"ערי עולים" ימשיכו ליהנות מהטבות בארנונה באופן חלקי

בפעם הראשונה הושגה הסכמה על הסטה של 400 מיליון שקל בין רשויות מקומיות, כך שרשויות חזקות יוותרו על הכנסות לטובת רשויות חלשות

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים אריה דרעיצילום: אמיל סלמן
מירב ארלוזורוב

התוכנית של משרדי האוצר והפנים להסיט 500 מיליון שקל מכספי ארנונה של גופים ממשלתיים מכמה ערים המוגדרות "ערי עולים" לערים חלשות, נדחתה ברובה בעקבות הלחץ הכבד שהפעיל מרכז השלטון המקומי. במקום זאת, החלוקה מחדש של כספי הארנונה תיפרש על פני שמונה שנים, כפי שנקבע בשבוע שעבר בוועדת הכספים של הכנסת.

במקום שכבר בשנה הראשונה יילקחו מערי העולים תשלומי ארנונה עודפים של כ–390 מיליון שקל, בפועל יילקחו רק כ–40 מיליון שקל ואף פחות. גם בתום שמונה השנים, לפחות 65 מיליון שקל מכספי הארנונה הממשלתית ישוריינו לערי העולים.

למרות הפשרה, במשרדי הפנים והאוצר היו גאים בסוף השבוע על החקיקה, וטענו כי מדובר בהישג היסטורי: בפעם הראשונה הושגה הסכמה על הסטה של 400 מיליון שקל בין רשויות מקומיות, כך שרשויות חזקות יוותרו על הכנסות לטובת רשויות חלשות.

"ערי העולים" היו בעבר ערים שקלטו עולים חדשים, ולכן הוגדרו כערים שזקוקות לסיוע ממשלתי מיוחד. הסיוע ניתן באמצעות תשלום ארנונה בשיעור מלא מארגונים ממשלתיים שמתקניהם שוכנים בערים אלה, במקום ארנונה בשיעור מופחת של כ–30%–55% בלבד שמשלמים גופים ממשלתיים בשאר הערים. הארנונה העודפת שמקבלות ערי העולים מגיעה לכמעט 400 מיליון שקל בשנה, בשעה שמרביתן כבר אינן ערים חלשות או קולטות עלייה. רמת השרון, למשל, שהיא עיר חזקה מאד באזור המרכז, עדיין נהנית מארנונה עודפת כ"עיר עולים".

כדי להגדיל את השוויוניות בתשלומי הארנונה הממשלתיים, ולמקד את הסיוע הממשלתי בערים חלשות, הציעו האוצר ומשרד הפנים להקים קרן ארנונה ממשלתית של 500 מיליון שקלים בשנה, שתורכב מהארנונה העודפת שמקבלות ערי העולים ועוד כ–110 מיליון שקל שיוסיף האוצר. הסכום אמור היה להיות מוקצה מחדש לפי קריטריונים סוציו־אקונומיים.

בכנסת התנגדו לאפשר לשר הפנים, אריה דרעי, להקצות את 500 מיליון השקל כראות עיניו לפי קריטריונים סוציו־אקונומיים. לפיכך, 62% מהסכום יוקצה לרשויות חלשות ורשויות פריפריה באשכולות החברתיים־כלכליים 1–5, 13% מהסכום יוקצה לערי עולים וגם רשויות ביהודה ושומרון יקבלו חלק מההקצאה — יוזמה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). רק 25% מהסכום יישאר לשיקול הדעת של שר הפנים, לפי קריטריונים שקופים. מהסיכום הזה עולה כי 325–450 מיליון שקל יוקצו ברובם לרשויות חלשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker