כחלון נגד לפיד: "בחברים שלכם בבנקים לא העזתם לגעת"

"אחיי העבדים אמר לפיד? אז אח אחר טיפל בזה", אמר כחלון במליאת הכנסת למפלגת יש עתיד ■ "בכל מה שקשור לאוצר וניהול הכלכלה אתם גרים בבית של זכוכית, אז אני מציע להפסיק לזרוק אבנים" ■ לפיד: "שר האוצר רק דאג שלא יקצצו מהמשרדים של המפלגה שלו"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

שר האוצר משה כחלון (כולנו) יצא בהתקפה על קודמו יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ואמר במליאה כי "בחברים שלכם בבנקים לא העזתם לגעת - אנחנו עשינו רפורמה בבנקאות".

כחלון אמר בהתכוונו ללפיד :"כשהיית שר האוצר, קיצוץ רוחבי היה דבר הכרחי. על רקע זה עשית פלאט של 4% ב-2013 ושל 2% ב-2014. כשאתם עשיתם פלאט אמרתם שזה מציל את הכלכלה, כשאנחנו עושים פלאט של 1% זה מחריב את הכלכלה".

קרדיט: ערוץ הכנסת

כחלון  הקריא במליאה נקודות ממצע "יש עתיד" בבחירות והשווה אותן אל פעולותיו כשר האוצר. לדבריו, "לפיד אמר שגרעון זה אסון. הגרעון שלכם היה 3.4%. אתם יודעים כמה שלי? 2.15%. אני מציע קצת צניעות. לא רוצה להגיד שנכשלתם, אבל לא הלך לכם מי יודע מה. תטיילו קצת בעולם ואנחנו נמשיך לעבוד. בכל מה שקשור למשרד האוצר וניהול הכלכלה אתם גרים בבית של זכוכית, אז אני מציע להפסיק לזרוק אבנים. קצת צניעות. אתם יודעים להצמיח מנדטים אבל בכל מה שקשור לצמיחה כלכלית לא הצלחתם".

"אני משאיר לכם כאן את כל המצע שלכם מול הביצוע שלנו שתוכלו ללמוד. אני מקווה שמהיום תחשבו פעמיים לפני שאתם מדברים על ניהול כלכלת ישראל. איך יכולתם לקחת 40 מיליון שקל מטיפולי שיניים לילדים? אם היו חותכים לי את היד לא הייתי מצביע על דבר כזה".

"ב-18 החודשים שחלפו אנחנו עושים פעולות לטובת המשק. הגדלנו את ההוצאה הציבורית לאזרח - למרות הקיצוצים. הגדלנו תקציבים למשרדים חברתיים - למרות הקיצוצים. הגדלנו את סל הבריאות במספרים שמעולם לא ראו כאן - למרות הקיצוצים. הוספנו שכר לחיילים - למרות הקיצוצים", הוסיף כחלון.

עוד אמר כחלון כי "הכרזנו מלחמה בתופעה של עובדי קבלן והתחלנו מהלך אמיץ של קליטת עובדי קבלן כעובדי מדינה. אחיי העבדים אמר לפיד? אז אח אחר טיפל בזה".

יאיר לפיד ומשה כחלון
יאיר לפיד ומשה כחלוןצילום: מיכל פתאל ומרק ישראל סלם

"כל זאת עשינו ללא ניגוח פוליטי, ללא התססה, ללא ריבים. אתם טענתם: ניסינו וביבי לא נתן לנו, האח בנט ברח לנו, אבל מה עשיתם בפועל? כלום. אני רוצה מכם קצת הגינות. במקום לבוא ולהגיד בכנות 'נכשלנו ואנחנו תומכים בך', אתם מתחבאים. אתם גיבורים בלקשקש. כשמעמידים אתכם אל מול עובדות אתם משקשקים".

קודם לכן, תקף לפיד בישיבת סיעתו את הקיצוץ של 1.25% שאושר בממשלה.   

לפיד אמר כי "מה שקרה אתמול בישיבת הממשלה הוא חסר תקדים אפילו בממשלה הזו. שר החינוך הצביע בעד קיצוץ של 88 מיליון שקל מיליונים בתקציב החינוך, בכיתות, במשכורות מורים. למה? כדי להעביר כסף למתפקדים שלו. יש לו מפקד במפלגה. שר הבריאות הצביע בעד קיצוץ של 27 מיליון שקל בתקציב הבריאות, בתרופות, בחדרי מיון. למה? כדי להעביר כסף למפלגה שלו ולמצביעים שלו. שר הפנים הצביע בעד קיצוץ של 44 מיליון שקל ברשויות המקומיות, יעלה לנו בארנונה, במקלטים. למה? כדי להעביר כסף למגזר שלו. ראש הממשלה הצביע בעד קיצוץ של 32 מיליון שקל. מיליוני שקלים בביטחון פנים, במאבטחים בגני ילדים, בשוטרים, במג"בניקים, ועוד 27 מיליון שקל במשרד הרווחה, בעובדים סוציאליים, בקצבאות זיקנה וקצבאות נכים".

לפיד הוסיף כי "שר האוצר כרגיל לא התערב. הוא זז הצדה, רק דאג שלא יקצצו מהמשרדים של המפלגה שלו. ראש הממשלה הוא זה שהסביר לכולם שאין ברירה, צריך את הכסף לתחזוקה פוליטית. בסך הכל שני מיליארד שקל קוצצו מהתקציבים החברתיים, והועברו למי שקרוב לצלחת ויודע לסחוט ולהתארגן על תקציבים. ומה שהכי נורא? יש כסף. יש תקופות שאין כסף. אני מבין את זה. הייתי שר אוצר. אבל עכשיו יש כסף. זו אחת התקופות הנדירות שבהן הקופה הציבורית מלאה בכסף. אפשר היה לעשות פה דברים דרמטיים. לעזור לקשישים, לצעירים, לעסקים קטנים. רק שבמקום לאזרחים, הכסף הלך לכל המקורבים והסחטנים.

"הממשלה הזו שכחה את אזרחיה. הייתי אתמול בלילה בעפולה, מאות אנשים. אנשים טובים, ישראלים טובים שאכפת להם מהמדינה שלהם ולא מבינים למה שכחו אותם, למה שכחו את החינוך של הילדים שלהם, ואת הבריאות של ההורים שלהם. למה הממשלה שכחה שהם קיימים וכל מה שהיא זוכרת זה איך לסדר קומבינות פוליטיות?", אמר לפיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker