מסתמן: קצבת הנכים תגדל בהתאם למבחן הכנסה; העלות: 2 מיליארד שקל בשנה

לפני שלושה שבועות אישרה הכנסת בקריאה טרומית - בניגוד לעמדת הממשלה - הצעת חוק שהגיש ח"כ אילן גילאון ולפיה קצבת הנכים תושווה לשכר המינימום ■ כעת יוזם יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, הצעה דומה: "נגדיל את קצבת הנכים בהדרגה - רק למי נזקק לכך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען העלאת קצבת הנכים

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), יוזם מהלך להגדלת קצבת הנכים לנזקקים בהתאם למבחני הכנסה, באמצעות הצעת חוק שתגיש הממשלה. ביטן אמר ל-TheMarker כי הגדלת קצבאות הנכים תיפרס עד לסוף הקדנציה, כלומר על פני כשלוש שנים. ביטן מציע כי הפעימה הראשונה בהגדלת קצבת הנכים תבוצע כבר בשנת התקציב 2017. לדבריו, העלות התקציבית לכך היא כ-2 מיליארד שקל בשנה בהבשלה מלאה.

לדברי ביטן, הקצבה המוגדלת תשולם רק למי שמצבו הכלכלי אכן קשה, ולפי מבחן הכנסה. הוא שוקל להעניק לזכאים נזקקים קצבת נכות הגבוהה משכר המינימום. "אני הולך לפעול מול הממשלה במטרה לקדם הצעת חוק ממשלתית בעניין. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תומך בהגדלה הדרגתית של קצבאות הנכים לנזקקים שתיפרס עד לסוף הקדנציה", הוסיף.

דוד ביטן. "תומכים במאבק הנכים"צילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריו, "אנו תומכים במאבק של הנכים והגיע הזמן שנשפר את מצבם של הנזקקים ביוזמה ממשלתית ולא בהצעת חוק פרטית. הכוונה היא להגדיל את קצבת הנכים רק למי נזקק לכך, ולא למשל לנכה מתאונת דרכים שמקבל גם קצבה גבוהה מהביטוח הלאומי". ביטן הדגיש כי עדיין לא שוחח על כך עם שר האוצר, משה כחלון, אך בקואליציה מעריכים כי מאחר שמדובר בהגדלה שתיפרס על פני כמה שנות תקציב, יהיה אפשר לגייס את המקורות התקציביים לכך.

גילאון: "הממשלה נאלצה להתמודד"

יוזמתו של ביטן באה שלושה שבועות לאחר שהכנסת אישרה בקריאה טרומית, ובניגוד לעמדת הקואליציה והממשלה, את הצעת החוק שהגיש יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, להשוות את קצבות הנכים לשכר המינימום. בעד ההצעה הצביעו 42 תומכים מול 39 מתנגדים. הצעת החוק הועברה לוועדת הכנסת, שעתידה להכריע בשבוע הבא לאיזו ועדה להעביר אותה. בקואליציה לא מעוניינים לאפשר את קידומה.

על פי הצעת גילאון, קצבת הנכות המשולמת על ידי הביטוח הלאומי לכל מי שהוקצבו לו אחוזי נכות, בסך כ-2,400 שקל, תוכפל ותושווה לשכר המינימום המקובל במשק, כ-5,000 שקל.

אילן גילאון. "דנים אדם עם מוגבלות לעוני"צילום: אוליבייה פיטוסי

גילאון התייחס לעמדת ביטן ואמר כי ״משמח לראות שאחרי מאבק ארוך גם בקואליציה מבינים את החשיבות והדחיפות שבהעלאת קצבאות הנכים לשכר מינימום. מה שקרה בכנסת לפני כחודש, כשהצעת החוק שלי עברה חרף התנגדות הממשלה, אילץ את הממשלה להתמודד באופן חסר תקדים עם המצב הבלתי־נסבל שבו אנשים עם מוגבלויות חיים מקצבה המונעת מהם קיום בכבוד. כל שנותר הוא לתבוע מחברי הכנסת מהליכוד ובכלל שלא להסתפק במלים טובות ובהצהרות חיוביות, אלא לתמוך בהצבעה כשתגיע לקריאה ראשונה, ואחרי כן לקריאות שנייה ושלישית״.

לפני כשנה העלה גילאון את הצעת החוק לראשונה במושב הכנסת הנוכחי, וזו זכתה לתמיכה רחבה מצד ארגוני הנכים והציבור הרחב. ההצעה נפלה על חודו של קול, בשל התנגדות הממשלה. הדברים אף הגיעו לכדי עימות חריף בין גילאון לבין שרת המשפטים, איילת שקד, במליאת הכנסת.

גילאון נימק את ההצעה ואמר: ״הקצבה הזעומה הניתנת כיום דנה אדם עם מוגבלות לחיים בעוני. היא אמורה להספיק לקיום מינימלי, אך ברור לכל שאינה מספיקה כהוא זה לצרכיו של אדם עם מוגבלות, הנדרש לרכוש תרופות, לממן נסיעות בתחבורה ציבורית או במוניות ממקום למקום, לכלכל את ביתו, ולעתים גם להעסיק עובד סיעודי. זאת, בנוסף לשאיפה לקחת חלק פעיל בפעולות החיים, כולל תרבות ופנאי״.

גילאון הוסיף כי ״ההוצאות של האדם עם המוגבלות אינן פוחתות מהוצאות של אדם שאינו נחשב נכה לפי חוק הביטוח הלאומי. לפיכך, אין כל היגיון שהקצבה שיקבל אדם עם מוגבלות הזכאי לקצבת נכות מלאה בגין נכותו ואובדן כושר עבודתו תפחת ממה שנחשב לשכר מינימלי במשק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker