ועדת הכספים אישרה את המס על דירה שלישית - עד 18 אלף שקל בשנה

בעקבות דרישתו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני הוגדל הפטור ממס ל-2 דירות מ-1 מיליון שקל ל-1.15 מיליון שקל. חברי האופוזיציה נטשו בזעם את הדיון, לאחר שהיועצת המשפטית של הוועדה עו"ד שגית אפיק, קבעה: "חזרנו 30 שנה לאחור"

צבי זרחיה
השר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת הכספים אישרה הבוקר את ההצעה למיסוי הדירה השלישית. ההצעה קובעת מס של 1% על בעלי הדירה השלישית ומעלה עד לתקרת מס של 18 אלף שקל בשנה לכל דירה החל מהדירה השלישית ומעלה.

בנוסח האחרון שהוגש אתמול לאישור הועדה ביקש האוצר לשנות את הצעתו המקורית ולהעלות את גובה המס מ-18אלף שקל בשנה לדירה ל-24 אלף שקל בשנה לדירה. אבל בשעה 04:00 כפה יו"ר הועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) על האוצר להחזיר את תקרת המס לסכום המקורי 18 אלף שקל בשנה לדירה. גפני גם כפה על האוצר למחוק את הצעתו המקורית להטיל מאסר של 1-5 שנים למי שלא דיווח לרשות המסים על היותו מי שהחוק חל עליו או שמסר הודעה לא נכונה וניסה להתחמק מהמס.

עם זאת, גפני עזב את הבניין בזעם ולא הסכים להצביע בעד החוק. הוא לקח את התיק שלו ועזב את הועדה לאחר שהאוצר לא נענה לדרישתו להעלות את הפטור ל-1.2 מיליון שקל (שווי הדירות) אלא רק 1.15 מיליון שקל. החוק התקבל בתמיכת הח"כים מיקי זוהר, דוד ביטן, שרן השכל, דודי אמסלם, רועי פולקמן, רחל עזריה, מיכאל מלכיאלי ואורי מקלב.                

מי שחייב במס הוא יחיד/ה בעל/ת (או הוא ובת זוגו) דירות, ששיעור הבעלות שלו (או שלהם ביחד) הוא 249% (על כל הדירות יחד) - או יותר.

לפי הצעת האוצר יינתן פטור מתשלום המס למי שיש לו 3 דירות כאשר ערך שתיים מהן הוא עד 1.150 מיליון שקלים. השינוי הזה הוכנס ברגע האחרון לפי דרישתו הנחרצת של גפני. האוצר הציע להעניק פטור עד שווי של שתי דירות של 1 מיליון שקלים. גפני תבע להעלות את הפטור ל-1.2 מיליון שקלים ומשלא נענתה מלוא דרישתו עזב בזעם את ועדת הכספים.

מי שיש לו 2 דירות (מעבר לדירת המגורים) ששוויין גבוה מ-1.150 מיליון שקלים אך נמוך מ-1.4 מיליון שקלים - ישל מס נמוך מ-18 אלף שקל בשנה, לפי נוסחה מיוחדת. משרד האוצר יכין אפליקציה לחישוב המס.

במכירת דירה שלישית ומעלה עד 1 באוקטובר 2017  יינתן החזר של מס שבח עד 75 אלף שקלים לדירה.

עוד מוצע שעמית יהיה רשאי להפקיד תשלומים בקופת גמל להשקעה פטורה ממס עד 1 באוקטובר 2017 מעבר לתקרה הקבועה בחוק ובלבד שלפני מועד ההפקדה מכר דירה למי שיש לו דירה יחידה או אין לו דירה. סך כל התשלומים שיופקדו בקופת גמל להשקעה לא יעלו על 2 מיליון שקלים .

לפי הצעתו של מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) בעניין שטח הדירה לצורך חישוב ערך הדירה נקבע כי  שטח הדירה יהיה לפי שטח הדירה המחושב לצורך ארנונה או שטח הדירה לפי מה שנקבע בעת רישום הדירה בטאבו או לפי היתר הבנייה. זוהר טען כי בכך נחסכו אלפי שקלים בשנה מכל נישום.

הדיון בהצעת החוק החל לאחר חצות, וזאת לאחר שהועדה קיימה דיון של 11 שעות. הנוסח האחרון של הצעת החוק הונח על שולחן הח"כים שלוש שעות בלבד לפני תחילת הדיון. נציגי האופוזיציה נטשו את הדיון במחאה על כך.

היועצת המשפטית: "חזרנו 30 שנה לאחור"

היועצת המשפטית של ועדת הכספים עו"ד שגית אפיק הודיעה הלילה לועדה כי "בהיעדר שקיפות ופומביות אני לא יודעת איך אפשר להמשיך בדיון. זו בהחלט הפעם הראשונה שבה אני נותנת יעוץ משפטי להצבעה שעומדת להתרחש זמן קצר מאוד לאחר שההצעה הונחה על שלחן הועדה. במצב שנוצר כאן  ההליך מאוד בעייתי. בהיעדר נציגי ציבור ונציגי לשכות עורכי הדין ורואי החשבון - גם אנו לא הספקנו לעבור על הדברים בצורה מסודרת. למדנו את הנוסח המקורי של החוק שהתקבל בקריאה הראשונה וכעת הביאו נוסח חדש. אני לא מכירה אותו. לגבי הנוסח החדש - יש תיקונים שאני לא מכירה ואני לא יודעת עד כמה אתם תצליחו להתעמק".

אפיק הדגישה כי "בדיונים כאן במיוחד בימים האחרונים, חזרנו 30 שנה לאחור. הדיונים לא מסודרים ואינטסייבים מאוד. הנוסחים של סעיפים בחוק ההסדרים הגיעו ברגע האחרון פעמים רבות. לפעמים הנוסח שהונח בקריאה הראשונה לא בשל לחלוטין למשל חברות ארנק ששונה על ידי הממשלה עצמה. הממשלה תיקנה עצמה שוב ושוב עד שיצאה נוסח אחר לחלוטין.

"הדיונים בימים האחרונים במסגרת חוק ההסדרים היו מאוד בעייתים. לגבי הפרק הזה הנושא של דירה שלישית שהוא אחד הנושאים בחוק ההסדרים - אף על פי כן לא קיימנו בו אלא דיון אחד שהוא דיון כללי. הנושא עלה עוד פעם או פעמיים על סדר היום ולא קיימנו בו דיון מעמיק ולו פעם אחת. הפעם הראשונה שהונח כאן נוסח חדש שמשנה את ההסדר היה לפני מספר שעות. אנו ליווינו אתכם כאן בדיונים ולכן לא הספקנו להתעמק וללמוד את הנוסח החדש כפי שהיה צריך. ההודעה על הדיון הזה שונתה הלוך ושוב עד שאין לנו פה ולו נציג ציבור אחד, למשל נציג של לשכת רואי חשבון ועורכי הדין כדי שיתנו מענה מהשטח".

מ"מ היועץ המשפטי של האוצר אסי מסינג אמר כי הוא התכוון להציג בפני הועדה את השינויים המוצעים.

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד): השיב זו לא הפעם הראשונה שבכנסת יושבים בלילות בדיוני תקציב. אני מכיר את בעל פה את הנוסח שאושר בקריאה הראשונה. אנו לא נמצאים בעולם אוטופי שיושבים בבית המשפט העליון ושומעים את עורכי הדין ויש לנו חצי שנה לכתוב פסק דין. כולנו יודעים שהתקציב צריך לעבור בסוף דצמבר ולכן לוחות הזמנים התקצרו. במצב הזה, בלחץ הזמנים הזה ייתכן נוסח שאנו לא מכירים, נביא אותו עם תיקונים. היועצת המשפטית לא צריכה להיות דרמטית".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון קראה "היועצת המשפטית היא אמיצה".

ח"כ מנואל טרכטנברג  (המחנה הציוני) אמר כי "אני רוצה להצדיע לה (לאפיק). זה הרגע היחיד של שפיות בועדה הזו. תעשו מה שאתם רוצים. לא ראיתי דבר כזה מעולם. חוק כל כך מורכב שנוגע לכל כך הרבה אנשים לא יכול להיות שיעבור בצורה כזו. הרוב שלכם דורסני כי השר כחלון שם את כל הביצים בסל הזה. חבל שידבק בכם הקלון הזה".

הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי ניסה לשכנע את הח"כים שהשינויים שהוכנסו לחוק נעשו בעיקר בגלל פניות הח"כים. לדבריו, "במהלך הדיונים הצגנו את הצעת החוק. לאור הערות שלכם עשינו מספר שינויים. אין כאן הרבה שינויים. יש הקלה בדירות זולות. יש כאן מענה לדירות מפוצלות ויש גם לגבי חלקיות דירות. אלה שלושת השינויים המרכזיים הבסיסיים. ביקשתם שני דברים משמעותיים: רציתם כלי השקעה חלופי כדי שמי שמוכר את דירתו השלישית יקבלו כלי השקעה. קופת גמל חדשה שמאפשרת חלופה להשקעה. זה הדבר השני שעלה כאן כדי לייצר תמריץ לאנשים למכור החזר מס שבח. מדובר בנושאים שעלו בדיוני הועדה. היום אחר הצהריים כשהעליתם טיעונים לגבי חוק לעידוד השקעות הון הוספנו מענקים לצפון. גם כאן תשמעו מה אנו מציעים".

קודם לכן, דרשו הח"כים באופוזיציה לדחות את הדיון מאחר שהח"כים קיבלו את הנוסח המעודכן רק זמן קצר לפני תחילת הדיונים. כך למשל בנוסח שהוגש לח"כים נקבע שגובהו המירבי של החוק הוא 18 אלף שקל בשנה, אך הם גילו באתר TheMarker שהאוצר מציע שמס המקסימלי יהיה 24 אלף שקל בשנה לדירה.

ח"כ סתיו שפיר
ח"כ סתיו שפירצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "מה העיתונים קובעים? זה לא הליך דמוקרטי. המחאה מאוד קשה צריך לדחות את ההצבעה. נלך הביתה, ונללך ללמוד את החוק. אי אפשר שבתוך זמן כל כך קצה נעמוד על קוצו של יוד. אין פה סופרסטאר. הזמנתם אותנו ב-10 בבוקר, לאחר לילה מטורף שבו סיימנו את הדיונים ב-3 וחצי לפנות בוקר.

ח"כ רועי פולקמן "מי שעייף שילך הביתה".

נציגי האופוזיציה נטשו את הדיון בזעם על כך שלא ניתן להם זמן על מנת ללמוד את הנוסח החדש של החוק. הם תבעו לדחות הדיון ביום א'. לאחר שגפני לא קיבל את הצעתה של עו"ד אפיק עזבו נציגי האופוזיציה את הישיבה.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנ"צ) אמר "אין גבול לבושה. הקואליציה רומסת בגסות כל מינהל תקין. שום עמדה מקצועית לא עוצרת את הבריונות. לא נסכים לתת יד לזלזול הבוטה בהליך הדמוקרטי ובחוות דעת המשפטית חד משמעית וחמורה כל כך".

יו״ר מרצ, ח״כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "לא יכולתנו לתת יד לפארסה שמנוהלת בחסות הממשלה. לאור חוות הדעת החשובה של היועמ"שית של הוועדה, שהבהירה שאין לנו שום אפשרות לחוקק תחת התנאים החמורים שנוצרו, החלטנו לנטוש את הדיון על סעיף מס דירה שלישית בחוק ההסדרים ולאפשר להמשך מדיניות מבזה כזו".

ח"כ מיקי לוי מסר: "זהו חוק שמאושר בהליך לא חוקתי, כאשר הנוסח  החדש של חוק מיסוי דירה שלישית ומעלה - הועבר רק לפני שעתיים לחברי ועדת הכספים - לא ניתן לקרוא אותו במהירות בזק, לא ניתן ללמוד אותו, לא ניתן לקיים עליו דיון ובוודאי שלא ניתן להצביע עליו. שוב רומסים את הכנסת והציבור ברגל גסה ופוגעים בהליך הדמוקרטי"

ח"כ אוסמה סעדי  (הרשימה המשותפת) איים כי יעתור לבג"ץ נגד הליך החקיקה . "נראה לבג"ץ איך מחוקקים חוקים. על חוק ההסדרה ישבנו חודש וחצי".

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) אמר כי "האופן שבו יחוקק לא יוכל לעמוד במבחן בג"ץ".

ח"כ שרן השכל (ליכוד)  שגיבשה 1,232 הסתייגויות לחוק אמרה כי "איפה היתה דקה אחת לשבת ולקרוא לעומק?"

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) הזהיר ש"יש חשש אמיתי שהחוק הזה יוביל לעלייה במחירי השכירות. הוא תבע שבעוד חצי שנה לאחר שיוצגו נתונים לגבי עליית מחירי השכירות - יתברר אם פגע בקשישים ואם כן נפצה הקשישים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker