ועדת הכספים אישרה: נוהל מקוצר להעברות כספים למשרדי הממשלה

הנוהל יהיה בתוקף בשבוע הקרוב, עד לסוף שנת התקציב, ויאפשר אישור מהיר של בקשות תקציביות מצד משרדי הממשלה ■ שפיר: "משרד האוצר מונע מחברי הכנסת מידע על שינויים בתקציב, ובכך מזלזל בכנסת ובבית המשפט העליון"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ סתיו שפיר בדיון ועדת הכספים לצד יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ביולי
ח"כ סתיו שפיר בדיון ועדת הכספים לצד יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ביולי צילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת הכספים אישרה בצהריים (ה') נוהל מקוצר לאישור פניות תקציביות שמגיש משרד האוצר עבור משרדי הממשלה. במסגרת הנוהל החדש, שיהיה בתוקף בשבוע הקרוב, עד ה-29 בדצמבר, יגיעו נציגי המשרדים לישיבות הוועדה ויבהירו את דרישותיהם לחבריה.

כיום, מחויב משרד האוצר להגיש לוועדה את הבקשות התקציביות של המשרדים השונים באמצעות הצגתן בכתב - תהיך שאורך זמן. מאחר שמשרד האוצר מעדכן את מחשב התקציב ב-29 בדצמבר 2016 לגבי שנת התקציב הנוכחית, קיים חשש שבנוהל הקיים לא תספיק הוועדה לאשר עשרות פניות תקציביות מהמשרדים - פניות בהיקף של מיליארדי שקלים. על כן הוחלט שנציגי המשרדים ידונו ישירות עם חברי ועדת הכספים.

בעד הנוהל החדש הצביעו יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה), רועי פולקמן ורחל עזריה (כולנו), אברהם  נגוסה, יואב קיש, דוד ביטן (ליכוד), יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). הח"כים מהאופוזיציה שנמנעו מיקי לוי (יש עתיד), מיקי רוזנטל ואיתן ברושי (המחנה הציוני) - נמנעו. ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) התנגדה.

גפני הוסיף כי "כרגע יש עשרות העברות תקציביות לכל המשרדים. אם הולכים לפי הנוהל הקיים, חצי מהתקציב אנו חותכים, למשל העברת כספים לנכים. התייעצתי עם היועצת המשפטית של הוועדה, שאמרה שיש לקבוע נוהל מיוחד לאישור כל ההעברות הללו עד לסוף שנת התקציב, במיוחד אחרי שעיכבנו חלק מההעברות במשך תקופה ארוכה".

יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר, יצאה נגד הנוהל החדש: "השעיית הנוהל, ולו לכמה ימים, קובעת שהנוהל מתבטל. משרד האוצר חייב לעמוד בנוהל שהוא התחייב לו בפני הוועדה ובפני בית המשפט העליון. האוצר מתייחס אל הכנסת כאל מטרד". שפיר דרשה לזמן לישיבה את היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, אך גפני הודיע שהחלטת הוועדה תשוגר אל ינון, ואם לא יאשר אותה - יתקיים דיון בעניין ביום א'.

שפיר הוסיפה כי "משרד האוצר בנה לעצמו מונופול שלם, ומונע מהמשרדים האחרים להעביר לחברי הכנסת מידע על התקציב ושינוייו, בניגוד לעמדתו המוצהרת מול בית המשפט העליון בעתירה שהגשתי נגד שיטת הקומבינות בוועדה. משרד האוצר מזלזל בכנסת ובבית המשפט באופן בוטה". לדבריה, "נוהל שאפשר להשעות אותו מתי שנוח, הוא לא נוהל. חברי הכנסת לא יקבלו מידע מינימלי על שינויים של מיליארדים בתקציב המדינה, ושוב כל ההעברות התקציביות יחזרו למחשכים, ולדילים ולקומבינות".

ח"כ עזריה אמרה כי "הנוהל שנקבע אשתקד הוא מבורך, אבל יש לבחון אותו מחדש. כרגע הכי חשוב לדאוג שמשרדי הממשלה יוכלו לנהל את העבודה שלהם כמו שצריך, ולהעביר להם את הכסף עוד לפני סוף שנת התקציב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker