איך קשור בוריס קרסני לעסקת המטוסים ב-7.2 מיליארד דולר

מטוס ה-F-35, שנחת בישראל בשבוע שעבר, הוא רק חלק מעסקת רכש של 50 מטוסים מיצרנית הנשק לוקהיד מרטין. אחת המוערבות בעסקה היתה חברה פוליסי בבעלות קרסני, לשעבר פעיל במפלגת העבודה ויועץ לבכיריה

שוקי שדה
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בוריס קרסני
בוריס קרסניצילום: מוטי קמחי

ביום שני השבוע, אחרי שבועות של יחסי ציבור מאסיביים מצד חיל האוויר וחברת לוקהיד מרטין האמריקאית, נחת בבסיס נבטים שבנגב מטוס ה-F-35, החמקן. הטקס החגיגי אמנם נדחה בכמה שעות בשל הערפל באיטליה והתקלקל מעט בגלל הציוץ בטוויטר של הנשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ, שלפיו המטוס יקר מדי ו"הוא כבר יטפל בזה" - אבל כעת המטוס, שעלה לברון האמריקאי 90–100 מיליון דולר, כבר כאן.

לפני ואחרי הטקס פיארו דוברים שונים את היכולות האסטרטגיות של המטוס שמצעיד את ישראל קדימה, וסרטון מיוחד עם ברכה מאדיר מילר (שמו העברי של המטוס הוא "אדיר") הופץ ברשתות החברתיות. פה ושם נשמעו גם קולות שהזכירו את דו"חות הביקורת בפנטגון על הביצועים הבעייתיים של המטוס, אבל הקולות האלה הוצנעו.

הדבר היחיד שאף אחד לא הזכיר הוא המעורבות של חברת הלובי פוליסי בעסקת הענק הזאת - הכוללת 50 מטוסים בסכום של 7.2 מיליארד דולר (כולל עלויות נוספות) - בין ארה"ב לישראל. המגעים בנוגע לרכישת החמקן החלו במחצית הראשונה של העשור הקודם, והעסקה נחתמה סופית באוקטובר 2010. את פוליסי העסיקה חברת לוקהיד מרטין, יצרנית המטוס. לבוריס קרסני, הבעלים של פוליסי, יש קשרים ענפים במערכת הפוליטית ובמערכת הביטחון הישראלית.

קרסני, שהיה בעבר פעיל במפלגת העבודה וייעץ לבכיריה בקמפיינים פוליטיים שונים, מכיר היטב שני ביטחוניסטים מהמפלגה: מתן וילנאי ואהוד ברק. קרסני סייע לווילנאי באופן בלתי רשמי בקמפיין לפריימריז ב-2005, ולפי עדותו של ראש המטה לשעבר של ברק, אלדד יניב, בספרו "פניית פרסה" - קרסני וברק היו קרובים במיוחד בתקופה שבה ברק רץ לראשות הממשלה וכן במשך כהונתו. בתקופה שבה נערכו הדיונים בנוגע למטוס והתקבלה ההחלטה לרכוש אותו, וילנאי וברק היו סגן שר ביטחון ושר ביטחון. קרסני אף נחשב מקורב לשר הביטחון הנוכחי, אביגדור ליברמן, עמו הוא נמצא בקשרי ידידות במשך שנים ארוכות - אך לא ידוע על קשר עסקי בין השניים.

טקס קבלת מטוסי ה-F-35 ("אדיר") בבסיס נבטים
טקס קבלת מטוסי ה-F-35 ("אדיר") בבסיס נבטיםצילום: אליה הרשקוביץ

לפי בדיקת Markerweek, זמן קצר לאחר החתימה לוקהיד מרטין הפסיקה להעסיק את פוליסי - שייצגה אותה על אף שיצרנית המטוס מעסיקה כבר שנים את תא"ל במיל' יהושע (שיקי) שני, בכיר לשעבר בחיל האוויר, כנציג קבוע של החברה בישראל.

מה בדיוק עשתה פוליסי ומול מי היא פעלה כדי שהעסקה תצא לפועל? לא ברור; פוליסי ולוקהיד מרטין מסרבות למסור פרטים. לפי מקורב להתקשרות, פוליסי קיבלה מלוקהיד מרטין ריטיינר ולא עמלה.

אהוד ברק
אהוד ברקצילום: תומר אפלבאום

לפי החוק האמריקאי, בעסקות סיוע ביטחוני שנערכות בין ישראל לארה"ב אסור לשלם עמלות לסוכנים, שכן שיטת תשלום זו יוצרת תלות בין היקף העסקה לתגמול שמקבל המתווך ופותחת פתח לשחיתות. הדבר היחיד שכן נמסר מלוקהיד מרטין הוא כי "תוכנית מטוס ה-F-35 מביאה את חיל האוויר הישראלי לשלב הבא מבחינת היכולות הנצרכות לשמירה על עליונות צבאית והרתעה. התוכנית הישראלית התבססה על הנוהל של לוקהיד מרטין, שדוגל בשמירה על הסטנדרטים האתיים הגבוהים ביותר והמחויבות של החברה לעמוד בהם, כמו גם עבור עובדי החברה שמחויבים לכך, חוקי הסחר הבינלאומיים והחוקים האמריקאיים וכן עם כל מדינה שעמה משתפת החברה פעולה. לוקהיד מרטין אינה חושפת את דרכי הפעולות העסקיות שהיא נוקטת".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן
שר הביטחון, אביגדור ליברמןצילום: גיל אליהו

חברת הלובי פוליסי היא החברה המשמעותית בישראל בכל הנוגע לייצוג חברות ביטחוניות. בעבר היא ייצגה את התעשייה הצבאית (תע"ש), התקשרות שהופסקה באמצע העשור הקודם, וגם את החברות אלישרא, תדיראן קשר ואלביט בכל הנוגע לחוק התאגידים הביטחוניים, שהיה משמעותי עבור החברות האלה והסדיר צדדים שונים בפעילותן. כיום פוליסי מייצגת את חברות הנשק השונות של איש העסקים סמי קצב - IWI , מייפרום וחברת נסקא. בנוסף לכך, מאז 2014 פוליסי מייצגת את התעשייה האווירית (תע"א).

ממשרדו של רוה״מ ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק נמסר: "ברק מכחיש מכל וכל את העולה מהכתבה שפורסמה. אין שום שחר ובסיס לטענה כי מר בוריס קרסני היה יועץ של ברק בעת היותו ראש הממשלה לפני יותר מ-15 שנה או בהיותו שר הביטחון ב-2007-2013 או בכל מועד אחר כלשהו. מר קרסני ייעץ לפני 30 וכ-20 שנה לקמפיינים של מפלגת העבודה בתקופות בחירות כולל 92, 96, 99 (שבה עמד ברק בראש העבודה) אך מעולם לא עסק בייעוץ לברק עצמו. אין לברק שמץ מושג האם בכלל, ואם כן באיזה הקשר פעל מר קרסני בענין רכישת המטוס. ובכל מקרה לא התקיימה מעולם שום פעילות בעניין המטוס מול ברק או לשכתו לא על ידי מר קרסני ולא על ידי שום גורם ייעוץ או לובי אזרחי אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker