מחקר: מינויים פוליטיים פוגעים באפקטיביות הממשלה

פרופ' מומי דהן מהאוניברסיטה העברית, שהכין את המחקר עבור המכון הישראלי לדמוקרטיה: "נוצרת תחרות פוליטית החותרת תחת איכותו של השירות הציבורי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מומי דהן
מומי דהןצילום: תומר אפלבאום

"הבחינה האמפירית מלמדת כי יש קשר שלילי חזק ומוצק בין מדד המינויים הפוליטיים לבין אפקטיביות הממשלה, כך שאפקטיביות הממשלה נמוכה יותר במדינות הנשענות יותר על מינויים פוליטיים" — כך טוען פרופ' מומי דהן מהאוניברסיטה העברית, במחקר שהכין עבור המכון הישראלי לדמוקרטיה על "אפקטיביות הממשלה בישראל במבט בינלאומי משווה", שפורסם בחודש שעבר.

המחקר דן בין היתר בוויכוח בין הטענה לפיה העסקת עובדים בכירים על בסיס פוליטי עלולה לפגוע באפקטיביות הממשל, עקב כישורים חלשים יחסית ופגיעה בזיכרון הארגוני. זאת, מול התזה שלפיה אם הדרג המדיני והמקצועי חולקים השקפה פוליטית דומה — אפקטיביות הממשלה תהיה גבוהה יותר.

"ממצא המחקר צריך להרתיע את מקבלי ההחלטות בישראל ששוקלים להרחיב את מספר משרות האמון בשירות הציבורי אם הם חפצים להגביר את אפקטיביות הממשל בישראל", הזהיר דהן במחקרו.

"הסכנה ממינויים פוליטיים מתחזקת משום שהתחרות בין מועמדי המפלגה על לבם של הבוחרים וקבלני הקולות עלולה לכלול הבטחה למינויים עתידיים בשירות הציבורי בתמורה לתמיכה פוליטית", הוסיף דהן. "בהיעדר מגבלות חוקיות על מינויים פוליטיים יתקשה אפילו מועמד המעוניין לעצב שירות ציבורי אפקטיבי לזכות בקולות הבוחרים אם מתחריו מבטיחים בגלוי או בסתר מינויים בשירות הציבורי כפרס על תמיכה פוליטית. כדי להגדיל את סיכויו להיבחר גם הוא עלול להציע מינויים פוליטיים. כך נוצרת תחרות פוליטית החותרת תחת איכותו של השירות הציבורי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker