התקציב אושר בכנסת; שקט לנתניהו בגזרה הכלכלית עד 2019

במהלך הדיון קרא לעיתים רה"מ נתניהו ספר, ובהמשך עזב ללשכתו וערך צ'ט לייב עם גולשים ■ ח"כ מרב מיכאלי, מרכזת האופוזיציה: "במקום לשבת עכשיו במליאה ולהצביע על התקציב הגרוע שהוא מביא, רה"מ יושב בלשכתו ומדבר בפייסבוק עם הנתינות והנתינים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצבעה על תקציב 2016 במליאת הכנסת
הצבעה על תקציב 2016 במליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת תקציב המדינה לשנת 2017-18, ואת חוק ההסדרים במשק. בעד הצביעו 60 ח"כים ונגד 48.

גובה התקציב לשנת 2017 הוא 359.7 מיליארד שקל ולשנת 2018 376.7 מיליארד שקל. הגידול הריאלי בתקציב המדינה בין השנים 2016 ל- 2018 מסתכם ב-8.3%, כאשר הגידול הריאלי לשנת 2017 הוא 5.2% לעומת 2016. תקרת הגירעון בשנים 2018-2017 תהיה 2.9% מהתוצר. באוצר אמרו כי עקרונות התקציב מתבססים על חלוקה צודקת של המשאבים הלאומיים, טיפול במשבר הדיור, הפחתת יוקר המחיה, עידוד הצמיחה ושיפור הפריון.

אישור התקציב וחוק ההסדרים גורם בין היתר להפעלתו של המס על דירה שלישית ומעלה. המס יחול על מי שיש לו בעלות של 249% ומעלה על דירות. גובה המס 1% מערך הדירה עד  לתקרה של 18 אלף שקלים בשנה. עליו לדווח על כך לרשות המסים ולשלם את המס – מחציתו עד סוף יוני 2017 והמחצית השנייה עד סוף דצמבר 2017.

שר האוצר, משה כחלון אמר כי  "תקציב המדינה לשנים 2017-8 הוא תקציב חברתי ועיוור צבעים. הוא עוזר ומסייע לכל האוכלוסיות. התקציב הזה הוא של כל אזרחי המדינה, לא של ימין לא של שמאל ולא של מרכז ולא של קואליציה ושל אופוזיציה. זה תקציב חברתי אחראי ומאוזן שמיטיב עם הציבור בישראל".

משה כחלון בכנסת
משה כחלון בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "ממשלת ישראל העבירה הלילה תקציב ללא בשורה לאזרחים. תקציב שמסמן את תחילתה של שנה קשה למשפחה העובדת, לצעירים, לקשישים, למי שהגורל התאכזר לו ולכל מי שלא מאיים וסוחט".

אישור התקציב מקנה לראש הממשלה בנימין נתניהו "שקט תעשייתי" בכך שלא ניתן להפיל את הממשלה על רקע אי אישור התקציב השנתי. לנוכח אישור התקציב - הממשלה הנוכחית יכולה לפעול עד מרץ 2019, גם אם הכנסת לא תאשר את תקציב המדינה לשנת 2019. כלומר, אם לא יתרחש משבר פוליטי - אישור התקציב מבטיח את הישרדות הממשלה לפחות עד מרץ 2019.

בשעות המאוחרות של הלילה והמוקדמות של הבוקר עסקו הח"כים במאות הצבעות להסרת ההסתייגויות של ח"כי האופוזיציה ולאישור הצעת החוק הממשלתית.

במהלך הדיון קרא לעיתים רה"מ בנימין נתניהו ספר, אחר כך עזב את המליאה , ירד ללשכתו וערך צ'ט לייב עם גולשים. הדבר עורר זעם באופוזיציה: ח״כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכזת האופוזיציה כתבה כי "כבר הבנו הבוקר שבוחן המציאות של נתניהו לקוי. במקום לשבת עכשיו במליאה ולהצביע על התקציב הגרוע שהוא מביא לאישור, הוא יושב בלשכתו ומדבר בפייסבוק עם הנתינות והנתינים. גם לנו במקומו היה קשה להסתכל לתקציב הגרוע הזה בעיניים".

חברת הכנסת מרב מיכאלי
ח"כ מרב מיכאליצילום: דודו בכר

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי "כשנתניהו יוצא באמצע הצבעה על התקציב לעשות צ'ט זה עוד שלב בתפיסתו העצמית כמלך ללא חוק ומחוקקים. גם בצ'ט הוא רואה רק את המצלמה - ולא את הציבור".

כחלון: לא היה דיל

מוקדם יותר דחה כחלון את ההערכות שהושמעו באחרונה על "דיל" לפיו מיסוי הדירה השלישית יאושר בתמורה לסגירת תאגיד השידור הציבורי ואמר כי "זוכרים את כל הכותרות שהיו על דילים? כמו שהתחייבתי - לא היה שום דיל. יש קבוצות כוח שהמאבק איתן מאוד קשה, אך יש קבוצה של 8 מיליון אזרחים שרוצה לשלם מחירים סבירים ולגמור את החודש".

כחלון הוסיף כי "בשנה שעברה עמדתי כאן והצגתי בפניכם את התקציב לשנים 2015-2016. היו רבים שפיקפקו ביכולתה של הממשלה להעביר תקציב נוסף. היום, שנה אחרי אני עומד כאן ואני גאה להציג לכם תקציב נוסף וכלכלה ישראלית חזקה, איתנה, יציבה וצומחת".

עוד אמר כי "בניגוד לכל התחזיות הפסימיות המשק ממשיך לרשום מדדי צמיחה יוצאי דופן בהשוואה לעולם המערבי. סוכנויות הדירוג המובילות בעולם מביעות אמון מלא בכלכלה הישראלית. אנחנו לא רושמים את הצמיחה רק על הנייר, היא משמשת בראש ובראשונה ולפני כל דבר אחר להגדלת ההוצאה הציבורית. רבים ביקרו אותי על המדיניות הזאת, אבל אנחנו נמשיך להגדיל עוד יותר את ההוצאה הציבורית של מדינת ישראל.

"הגדלת ההוצאה הציבורית משמעותה יותר בריאות, יותר תרופות ויותר טכנולוגיות רפואיות. הגדלת ההוצאה משמעה יותר סייעות בגנים, יותר כיתות בבתי הספר ופחות ילדים בכל כיתה. הגדלת ההוצאה הציבורית משמועתה יותר כבישים, מחלפים ויותר רכבות. הגדלת ההוצאה הציבורית משמעותה העמקת הטיפול ברווחה, יותר שוטרים ברחובות, יותר אחים ואחיות ויותר עובדים סוציאליים".

שר האוצר הוסיף כי "ועדת הרפורמות בראשות של ח"כ אלי כהן רק לפני שבוע רפורמה היסטורית בבנקים. רפורמה שאחרים רק דיברו עליה, אנחנו ביצענו. לא היה בישראל תחום יותר ריכוזי ופחות תחרותי מתחום זה. במשך יותר מדי שנים היה עדיף להיות בעל חוב גדול ועצום ללא יכולת החזר מאשר שכיר עם מסגרת. ועדת הכספים של הכנסת אישרה פה אחד ללא הבדל קואליציה ואופוזיציה את החוק להגבלת שכר הבכירים.

"התקציב שנאשר היום ימשיך בהגשמת החזון. חזון של צמיחה, צמצום הפערים החברתיים, הגדלת ההוצאה הציבורית, הפחתת מסים והמשך התנופה של כל משרדי הממשלה בדגש על המשרדים החברתיים".

בנוסף, השר הודיע שיציג ביום שני תוכנית סיוע לצפון, שתכלול בין היתר הקמת בית חולים שיקומי בבית החולים פוריה, חיזוק בית החולים זיו, והמכללה האקדמית צפת.

סגנית יו"ר הכנסת ח"כ נורית קורן (ליכוד) נעדרה מההצבעות בשל מחאה על כך שלא הוקמה ועדה פרלמנטרית שתדון בנושא חטיפת ילדי תימן והבלקן. לדבריה, הובטחה לה ועדה פרלמנטרית לעניין למשך שנה והדבר לא קרה. למעלה מ-5,000 משפחות פנו לשדולה לחקר האמת בפרשן תימן והבלקן בראשותה והוועדה צריכה לרכז את כל העדויות החדשות. דוברה נריה מעודה מסר כי היא לא תשתתף בהצבעות במליאה עד שלא תוקם הועדה. בהצבעות על התקציב היא לא היתה מקוזזת.

"נתניהו לא מכיר את ההתלבטות מול מדפי הסופר"

"נתניהו, ראיתי את הכותרת היום בעיתון ונמלאתי רחמים אליך. פינו אותך מהמעון ונאלצת לעבור לסוויטה. מרגיש יותר כאילו עברת לצוללת. אתה מנותק ואין אות חיים" - כך אמר אחר הצהריים יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) בדיון המסכם על הצעת תקציב המדינה וחוק ההסדרים.

הרצוג הוסיף כי "נתניהו קונה לעצמו מטוס במאות מיליוני שקלים, בית ראש ממשלה חדש ב-650 מיליון ש"ח ורוצה תרומות מהעולם לחגיגות. הפוך ביבי הפוך! למטוס ואחזקתו תתרים את חבריך המיליארדרים ואת החגיגות שלנו נממן בעצמנו בצניעות על פי יכולתנו. הקיסר רוצה פרוסה ושעשועים - העם זקוק לקיום בכבוד, תרופות וחינוך".

נתניהו לא נכח באולם בעת הנאום. הרצוג המשיך ואמר כי "אתה לא מכיר את הרעד ביד שפותחת בסוף החודש את המעטפות שמגיעות בדואר עם חשבונות החשמל, המים והארנונה. מתי בכלל שילמת מכיסך חשבונות כאלו? אגרת רישוי, ביטוח, טסט ודלק לאוטו? אתה מכיר את ההתלבטות מול מדפי הסופר, חיפוש המבצעים, מה לשים בעגלה ולעבור בשלום את הקופה? לבקש לחלק לשישה תשלומים? ביבי, אלה החיים של אזרחי ישראל ולפני שאתה עושה חיים תדאג לחיים עצמם! יש לך מושג לאיזה סכום זה מצטבר יחד עם המשכנתא ואיך מתחילים עם זה את החודש?

"מסתבר ששלשום בלילה אראלה עשתה סבב טלפונים לאנשי הליכוד ובישרה להם על הזכייה הגדולה. כולכם הפכתם למיליונרים, כולכם זכיתם בפיס. חבר הכנסת דוד ביטן זכה ב-47 מיליון שקלים, חברי הכנסת מיקי זוהר ודודי אמסלם זכו ב-40 מיליון שקל, חבר הכנסת יואב קיש ב-33 מיליון שקל, וחברי הכנסת נאוה בוקר ואורן חזן רק ב-10 מיליון שקל. לאורן חזן לפחות היתה חוכמה לבקש לפרוס את הפרס לשנתיים. חמישה מיליון ב-2017 וחמישה מיליון ב-2018".

הרצוג הוסיף כי "תקציב המדינה לשנים 2017-2018 הוא תקציב משעמם, ללא בשורה חדשה לעם ישראל, חוטא לחלוטין למטרה. תקציב ללא תקווה וללא פתרונות למצוקות הכלכליות היומיומיות של אזרחי ישראל.

"לא למשבר הדיור ממנו סובלים מאות אלפי זוגות צעירים, לא לחקלאים בהם הממשלה פוגעת ללא הרף, לא לעסקים הקטנים והבינוניים שלא מצליחים לשרוד ונסגרים זה אחר זה, לא לאימהות החד-הוריות שלא גומרות את החודש, לא לניצולי השואה שהולכים ונעלמים, לא לרשויות המקומיות שקורסות, לא לאף אחד אחר מלבד מי שקרוב לצלחת - מקורבי נתניהו ושות'".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "שנת 1999 נחרטה בזכרונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשנה טראומטית כי גרשו אותו לקיטון צנוע במלון שרתון פלזה, ולא היה לו קל לשכנע את המלון לאכסן את כל 700 המתנות. סיפרו לי שראש הממשלה נאלץ לישון על העוקם. איזה ימים קשים עברו עליו - הייתם חושבים שאדם כזה יגלה יותר רגישות למחוסרי דיור? צריך לשלוח את נתניהו הביתה ולא לשרתון פלזה. הוא דואג אך ורק למשפחות בעמונה. מדובר בחבורה של גנבים בחסות המדינה שגזלו אדמות של פלסטינים וציפצפו על כולנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker