הממשלה קיימה עשרות דיונים על עמונה. וכמה על דו"ח העוני?

ב-160 מיליון שקל שהוקצו לפינוי עמונה ניתן היה לחתוך את מספר העניים ולחלץ אלפי נכים מעוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישה מחטטת בזבל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי הממשלה בראשותו קיימה עשרות דיונים בשנה האחרונה על 40 המשפחות שצפויות להתפנות מהאחז הלא חוקי עמונה. לפני שנתיים וחצי הוגש לממשלה הדו"ח המסכם של הוועדה למלחמה בעוני, שהוקמה בעקבות שיעורי העוני הגבוהים בישראל, שהם הגבוהים בעולם.

המלצות הדו"ח היו אמורות, לפי הוועדה, לצמצם את העוני בישראל ב-40% ולחלץ עשרות אלפי משפחות מעוני, אך הממשלה לא דנה בהן פעם אחת ברצינות. הדו"ח לא מיושם במלואו והממשלה התעלמה גם מהמלצות בסיסיות ללא עלות - כמו למשל הגדרת יעדים לצמצום העוני והקמת גוף ממשלתי שירכז את המאבק לצמצום העוני. לפי דו"ח העוני של הביטוח הלאומי, בעלות של פינוי עמונה היה ניתן לחלץ כ-4,000 נכים מעוני על ידי הגדלת קצבאת הנכות ובכך להוריד את שיעור העוני הכללי בישראל.

הגדלת קצבאות הילדים ב-2015, בלחץ הסיעות החרדיות, היתה ההשקעה הכי פחות יעילה בצמצום שיעור העוני בישראל במונחי עלות־תועלת - כך עולה מניתוח של הביטוח הלאומי המופיע בדו"ח העוני, שפורסם בשבוע שעבר. לפי הנתונים, דווקא הגדלה של קצבת הנכות תוכל להשפיע על צמצום העוני בעלות הנמוכה ביותר - על הממשלה להשקיע 78.5 מיליון שקל בתוספת לקצבאות הנכים כדי לצמצם את שיעור העוני בקרב משפחות ב-1%.

צעד כזה עשוי לחלץ כ-2,200 משפחות של נכים מעוני ולהשפיע על צמצום העוני בכלל האוכלוסייה. ב-7 בדצמבר אישרה הכנסת בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ אילן גילאון (מרצ) להעלאת קצבת הנכים, המסתכמת כיום בכ-2,400 שקל, ולהשוואתה לשכר המינימום במשק, שהוא כיום כ–5,000 שקל ברוטו בחודש.

לעומת זאת, ההשקעה הכי פחות יעילה בצמצום העוני היא בקצבת הילדים, שהוגדלה בשנה שעברה. תידרש תוספת של 225 מיליון שקל לקצבה כדי לחלץ 1% מהמשפחות מעוני - כלומר, אף שמדובר בהשקעה גדולה כמעט פי שלושה, היא תניב שיפור דומה בצמצום העוני. זאת, משום שהגדלה של קצבת הילדים היא צעד שמשפיע על כל ילדי ישראל, גם ממשפחות ממעמד כלכלי מבוסס - ואילו העלאת קצבת הנכות וקצבאות אחרות מוענקות רק לזכאים ומשפיעות באופן ישיר יותר על מצבם.

הקצבה השנייה במדד האפקטיביות ביחס לעלות היא קצבת הזקנה - לפי הדו"ח, תוספת של 92.5 מיליון שקל בקצבה זאת תסייע לחלץ 1% מהמשפחות ממעגל העוני.

מצבם של העניים מידרדר

צמצום העוני על ידי הגדלת קצבאות הנכים יסייע לחלץ רק משפחות נכים מעוני, באותה מידה שבה העלאה של קצבאות הקשישים יסייעו לקשישים, ולכן בחינת העלות לצמצום העוני על סמך הקצבאות השונות תסייע למדינה להכריע מהי הדרך האפקטיבית ביותר לעשות זאת - אם היא מעוניינת לצמצם את שיעורי העוני באופן כללי.

לפי נתוני הביטוח הלאומי, 19.1% מהמשפחות בישראל עניות (460.8 אלף משפחות). מהדו"ח עולה כי בעוד הגידול בשיעור התעסוקה בציבור החרדי והתוספת לקצבאות הילדים בשנה שעברה חילצה משפחות מרובות ילדים מעוני, משפחות קטנות ללא ילדים שלא נחשבו עניות בעבר, נכנסו למעגל העוני עקב ההיעדר של מדיניות ממשלתית ברורה ועקבית לצמצום העוני.

מהדו"ח עולה גם כי מצבם של כלל העניים בישראל מידרד, וב-2015 הכנסתם הממוצעת ירדה עוד יותר מתחת לקו העוני. אם הממשלה מעוניינת להיטיב עם אוכלוסייה זאת, עליה להשקיע בהגדלה של הקצבה להבטחת הכנסה - צעד שמשרד האוצר ומשרד ראש הממשלה התגדו לו נחרצות במהלך דיוני הוועדה למלחמה בעוני. לפי הדו"ח, על כל השקעה של 50 מיליון שקל בקצבה להבטחת הכנסה, ההכנסה הממוצעת של העניים תתקרב ב-1% לעבר כיוון קו העוני - ובכך תשפר את מצבם.

פרופ' דניאל גוטליב, סמנכ"ל המחקר של הביטוח הלאומיצילום: תומר אפלבאום

בביטוח הלאומי בחנו גם מהי הקצבה המועדפת ביותר להשקעה ממשלתית כדי לצמצם את האי־שוויון בהכנסות בישראל, ומצאו כי כדי להפחית את האי־שוויון (כפי שהוא נמדד במדד ג'יני) ב-1%, תידרש השקעה של 737 מיליון שקל בקצבת האבטלה.

רמת העוני בישראל היא הגבוהה ב–OECD

עוד עולה מהדו"ח כי לגידול בשיעור התעסוקה לצד קצבאות הביטוח הלאומי יש השפעה ניכרת על צמצום העוני בישראל, אך הדבקות במדיניות שדוגלת בקיצוץ בקצבאות הפחיתה בהדרגה את השפעתן החיובית על צמצום העוני מ-2002 עד היום.
לא רק שמדיניות זאת אינה יעילה, היא אף גורמת לכך שרמת העוני בישראל, לאחר תשלום המסים וקבלת הקצבאות, היא הגבוהה ביותר מבין המדינות החברות ב-OECD (לפי הכנסות ברוטו, רמת העוני בישראל קרובה
לממוצע ב-OECD).
לדברי פרופ' דניאל גוטליב, סמנכ"ל המחקר של הביטוח הלאומי, "העוני נמצא במגמת ירידה כבר שש שנים, וזה הישג אמיתי - אך הוא הושפע יותר ממדיניות של קיצוץ כלל הקצבאות שהגדילה את שיעור התעסוקה, וייתכן שהיה אפשר להגיע לתוצאה הזאת באמצעות כלים מאוזנים יותר. הביטוח הלאומי הגיש הצעות לוועדה למלחמה בעוני, שלצערי לא יושמו. לפי הנתונים, העוני החריף, ולכן שיפור שיעור התעסוקה אינו מספיק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker