".

עוד מוצע כי "למינהלת תוקם ועדה ציבורית מייעצת שתשמש כגוף מייעץ למינהל. הרכב הוועדה ייקבע על ידי מנכ"ל משרד התרבות והספורט תוך מתן ייצוג הולם לגופים ממשלתיים וציבוריים, למגזרי האוכלוסייה השונים, לאנשי ציבור ולגורמים רלוונטיים נוספים", נכתב.

יש לבטל את ההצעה להקים מינהלת ולהטיל על מרכז ההסברה תחת משרד התרבות ובפיקוח של משרד האוצר לנהל את החגיגות: במשרדי ראש הממשלה והתרבות לא למדו מדו"ח מבקר המדינה מ–1999, שהצביע על ליקויים חמורים בתפקוד העמותה לאירועי שנות ה–50 והצביע על אי־סדרים בנוהלי העבודה ועל מינהל לא תקין ומינהל כספי לא תקין, שגרמו לתשלומי יתר למפיקים ובזבוז כספי ציבור. בנוסף, כדאי שהממשלה תיתן את הדעת לכך שבחגיגות ה–50 היתה חריגה מהתקציב המקורי. כמו כן, קיים חשש שבוועדה הציבורית, במינהלת החגיגות ובגופים אחרים שישתתפו בארגון החגיגות יוצנחו מינויים פוליטיים.

ועוד משהו: החגיגות ייערכו ב-2018, ואם לא יחול שינוי - הבחירות לכנסת ייערכו ב-2019. עם כל הכבוד לחגיגות ולחוגגים, מי ערב לכך שהחגיגות לא יהפכו לתעמולת בחירות?

ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#