נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר האוצר משה כחלון חתם היום (ג') על תקנות שנועדו לתמרץ רשויות מקומיות ליזום פרויקטים של שכירות ארוכת טווח במחיר מפוקח, לאור העובדה כי בשנתיים האחרונות נמנעות הרויות המקומיות מלאשר פרוייקטים מסוג זה כמעט לחלוטין.

על פי התקנות החדשות, ייקבע בהוראת שעה למשך חמש שנים כי שיעור בני המקום להם תוכל הרשות המקומית לשריין יחידות דיור במסגרת ההגרלה יגדל מ-15% כפי שהיה עד כה ויעמוד על 50% מסך יחידות הדיור. עוד נקבע כי רשויות מקומיות יורשו לאשר בבניין המיועד לשכירות ארוכת טווח, מסחר הנלווה למגורים בהיקף של עד 20% מסך זכויות הבנייה שהוקנו בתכנית.

במסגרת התקנות שנקבעו בשנת 2014 נקבע 'דיור בהישג יד להשכרה' כמטרה ציבורית. הגדרה זו אפשרה לרשויות להקים פרויקטים של שכירות ארוכת טווח על קרקעות המיועדות לשימושים ציבוריים (קרקעות חומות).

במסגרת התקנות נקבע כי הרשות המקומית היא הגורם האמון והנושא באחריות על ההגרלה אשר במסגרתה נבחרים הזכאים, וכן כי חוזה השכירות נחתם בינה לבין הזכאי וכי היא זו שאמונה על ההפעלה, הניהול והאחזקה של יחידות הדיור.

עוד קבעו התקנות כי השוכר ישלם דמי שכירות מופחתים בשיעור שהוא 20% מדמי השכירות המקובלים באותו איזור, וכי הרשות המקומית רשאית אף להגדיל את גובה ההנחה. אולם מהנתונים עולה כי בשנתיים שחלפו ממועד התקנת התקנות רשויות מקומיות עשו שימוש מועט בתקנות אלה. לכן, על מנת לייצר תמריץ משמעותי לרשויות המקומיות באופן שיגדיל בצורה דרמטית את היצע הדירות בהישג יד להשכרה החליט שר האוצר על התקנות החדשות.

שר האוצר משה כחלון: "יצירת שוק שכירות ארוכת טווח במחירים הוגנים ומפוקחים הוא חלק בלתי נפרד מפתרון משבר הדיור. במקביל לקידום תכנית מחיר למשתכן נמשיך לפעול בכדי לייצר היצע גדול ומשמעותי של דירות לשכירות ארוכת טווח.

"בחודש הקרוב נפרסם שני מכרזים נוספים בלב איזורי הביקוש באמצעות חברת 'דירה להשכיר' – בשכונת המשתלה בתל אביב ובשכונת הדסה הקטנה בירושלים. בשנים הקרובות נשווק קרקעות לבניית 36,000 יחידות דיור לשכירות ארוכת טווח שכבר אושרו בותמ"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker